Ülkelerin Kripto Para Kullanımı Sıralaması – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Ülkelerin Kripto Para Kullanımı Sıralaması

Ülkelerin Kripto Para Kullanımı Sıralaması

1 – ABD

ABD dünya üzerinde ekonominin en fazla önem taşıdığı ve dünyada en güvenilir ekonomisi olarak gösterilen ve bilinen bir ülke. Trilyonlarca dolarlık dünya ekonomisinin yönetim merkezi ve paraların değerinin belirlendiği ülke olarak da anılan ABD’nin ekonomisinin son derece güçlü olması ve vatandaşlarının büyük bir kısmının ekonomik olarak kendisine güveni ve belirli oranda yatırımları olması dolayısı ile dünyada en fazla dijital para yatırımcısının bulunduğu ülke olarak gösteriliyor ve tanınıyor.

 

ABD’de her yıl en az milyarlarca dolarlık toplam kripto para yatırımı yapıldığı ve kripto para yatırımlarının %50’den daha fazla oranında büyük kısmının ABD’liler tarafından yapıldığı biliniyor. Ülkede elektronik paralar konusunda birçok vatandaş ise şimdiden az miktarlarda da olsa kripto para yatırımı sahibi ve gelecekte daha fazla dijital para yatırımı yapmayı düşünüyor. ABD’de yapılan kripto para araştırmalarında zengin olan eyaletlerde daha fazla insanın coin sahibi olduğu, zengin olan ABD vatandaşı yaşlı grubun ise coin sahibi olmayı ”güvenilir” görmediği konusunda araştırmalar mevcut. 25 ila 34 yaş grubunda ise ABD vatandaşlarının büyük bir kısmının elektronik para yatırımı konusunda güvenilir bir yatırım aracı olarak gördükleri ve %40+ oranında yatırımlarını Bitcoin‘de değerlendirdikleri ortaya çıkarılmıştı. ABD’de kripto para yasaları konusunda ise etkin bazı korumacı yasalar var ve bu yasalar dışında istihbarat kurumları sürekli olarak ülkede kripto paraları izliyor ve olup biten konusunda araştırmalarını sürdürüyor.

2 – Güney Kore

Güney Kore ise elektronik parada dünyada en fazla ilgi gören ve en fazla tanınan 2. ülke olarak sıralanıyor. Güney Kore’de yapılan araştırmada halkın büyük bir kısmının gelecek 8 yıl içerisinde kripto para sahibi olmayı planladığı ve kripto para yatırımı konusunda şimdiden ufak yatırımlar yapan alt gelir düzeyine sahip vatandaşların bulunduğu ortaya çıktı. Ülkede kripto paralar ve altın yatırımı arasında tercihte bulunmak isteyenlerin ise altın yatırımı yerine elektronik para yatırımını tercih etmeye başladığı biliniyor.

Dijital altın olarak değerlendirilen Bitcoin, Kuzey Kore faktörü dolayısı ile de ülkede kripto para yatırımlarının daha fazla arttığı ve daha fazla insanın kripto para sahibi olmak konusunda bir takım araştırmalar olduğu görülüyor. Bitcoin sahibi Güney Kore vatandaşlarının en fazla dertli oldukları konu ise sürekli olarak uygulanan yasaklar ve ülkede hükümet bazlı olarak uygulanan bir takım yasakların devrede olmasından dolayı yasakların yatırımcıların daha büyük oranlar ve tutarlarda yatırımlar yapılmasını engellediği yönünde. Bitcoin fiyatı ve diğer altcoin fiyatlarının ülkenin yerel para birimi karşısında ise değerli olduğu bu yönde olumsuz sonuçlar olmadığı ifade ediliyor.

3 – Türkiye

Türkiye’de ise kripto para sahibi insan sayısının artması ve geçmiş yıllara oranla daha fazla insanın kripto para sahibi olmaya yönelik adımlar attığı görülüyor. Yapılan araştırmalar Türkiye’de %42 oranında artmaya eğilimli olan dijital para sahibi insan sayısının artış eğiliminde kalması bekleniyor.

Türkiye, dünyada en fazla dijital para yatırımcısının bulunduğu 8 ülke arasında kendisine sıralama bulurken, kripto para yatırım oranları konusunda ise yerel para biriminin dolar karşısında ciddi düşüş eğiliminde olması ve bu düşüşlerin etkisi dolayısı ile Bitcoin yatırım oranlarının daha düşük kaldığı yönünde. Zaman zaman kripto para fiyatlarının düşüş gösterdiği ve yükseliş gösterdiği olduğu zamanlarda ise Türk yatırımcıların bu fırsatları kullandığı ve anında satış yapan yatırımcı tipinde olduğu biliniyor.

Türkiye, kripto para yasaları konusunda ise bazı ülkelere oranla yasa çıkarmak konusunda ciddi eksiklikleri olan ve bu yasal önlemler sayesinde etkili çözümlerin henüz daha uygulanmadığı bir ülke. Gelecekte ise Türkiye’nin kripto para yasaları konusunda daha etkili adımlar ve Blockchain teknolojisi konusunda daha fazla kritik adımlar atacak olduğu tahmin ediliyor.

4 – İngiltere

İngiltere, dünya ekonomisinin başlıca yöneticilerinden bir tanesi olan ülke olarak tanınıyor. Kripto para yatırımcısı vatandaş sayısının son derece fazla olduğu tahmin edilen İngiltere’de Sterlin kullanıldığı için ve ABD Doları karşısında çok güçlü para birimine sahip olmaları yerel para birimi karşısında ülke vatandaşlarının Bitcoin sahibi olmasında çok fazla etkili oluyor.

Bitcoin fiyatının dolar cinsinden olması ve ABD vatandaşlarına oranla İngiltere vatandaşlarının bölgesel ve kategori bazlı daha fazla kazanç sahibi olan kısmının %10 ve daha fazla yatırımlarını toplam paralarından ayırdıkları biliniyor.

İngiltere’nin kripto para yatırımı konusunda ise ciddi adımlar attığı ve kripto para sahiplerinin gelecekte Bitcoin için güven sahibi olmaları ve ülke içerisinde kripto para yasalarının yavaş yavaş alınmaya başlaması ve İngiliz polisinin uyarıları dolayısı ile bu sıralar durgunluk olduğu bilinmekte.

5 – Japonya

Japonya ise kripto paralara sahip olan insan sayısının fazla olduğu ülkeler grubunda. Dünyanın en fazla çalışan ülkesi ve yüksek gelir kazancı konusunda etkili olan ülkeler arasında olması ve dünyanın en büyük 4. ekonomisi olması dolayısı ile yatırımcı sayısının fazla olduğu, yatırım oranlarının ise düşük olduğu ülkeler kategorisinde.

Japonya’da yatırımların daha çok Bitcoin ile tercih edildiği ve Bitcoin sahibi olanların ülkede daha fazla çoğunlukta oldukları ülkenin ana kripto para yatırımının Bitcoin’den yana olmasında etkili olmakta. Ülkede yatırımcıların gelecek yıllarda daha fazla kripto paralar ile ilgilenecek oldukları tahmin edilirken, bu yıl içerisinde de mevcut kripto para sahibi insan sayısında daha büyük artışlar olmasında etkili olacak olduğu tahmininde etkili.

6 – Çin

Çin ise listenin ilk sıralarında yerini almak ve adına yakışır bir şekilde ”dünyanın en fazla kripto para yatırımı sahibi insan” bulunan ülkeleri arasında. Ülkede en az 3.5 milyon ve civarında kripto para sahibi bulunurken, büyük bir kısmının yatırım oranları diğer birçok ülkeye göre daha düşük kalıyor. Yerel para birimi ve kazançların düşük olmasının etkileri dolayısı ile Çin’de kripto para yatırımlarının fazla olması ve oranların düşük olması hükümetin şimdilik çok katı adımlar atmasına sebep olmasa bile gelecekte bazı yasakların uygulanmaya başlayacak olduğunu gösteriyor.

Çin, kripto paraların yasaklanması konusunda dahi adım atabilecek olan ve insan haklarının pek iyi işlemediği, hükümetin sıradan vatandaşlara çok iyi gelir sahibi olmamaları için elinden ne geliyorsa yaptığı ”acımasız” kripto para yasalarının olduğu ülkeler arasında.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish