Venezuela Petro Koin İle Dolara Geri Adım Attırabilecek Mi? – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Venezuela Petro Koin İle Dolara Geri Adım Attırabilecek Mi?

2019’da Venezuela, Petro Coin ile petrol satmaya başlayacak ve ABD tarafından uygulanan yaptırımları bu şekilde ortadan kaldıracak. 

Aralık 2017’de, Venezuela’nın Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ABD’nin yaptırımlarını atlatmak ve Venezuela’nın ekonomik çöküşünü engellemek için tartışmalı kripto parası Petro’yu açıkladı. O zamandan beri Maduro, Petro’nun benimsenmesini sağlamak için birkaç adım attı. Örneğin,  pasaport  ödemelerini Petro ile  yapmayı zorunlu kıldı. 1 Kasım’dan itibaren, yeni pasaport almak 2 petro koin iken pasaportun süresini uzatmak 1 Petro koin olarak açıklandı.

Petro’nun benimsenmesini destekleyen bir diğer girişim de Petro’nun Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) 2019’da sunulması ve petrol tarafından desteklenen ana dijital para birimi haline getirilmesidir. Hükümet, böyle bir adımın ülke ekonomisini güçlendirme ve büyütmede önemli bir adım olacağını düşünüyor.

Son günlerde Nicolas Maduro, devlet televizyonunda Venezuela’nın 2019’da petrol üretimini Petro ile satacakları  bir program üzerinde çalıştıklarını duyurdu. Maduro, konuşmasını yaparken Petro’yu kullanmanın yararlarını, Venezuelalılar için daha ​​büyük bir dinamizm ve güvenliğe yol açacağını nitelendirdi.

 

Devlet televizyonu TeleSUR medyası tarafından hazırlanan rapora göre, Venezuela’nın petrol rezervlerini Petro ile  satış takvimi 2019 yılı içinde açıklanacak.

Maduro:

Doların bir döviz kuru olarak girdiği ama bir politik mekanizma olarak kullanılmadığı dengeli, adil ve çeşitli bir parasal sistemi teşvik etmek gerekir.

Tedbir ayrıca, uluslararası pazarın çeşitlendirilmesi ve müttefik ülkelerden kripto para birimleri aracılığıyla yeni ödeme şekillerini benimsemeyi hedefliyor.

Petro bir aldatmaca mı?

Petro, Şubat ayında bir satış öncesi ekonomik iyileşme aracı olarak piyasaya sürüldü. Hükümet tarafından geliştirilen Petro, ülkenin doğal kaynakları ile destekleniyor. Maduro, para biriminin yakın zamanda açıklanan ekonomik bakım planını güçlendirdiğini ve küresel kripto ekonomisini yeni bir ticaret, finans ve para alışverişi şekline dönüştüreceğini iddia ediyor.

Ancak, uzmanlar ve analistler Venezuela’nın kriptopara nın petrol varlıkları ve mineralleri tarafından gerçekten desteklendiğine şüpheyle yaklaşıyorlar. Bazıları Petro’nun Venezuela’nın yaptırımları yok etmesine ve can sıkıcı bir iç ekonomiyi elden geçiremediğini maskelemeye yönelik başka bir çaba olduğunu düşünüyor.

Blockchain Araştırma Enstitüsü’nden Alex Tapscott’a göre, Petro’nun her biriminin petrol tarafından desteklendiğine dair bir kanıt bulunmuyor. Uluslararası Para Fonu (IMF), ülkenin Petro ile ilgili sorunları çözme konusunda iyimser değil.  IMF’ye göre Venezuela’nın ekonomisi bu yıl yüzde 18 oranında azalacak, enflasyonun ise yüzde 1,370,000 seviyesinde olması bekleniyor.

Kaynak: Coinspeaker

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish