Ambargoların Ortasında İran'ın Blokzincir Düşüncesi | Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Ambargoların Ortasında İran’ın Blokzincir Düşüncesi

İran’ın Bilim ve Teknoloji Başkan Yardımcılığındaki Halkla İlişkiler ve Bilgi Merkezi, hükümet ve özel sektörün yardımıyla blokzincir teknolojisinin altyapısında olan gelişmeleri teşvik ederek blokzincire yönelmeleri gerektiğini vurguladı.

Bu son hamle; İran’ın diğer milletlere, blokzincir teknolojisinin potansiyel faydaları konusunda katılmaya istekli olduğunu da gösteriyor.

16 Aralık’ta Tahran Times’in Yönetim Geliştirme Departmanı başkanı Alireza Daliri’nin, güçlü kriptografiye dayalı dağıtık defterlerin faydalarını açıkladıktan sonra, kullanım ve geliştirme ihtiyacını dile getirdiğini bildirdi. Daliri, teknoloji tabanlı şirketlerin ve sermaye piyasasındaki gelişimi yararlı buluyor. Aynı zamanda, bilgi tabanlı ekonomiyi büyütme hedefi ile bu şirketlerin yeteneklerinin uygulanmasının bir savunucusudur.

Daliri; Bilim ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Web sitesinde hedeflerini şöyle özetliyor:

“Bilgi tabanlı şirketlerin finansal desteği; teknik bilgi değerlendirmesine katkıda bulunmak ve ürünlere girmek için risk alma alanında yardımcı olmak şartıyla bilgi tabanlı şirketlerin sermaye piyasasına girişine katkıda bulunabilir.”

Blokzincirin Potansiyelindeki Birlik

Yeni teknolojinin anlaşılabilirlik endişelerine rağmen; Daliri’nin raporuna göre, faydalı kullanım devlet kurumlarındaki bürokratik verimsizlikleri azaltmasını sağlayabilir. Bu durum da zararlara kıyasla daha ağır basmaktadır.

Dalari ayrıca diğer hükümetlerle çalışmaya olan ilgisini şöyle ifade etti:

“İran, hükümetin özel sektörün faaliyetlerini kolaylaştırma becerisinden yola çıkarak yeni teknolojiler açısından dünyadaki diğer ülkelerle koordine hareket etmelidir.”

Blokzincir güvenliği raporunun “kilit niteliğindeki özelliklerine” işaret ederek, “ulusal kripto para birimlerinin ”uygulanmasının gerekliliğini özetleyen Blokzincir Forum raporunda, diğer ülkelerin özellikle de en son Avrupa Birliği ülkelerinde blokzincirin benimsenmesi ve geliştirilmesinde ilerleme sağlamanın önemi vurgulanmaktadır. Devlet tarafından verilen kripto para birimi farklı olsa da, blokzincir kullanımına olan ilgi genel olarak kabul görmeye yönelik bir adımdır.

Blokzincir Kullanarak Yaptırımlardan Kaçınmak

Ağustos ayında Forbes, İran rejiminin bu yılın başlarında Trump yönetimi tarafından yeniden uygulanan ABD yaptırımlarının önüne geçme niyetiyle ulusal bir kripto para birimi oluşturma planlarını açıkladığını bildirdi. Dergide; Dalari’nin, ABD’nin ticaret ambargosunu atlatmak için teknolojide doğal olarak yer alan merkezsizliği kullanarak Rusya ile koordinasyon halinde yaptırımlardan kaçınmak için adımlar attığını ileri sürdü. Aslında bu hareket, İran’ın yeni teknolojiyi benimseme niyetiyle ilgili şüpheler doğurabilir:

“İronik olarak; blokzincirle otoriter rejimin kucaklaşması, birçok kripto para birimi meraklılarının desteklediği özgürlükçü ve sansür karşıtı hareket ile çelişiyor.”

Venezuela’yla uyumlu olarak İranlı yetkililer; vatandaşları devlet tarafından verilen bir kripto parayı kullanmaya zorlamak amacıyla yerel ve uluslararası para birimlerinin kabul edilmesini engelleme çabalarında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değişimini engelliyor. Yine bu, blokzincirin ardındaki ortak ideolojiyi ortadan kaldırıyor. Ayrıca, yaptırım ihlalleri ve hükümet müdahalesi ile ilgili endişelerin bir etkisi vardır. Bazı spekülasyonlar kripto para değişiminin potansiyel varlıkların ele geçirilmesiyle ilgileniyor ve sonuç olarak İran’da işten kaçınıyor.

İran’da Blokzincirin Geleceği

İran, nükleer silahların endişe verici takibine ek olarak, Batılı ideolojiden de çekinmeye devam ediyor. Bununla birlikte, sosyal ve ekonomik gelişmeler için Blokzincir teknolojisinin uygulanması ileriye doğru olumlu bir adım olabilir.

Kaynak: cryptoslate

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × two =

Kripto Para Haberleri

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını Açıkladı!

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını Açıkladı!

Tron Vakfı, 2 Mayıs’ta HackerOne güvenlik açığı ifşa platformu üzerindeki blockchain ağını kırabilecek sabit bir kritik güvenlik açığı olduğunu açıkladı.

Açıklama, bir saldırganın mevcut tüm belleği doldurabileceğini ve akıllı bir sözleşmede kötü amaçlı kod kullanarak, TRX ağında bir Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı gerçekleştirebileceğine değinmektedir. Açıklamada ayrıca böyle bir saldırının etkisi açıklanmaktadır:

“Bir makineyi kullanan bir saldırgan, SR düğümünün tümüne veya %51’ine DDOS saldırısı gönderebilir ve Tron ağını kullanılamaz hale getirebilir veya ağı bozabilir.”

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını HackerOne Sitesi Kullanıcılarından Birinin Keşfettiği Düşünülüyor

Güvenlik açığını keşfeden ve ifşa eden siber güvenlik araştırmacısına 1.500 dolar ödül verildi. Sorun ilk olarak 14 Ocak’ta bildirildi, ancak düzeltildikten yakın zaman sonra kamuya açıklandı.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

MIT Profesörü Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor!

MIT Profesörü Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor!

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Profesörü Christian Catalini MIT’den ayrıldı ve Facebook Coin’in geliştirici ekibi ile birlikte Facebook’un yeni kripto parası üzerinde çalışmaya başladı.

Yayınlanan raporda, bilgisi olan iki isimsiz kaynak Catalini’nin Facebook ile olan işbirliğinden bahsetti. Catalini’nin, token ekonomisi alanındaki en önde gelen araştırmacılardan biri olduğu ve bunun üzerinde çalışmaları olduğu biliniyordu. Kısa süre önce Toronto Üniversitesi profesörü Joshua Gans ile ICO ve tokenlerin değeri hakkında bir rapor yazmıştı.

Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor

Bu haftanın başlarında, haberler, sosyal medya devi Facebook’un kripto para birimi için 1 milyar dolar değerinde yatırım aradığı duyuruldu. Raporlar ilk olarak, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Facebook’un kendi tokenlerinin yaratılmasını “araştırıldığı ve geliştirildiği” hakkındaydı.

2018 yılının sonunda Bloomberg, şirketin WhatsApp mesajlaşma servisinin kullanıcıları için bir kripto oluşturduğunu da bildirmişti. Daha sonra Şubat ayında New York Times raporu, Facebook’un son derece gizli kripto para birimi projesiyle “Facebook Coin ile birlikte Facebook’un bitcoin‘in başarısız olduğu yerlerde başarılı olmayı umduğunu” belirtti.

Catalini, MIT’deki 2014 yılında MIT’deki tüm lisans öğrencilerine 100 $ değerinde Bitcoin dağıtmak için 500 bin dolar kazanmış olan MIT Bitcoin Projesine liderlik eden kişilerden de biriydi.

Daha önce yazdığımız Facebook coin ile ilgili yazımızda Mark Zuckerberg’in blockchain’e de ilgisi olduğundan ve o alanda yenilikler yapacağına da değinmiştik, makalemizi hemen inceleyebilirsiniz.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Ethereum Haberleri

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yayınladı

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yayınladı

Ethereum Vakfı, 30 Nisan’daki resmi bir tweet’e göre, topluluk web siteleri ethereum.org’un yeni bir güncellemesini yayınlamaya karar verdi.

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yapılandı

Aynı gün bir Ethereum Foundation blog gönderisine göre, ethereum.org, topluluk üyeleri tarafından oluşturulan belgeler ve öğreticiler gibi topluluk tarafından oluşturulan Ethereum içeriğinin bir deposudur. Ethereum ekibi yaptığı açıklamada şöyle devam ediyor:

“Ethereum, blockchain ve kripto para gibi işleri yapmakla meşgul bir topluluk için bir web sitesi: Yeni geliştiricilere ve kullanıcılara katılmak, kendimizi ve birbirimizi eğitmek amacıyla kurulmuş bir topluluk web sitesi olacak.”

Bu, şu ana kadar web sitesinde bulunan dört alt sayfaya ayrılmış bir yapı olması planlanıyor bu yapılar:

“Yeni Başlayanlar”, “Kullan”, “Öğren” ve “Yap” gibi isimlerle ilk çıkışı İngilizce olarak yapılacaktır. Ekip, web sitesinin şu anki haliyle yalnızca bir başlangıç ​​noktası olduğunu vurgulamaktadır; topluluğun iyileştirmeler ve eklemeler yapacağını belirtiyorlar.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish