Venezuela'nın Kayıp 8 Ton Altını Türkiye'ye Mi Geldi? | Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Venezuela’nın Kayıp 8 Ton Altını Türkiye’ye Mi Geldi?

Venezuela'nın Kayıp 8 Ton Altını Türkiye'ye Mi Geldi?

Venezuela merkez bankasının kasalarından sekiz ton altın çıkarıldı, yaptırımların artmasıyla birlikte Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro olağanüstü önlemler almak zorunda kaldı.

Muhalefetteki milletvekili Angel Alvarado ve adsız hükümet kaynakları uyarınca, altının geçen hafta merkez bankasındaki kasalardan resmi olarak çıkarıldığı duyuruldu.

Alvarado Reuters, altının ülke dışında satılması için bir pazar bulunacağını düşünüyor;

Sadece “Yasa dışı yoldan yurt dışına satmayı planlıyorlar.” dedi.

340 milyon dolar değerinde olan altını kilogram başına kabaca 42.640 dolar olarak satılacağını açıkladılar.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Bu Sözüyle Türkiye ve Venezuela Arasında Yakın Bir İlişki Kuruldu

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Bu Sözüyle Türkiye ve Venezuela Arasında Yakın Bir İlişki Kuruldu

Venezuela Merkez Bankası’nın Başkanı Yurt Dışındayken Altın Kayboldu

Altın 20 Şubat ile 22 arasında kaybolduğuna inanılıyor. Merkez Bankası Başkanı Calixto Ortega Sanchez ülke dışındaydı. Altının çalındığı sırada, Venezuela Merkez Bankasında düzenli bir güvenlik görevlisi yoktu.

“Ham ve rafine edilmiş yağdan sonra, altın Venezuela’nın üçüncü en büyük ihracatıdır.”

Maduro hükumetinde ülke, devlet firmaları ve üst düzey yetkililere yapılan şiddetli ekonomik yaptırımlar ile Venezuela alışılmışın dışında para yükseltmek için yollar açmak zorunda kaldı. Sonuç olarak, Güney Amerika ülkesi tarafından gizli altın satış raporları son yıllarda artmakta ve ülke tarafından tutulan altın rezervleri hızla azalmaktadır.

Venezuela altın rezervleri

Venezuela altın rezervleri

Daha Fazla Altın Yasa Dışı Olarak Satıldığı İddia Ediliyor

Bu yılın başlarında muhalefet yasa koyucu Carlos Paparoni, 73 ton altının 2018 yılında Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne satıldığını iddia etti. Reuters göre, Venezuela Anayasası talepleri olarak bu ülkenin Parlamentosunun onayı olmadan gerçekleştiğini söyledi.

Yılın başında, Abu Dabi merkezli yatırım şirketi Noor Capital, 21 Ocak’ta Venezuela Merkez Bankası’ndan 3 ton altın satın aldığını açıkladı. Firma, işlem sırasında O zamanlar yerinde olan tüm uluslararası yasaları ve standartları gözlemlediğini söyleyerek kendini savundu.

Kaybolan Bu Altınlar Kripto Para’ya Dönüştürülmüş Olabilir Mi?

Venezuela vatandaşları, kaybolan bu altınların kripto paraya dönüştürülmüş olabileceğini de düşünüyorlar. Bu görüşü savunan vatandaşlar Cumhurbaşkanı Maduro’nun kripto paralar ile ilişkisini de biliyorlar ve bu yollar paraların ortadan kaybolmuş olabileceğini düşünüyorlar.

Venezuela ABD Yaptırımlarıyla Karşı Karşıya Kalan Diğer Ülkeler Tarafından Destekleniyor Mu?

İddialara göre, Maduro’nun popüler ayaklanmasına yardımcı olmak için yemin eden Rusya (Türkiye ve İran yanında) da ABD karşısında Venezuela’ya yardımcı olacak. Zaten ABD ve müttefikleri Venezuela Ulusal Meclisi Başkanı Juan Guaido’yu ülkenin geçici Başkanı olarak tanıdılar. Ancak Maduro, ABD Başkanı Donald Trump da dahil olmak üzere dünya liderlerinin baskısına rağmen hala iktidarda kalmaya devam ediyor.

Kaynak: CNN

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

4 × three =

Endüstriden Haberler

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish