Ambargoların Ortasında İran'ın Blokzincir Düşüncesi | Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Ambargoların Ortasında İran’ın Blokzincir Düşüncesi

İran’ın Bilim ve Teknoloji Başkan Yardımcılığındaki Halkla İlişkiler ve Bilgi Merkezi, hükümet ve özel sektörün yardımıyla blokzincir teknolojisinin altyapısında olan gelişmeleri teşvik ederek blokzincire yönelmeleri gerektiğini vurguladı.

Bu son hamle; İran’ın diğer milletlere, blokzincir teknolojisinin potansiyel faydaları konusunda katılmaya istekli olduğunu da gösteriyor.

16 Aralık’ta Tahran Times’in Yönetim Geliştirme Departmanı başkanı Alireza Daliri’nin, güçlü kriptografiye dayalı dağıtık defterlerin faydalarını açıkladıktan sonra, kullanım ve geliştirme ihtiyacını dile getirdiğini bildirdi. Daliri, teknoloji tabanlı şirketlerin ve sermaye piyasasındaki gelişimi yararlı buluyor. Aynı zamanda, bilgi tabanlı ekonomiyi büyütme hedefi ile bu şirketlerin yeteneklerinin uygulanmasının bir savunucusudur.

Daliri; Bilim ve Teknoloji Başkan Yardımcısı Web sitesinde hedeflerini şöyle özetliyor:

“Bilgi tabanlı şirketlerin finansal desteği; teknik bilgi değerlendirmesine katkıda bulunmak ve ürünlere girmek için risk alma alanında yardımcı olmak şartıyla bilgi tabanlı şirketlerin sermaye piyasasına girişine katkıda bulunabilir.”

Blokzincirin Potansiyelindeki Birlik

Yeni teknolojinin anlaşılabilirlik endişelerine rağmen; Daliri’nin raporuna göre, faydalı kullanım devlet kurumlarındaki bürokratik verimsizlikleri azaltmasını sağlayabilir. Bu durum da zararlara kıyasla daha ağır basmaktadır.

Dalari ayrıca diğer hükümetlerle çalışmaya olan ilgisini şöyle ifade etti:

“İran, hükümetin özel sektörün faaliyetlerini kolaylaştırma becerisinden yola çıkarak yeni teknolojiler açısından dünyadaki diğer ülkelerle koordine hareket etmelidir.”

Blokzincir güvenliği raporunun “kilit niteliğindeki özelliklerine” işaret ederek, “ulusal kripto para birimlerinin ”uygulanmasının gerekliliğini özetleyen Blokzincir Forum raporunda, diğer ülkelerin özellikle de en son Avrupa Birliği ülkelerinde blokzincirin benimsenmesi ve geliştirilmesinde ilerleme sağlamanın önemi vurgulanmaktadır. Devlet tarafından verilen kripto para birimi farklı olsa da, blokzincir kullanımına olan ilgi genel olarak kabul görmeye yönelik bir adımdır.

Blokzincir Kullanarak Yaptırımlardan Kaçınmak

Ağustos ayında Forbes, İran rejiminin bu yılın başlarında Trump yönetimi tarafından yeniden uygulanan ABD yaptırımlarının önüne geçme niyetiyle ulusal bir kripto para birimi oluşturma planlarını açıkladığını bildirdi. Dergide; Dalari’nin, ABD’nin ticaret ambargosunu atlatmak için teknolojide doğal olarak yer alan merkezsizliği kullanarak Rusya ile koordinasyon halinde yaptırımlardan kaçınmak için adımlar attığını ileri sürdü. Aslında bu hareket, İran’ın yeni teknolojiyi benimseme niyetiyle ilgili şüpheler doğurabilir:

“İronik olarak; blokzincirle otoriter rejimin kucaklaşması, birçok kripto para birimi meraklılarının desteklediği özgürlükçü ve sansür karşıtı hareket ile çelişiyor.”

Venezuela’yla uyumlu olarak İranlı yetkililer; vatandaşları devlet tarafından verilen bir kripto parayı kullanmaya zorlamak amacıyla yerel ve uluslararası para birimlerinin kabul edilmesini engelleme çabalarında Bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin değişimini engelliyor. Yine bu, blokzincirin ardındaki ortak ideolojiyi ortadan kaldırıyor. Ayrıca, yaptırım ihlalleri ve hükümet müdahalesi ile ilgili endişelerin bir etkisi vardır. Bazı spekülasyonlar kripto para değişiminin potansiyel varlıkların ele geçirilmesiyle ilgileniyor ve sonuç olarak İran’da işten kaçınıyor.

İran’da Blokzincirin Geleceği

İran, nükleer silahların endişe verici takibine ek olarak, Batılı ideolojiden de çekinmeye devam ediyor. Bununla birlikte, sosyal ve ekonomik gelişmeler için Blokzincir teknolojisinin uygulanması ileriye doğru olumlu bir adım olabilir.

Kaynak: cryptoslate

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

19 + 3 =

Endüstriden Haberler

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish