Hacker'lar, Twitter da Sahte Coinbase Hesabı Açtılar | Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Hacker’lar, Twitter da Sahte Coinbase Hesabı Açtılar

Hacker'lar, Twitter da Sahte Coinbase Hesabı Açtılar

Belçikalı kar amacı gütmeyen kuruluşun Twitter hesabı açıkça saldırıya uğradı ve ABD’nin kripto takas platformu Coinbase’i taklit eden bir hesaba çevrildi. Çevrilen hesap, Coinbase’in kullanıcı tabanı büyümesini bir giveaway ile kutladığı iddia edilen bir aldatmaca hediye promosyonu gibi görünen bir tweet yayınladı.

Hackerler, Belçika’daki işletmelerinin çıkarlarını teşvik etmeyi amaçlayan kar amacı gütmeyen bir kuruluş olan Belçika’daki İşletmeler Federasyonu (FEB) hesabını hedef almıştı.

FEB’nun Twitter hesabının kontrolünü ele geçirdikten sonra hackerlar, hesabı Coinbase’e bağlı görünecek şekilde değiştirdi. Hesabın açıklaması, “Resmi Coinbase Promosyon Hesabı”‘nı ve profil ve kapak fotoğraflarıyla Coinbase markalarının yanı sıra Coinbase’in resmi sitesine bir bağlantı içeriyor.

Hackerler, kuruluşun adının Hollandaca ve Fransızca’daki kısaltmalarının bir birleşimi olan VBOFEB’de kalan Twitter hesabının tanıtıcısını değiştiremedi.

 Hacker'lar, Twitter da Sahte Coinbase Hesabı Açtılar

FEB’nun Coinbase promosyon hesabını taklit eden Twitter hesabının ekran görüntüsü 9 Ocak

Kurulan sahte Coinbase hesabından markaya ait içerikler ve paylaşımlar kaldırıldı fakat yapılan retweet’ler hala görünüyor.

Hacker'lar, Twitter da Sahte Coinbase Hesabı Açtılar

FEB’nin Twitter hesabının 9 Ocak’taki basın ekran görüntüsü.

Bugün yayınlanan sahte hediye tweet’i Twitter’da ortak bir kripto aldatmaca modelini taklit ediyor, olayda takipçilerine yapacağı bitcoin hediyesi için önce onlardan küçük bir miktar bekliyorlar. Hackerlar’ın tweet’leri, Coinbase’in kullanıcı tabanının büyümesinin onuruna “30.000.000’in üzerinde” olduğu iddiasıyla, kullanıcıları sahte 3.000 BTC hediye edeceklerini söylediler.

Bir aldatmaca hediye görüntüle sahte Coinbase tweet Ekran görüntüsü

Twitter hesabının tanıtıcısına(Mavi Tik) ek olarak, hediye tweetinin ve hesapların bir aldatmaca olduğuna dair diğer işaretler tutarsız sayı biçimlendirmesi ve gramer hataları içeriyordu. Coinbase’in iddia edilen kullanıcı tabanı, tweet’e göre “30.000.000” ya da otuz bin idi.

CNBC’deki Kripto Trader’ın ev sahibi Ran Neuner, Ekim’de Coinbase kullanıcı hesaplarının sayısının 25 milyona ulaştığını ve platformda 600.000 kullanıcının aktif olarak işlem yaptığını açıklamıştı.

Twitter’daki kriptoyla ilgili hediye dolandırıcılığı, genellikle Charlie Lee veya Elon Musk gibi endüstrinin ana adlarını taklit eden dolandırıcılara, orijinal hesabın adındaki karakterleri aldatılan kullanıcıları için özenle değiştiriyorlar.

Kaynak: Cointelegraph

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

twelve + eighteen =

Endüstriden Haberler

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish