Noel’in 6. Gününde Coinbase Suriyeli Mültecilere Bitcoin Verdi | Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Noel’in 6. Gününde Coinbase Suriyeli Mültecilere Bitcoin Verdi

Coinbase Noel’in 12 gününü yardıma muhtaç kişilere bir kampanya olarak değerlendirmeye ve GiveCrypto.org’un öncülüğünü yaptığı işlere destek vermeye karar verdi. Coinbase, bu bağlamda “Coinbase ile 12 gün” programıyla her gün yeni bir servis ve özellik piyasaya sürüyor.

Coinbase’e göre kriptoparalar, yardıma muhtaç kişilere destek vermenin en kolay ve ulaşılabilir yolu. GiveCrypto.org’un yenilikçi yaklaşımı ile alıcılar ihtiyaç duyduğu her şeyi gecikmesiz ve ekstra ücret olmadan alabiliyor. Tam da bu nedenle “Coinbase ile 12 gün” programının 6. Gününde Yunanistan’daki 150’den fazla Suriyeli mülteciye asgari bir gelir olması amacı ile yeni bir proje başlattı.

10,000$ Bitcoin Verdiler

Coinbase’in 10,000$ değerinde Bitcoin vermesi, GiveCrypto.org’un model olarak çok büyümesini sağladı.

Belirli organizasyonlar bu desteği yerli para birimi ile sağlarken, bir çok mülteci topluluğunun bu bağışı temin edebilecekleri veya saklayabilecekleri finansal kurumlara erişimi olmuyor. Bununla birlikte de, erişimleri olsa bile banka gibi kurumların aldıkları ekstra ücretlerle bu bağış azalıyor.

Coinbase’in dediğine göre:

“Coinbase’in desteği ile, GiveCrypto.org Yunanistan’daki daha fazla Suriyeli mülteciye ulaşma fırsatı elde etmiş oluyor. Bununla birlikte kriptopara transferleri ile dengesiz finansal kurumların ve bunlara erişim sıkıntılarını çektiren diğer yardım türlerinden daha efektif şekilde gerçekleşiyor. Bu bağış Sempo olarak başlayan ve GiveCrypto.org ile Yunanistan’da hayata geçiyor, böylelikle de ne kadar büyük ölçekte bir destek sağlanabileceğini göstermiş oluyor. Bunu yaparak, finansal anlamda ihtiyacı olan ailelere yardımlar artış gösteriyor.”

Onlar aynı zamanda müşterilerine de her yerden insanın katılabileceği şekilde kurdukları açık ve ulaşılabilir sistem ile bağışa katılmaları için teklifte bulunuyorlar.

www.givecrypto.org

www.givedirectly.org

Bu yardım kampanyası 10 Aralık’ta kendi sitelerinden yaptıkları WeGift uygulaması ile çalıştıklarını da belirten bir duyuru ile başladı. İlk gün kullanıcılarına ailelerine ve arkadaşlarına Uber, Adidas ve Nike gibi yerlerden U-gift programı ile hediye kartı alabileceklerini söyledi.

“Coinbase ile 12 Gün” programı sayesinde yaklaşık 1.3 Milyar $ biriktirildi ve buradaki en büyük amaçlarına ulaşmış oldular: kriptoparaların imajını düzeltmek.

Bunun yanında, platform üzerindeki tatil sezonunda yeni servisleri de kapsayan bu kısa vadeli ortaklıklar, yaklaşık 200 milyon tane havuz kullanıcının üzerinde bir test yapılmasını da sağlıyor.

İkinci gün de yine bir dünya krizine gözleri diken Coinbase, 10,000$ değerindeki ZCash’i Venezuela’daki ailelere bağışladı ve açıklamalarına göre:

“Bu 10,000$ ZCash bağışı,  Santa Elena şehrindeki 100’den fazla ailenin cebine 3 ay boyunca her gün 1$ değerinde kriptopara koymuş olacak. Bu bağışın alıcıları ihtiyaç duyduğu yemek ve ürünleri bulundukları bölgedeki kriptopara kabul eden dükkanlardan temin edebilirler”

Neden Kriptopara?

Tabii kriptoparalara karşı olanlar olmasaydı bu soru hiç varolmayacaktı.

Kendi kriptopara bağışlarına istinaden, yazılımcı Udi Wertheimer bu gördüklerini paragözlük olarak tanımlıyor.

Attığı tweete göre:

“Venezuela’nın durumu “kriptoparacılar” tarafından yıllardır sömürülüyor ama bu durumun aynısını Brian’dan görmek beni çok şaşırttı. Venezuela’lı ailelere 1$ değerinde ZCash vermek mi? Gerçekten mi? Onlara o doları nakit ile ver, inanılmaz!”

Coinbase’in halk önündeki kötü durumu bu hafta boyunca da devam etti. Planları konusunda yazı yayınlayan Coinbase, 30 yeni altcoin eklemeyi planladığını söylüyor.

Peki neden nakit yerine kriptopara? Coinbase’in söylediğine göre birçok ailenin bankaya ulaşmasında yaşadıkları sıkıntıyı gördüklerini söylüyorlar ve aynı zamanda Venezuala’nın para birimi Bolivar yüksek enflasyon seviyeleri ve düzensiz bir trend yaşadığını hatırlatıyor. Sonuç olarak da nakit bağışlar ihtiyaç sahipleri için çok bir değere sahip değil diyorlar. Buna rağmen kriptoparalar ve GiveCrypto.org’un sağladığı bağışçı çevresi güzel bir destek sağlamış oluyor.

Yine Coinbase’in açıklamalarına göre:

“GiveCrypto.org’un ihtiyaç sahiplerine direkt nakit transferlerinin efektif olmadığını kanıtlayan yaklaşımına destek verdiğimizi gururla söylüyoruz. Ama aynı zamanda bu hediye sisteminin yalnızca bir başlangıç olduğunu biliyoruz. GiveCrypto.org ve organizasyonu bizden daha çok destek alacak.”

Kaynak: Coinspeaker

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =

Endüstriden Haberler

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish