2.25 Milyar Extra Stellar Basıldı! | Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

2.25 Milyar Extra Stellar Basıldı!

New York merkezli bir araştırma şirketi olan Messari, Stellar (XLM) platformunun bir yazılım aksaklığından etkilendiğini belirttiği bir rapor yayınladı. Bu aksaklığın 2.25 milyar ekstra XLM jetonunun (o sırada yaklaşık 10 milyon dolar) basılmasına yol açtığı bildirildi.

Messari’nin 27 Mart 2019’da yayınlanan raporunda:

[Stellar], 2017 yılının nisan ayında önemli ancak hafifçe rapor edilen bir enflasyon hatasını yaşadı.

XLM hatasını nasıl keşfettiklerini açıklayan Messari yönetimi raporunda, araştırmacılarının ilk 50 kripto para biriminin “tedarik detaylarını” incelediğini belirtti. Araştırma yaparken, Messari’nin ekibi, 2017’de Stellar’ın kod tabanında bulunan bir bilgisayar korsanının “eşzamanlılık hatası yaptığını” söyledi.

XLM Enflasyon Hatalarına İlişkin Açıklamalar

Özellikle, yazılım hatası Stellar protokolünün 2.25 milyar XLM’nin oluşturulmasına neden olan “MergeOPFrame :: doApply” işlevinde bulunuyordu. Messari’nin raporunda belirtildiği gibi, bu enflasyon, Nisan 2017’de XLM’nin dolaşımdaki arzının neredeyse% 25’ini oluşturuyor. Bununla birlikte, kripto istihbarat şirketindeki araştırmacılar, “olayla ilgili Stellar Kalkınma Vakfı’ndaki (SDF) kamuoyuna yapılan açıklamaların nispeten sessiz olduğunu” iddia ediyor.

Ayrıca, Messari’nin araştırmacıları medya kuruluşlarının olayı bildirmediğini ve SDF’nin enflasyonu dengelemek için “toplum rezervinden eşdeğer miktarda XLM’yi yaktığını” farketmediklerini belirtti.

“Etkilenen adresler” ve bunlarla ilgili diğer bilgiler hiçbir standart blok gezgininde veya Stellar ağı için bir blok gezgini ve analitik platformu olan Stellar Expert’de mevcut değildir. Bu, aynı zamanda ekibinin “Horizon müşteri işlem geçmişi üzerinden geçmiş işlemleri takip edebildiğini” belirten bir araştırma raporuna göre, Messari’nin.

Messari: H1 2017 Pazarında Satışı Sırasında En Çok Satılan Ekstra XLM Jetonları
2.25 milyar XLM tokeninin tam olarak nereye gittiğini doğrulayamasa da, Messari’nin araştırma ekibi büyük miktarda kripto para biriminin büyük olasılıkla “2017’nin ilk yarısı boyunca piyasada satılan borsalara ve…” satıldığına inanıyor.

Messari’nin iddialarına ve raporlarına yanıt olarak, SDF temsilcileri ABD merkezli kripto araştırma şirketine Nisan 2017’de “Stellar küçük ama özel bir geliştirici topluluğuyla ortaya çıkan açık kaynaklı bir proje olduğunu söyledi. Bu nedenle sürüm notlarımızdaki hatayı duyurmak tam anlamıyla bir anlam ifade etmemişti ”

Stellar’ın ekibi ayrıca şunları söyledi:

Aslında, [proje açıklaması] notlarında iki kez bahsettik ve böceğin sömürüldüğü çok açıktı. Oradan, lümenlerin tedarikini “doğrulamak” için ilave bir adım attık, böylece mevcut $ XLM sahipleri sulandırılmayacak ve tahmini toplam tedarikimiz doğru kalacaktır. Stellar’ın o zamandan beri önemli finansal yazılımlar haline geldiğini biliyoruz. ve açıklama standartlarımız bu gerçeği yansıtacak şekilde büyüdü.

SDF ekledi:

O zamandan beri kayda değer bir hata olmadı, ve olsaydı, yamanın olduğu anda tam olarak açıklardık. 2019 Yol Haritamızda geçen ay açıkladığımız gibi, yıl sonuna kadar tüm SDF’lerin Lümenlerinin eksiksiz bir şekilde hesaplanmasını taahhüt ettik ve bu eski bug etrafındaki daha fazla ayrıntı bunun bir parçası olacaktı (ve hala olacak).

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

9 − four =

Kripto Para Haberleri

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını Açıkladı!

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını Açıkladı!

Tron Vakfı, 2 Mayıs’ta HackerOne güvenlik açığı ifşa platformu üzerindeki blockchain ağını kırabilecek sabit bir kritik güvenlik açığı olduğunu açıkladı.

Açıklama, bir saldırganın mevcut tüm belleği doldurabileceğini ve akıllı bir sözleşmede kötü amaçlı kod kullanarak, TRX ağında bir Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı gerçekleştirebileceğine değinmektedir. Açıklamada ayrıca böyle bir saldırının etkisi açıklanmaktadır:

“Bir makineyi kullanan bir saldırgan, SR düğümünün tümüne veya %51’ine DDOS saldırısı gönderebilir ve Tron ağını kullanılamaz hale getirebilir veya ağı bozabilir.”

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını HackerOne Sitesi Kullanıcılarından Birinin Keşfettiği Düşünülüyor

Güvenlik açığını keşfeden ve ifşa eden siber güvenlik araştırmacısına 1.500 dolar ödül verildi. Sorun ilk olarak 14 Ocak’ta bildirildi, ancak düzeltildikten yakın zaman sonra kamuya açıklandı.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

MIT Profesörü Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor!

MIT Profesörü Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor!

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Profesörü Christian Catalini MIT’den ayrıldı ve Facebook Coin’in geliştirici ekibi ile birlikte Facebook’un yeni kripto parası üzerinde çalışmaya başladı.

Yayınlanan raporda, bilgisi olan iki isimsiz kaynak Catalini’nin Facebook ile olan işbirliğinden bahsetti. Catalini’nin, token ekonomisi alanındaki en önde gelen araştırmacılardan biri olduğu ve bunun üzerinde çalışmaları olduğu biliniyordu. Kısa süre önce Toronto Üniversitesi profesörü Joshua Gans ile ICO ve tokenlerin değeri hakkında bir rapor yazmıştı.

Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor

Bu haftanın başlarında, haberler, sosyal medya devi Facebook’un kripto para birimi için 1 milyar dolar değerinde yatırım aradığı duyuruldu. Raporlar ilk olarak, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Facebook’un kendi tokenlerinin yaratılmasını “araştırıldığı ve geliştirildiği” hakkındaydı.

2018 yılının sonunda Bloomberg, şirketin WhatsApp mesajlaşma servisinin kullanıcıları için bir kripto oluşturduğunu da bildirmişti. Daha sonra Şubat ayında New York Times raporu, Facebook’un son derece gizli kripto para birimi projesiyle “Facebook Coin ile birlikte Facebook’un bitcoin‘in başarısız olduğu yerlerde başarılı olmayı umduğunu” belirtti.

Catalini, MIT’deki 2014 yılında MIT’deki tüm lisans öğrencilerine 100 $ değerinde Bitcoin dağıtmak için 500 bin dolar kazanmış olan MIT Bitcoin Projesine liderlik eden kişilerden de biriydi.

Daha önce yazdığımız Facebook coin ile ilgili yazımızda Mark Zuckerberg’in blockchain’e de ilgisi olduğundan ve o alanda yenilikler yapacağına da değinmiştik, makalemizi hemen inceleyebilirsiniz.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Ethereum Haberleri

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yayınladı

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yayınladı

Ethereum Vakfı, 30 Nisan’daki resmi bir tweet’e göre, topluluk web siteleri ethereum.org’un yeni bir güncellemesini yayınlamaya karar verdi.

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yapılandı

Aynı gün bir Ethereum Foundation blog gönderisine göre, ethereum.org, topluluk üyeleri tarafından oluşturulan belgeler ve öğreticiler gibi topluluk tarafından oluşturulan Ethereum içeriğinin bir deposudur. Ethereum ekibi yaptığı açıklamada şöyle devam ediyor:

“Ethereum, blockchain ve kripto para gibi işleri yapmakla meşgul bir topluluk için bir web sitesi: Yeni geliştiricilere ve kullanıcılara katılmak, kendimizi ve birbirimizi eğitmek amacıyla kurulmuş bir topluluk web sitesi olacak.”

Bu, şu ana kadar web sitesinde bulunan dört alt sayfaya ayrılmış bir yapı olması planlanıyor bu yapılar:

“Yeni Başlayanlar”, “Kullan”, “Öğren” ve “Yap” gibi isimlerle ilk çıkışı İngilizce olarak yapılacaktır. Ekip, web sitesinin şu anki haliyle yalnızca bir başlangıç ​​noktası olduğunu vurgulamaktadır; topluluğun iyileştirmeler ve eklemeler yapacağını belirtiyorlar.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish