Çin Internet Devi Alibaba Blockchain Ortaklıklarını Duyurdu! | Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Çin Internet Devi Alibaba Blockchain Ortaklıklarını Duyurdu!

Çin Internet Devi Alibaba Blockchain Ortaklıklarını Duyurdu!

Alibaba blockchain ortaklıkları hakkında duyuruların gerçek olduğunu doğruladı. 200’den fazla ülkede faaliyet gösteren en saygın çok uluslu şirketlerden biri olan Alibaba, iki blockchain şirketi ile Alibaba adı altında faaliyet halinde olduğunu duyurdu.

Alibaba Kimdir? Nedir?

Şimdiye kadar bir kripto para birimi yatırımcısıysanız ya da bir meraklıysanız, muhtemelen Çin’in diğer bazı ülkeler gibi kripto para piyasalarını sıcak bir şekilde kucaklamadığı gerçeğini çok iyi biliyorsunuzdur. Çin’in en tanınmış teknoloji şirketlerinden biri olan Alibaba geçtiğimiz gün, iki blockchain şirketini kendi bünyesinde başlattı.

Alibaba, dünyanın en önemli teknoloji şirketlerinden biri olarak kabul edildiğinden duyuru göz ardı edilemez bir etki yarattı. Eğer haberiniz yoksa, Alibaba dünyanın en büyük perakendeciler ve e-ticaret şirketlerinden biridir. Bu yüzden Alibaba blockchain ortaklıkları büyük bir etki yaratacağa benziyor.

Alibaba Blockchain Ortaklıkları  Hakkında

Eskiden AliPay olarak bilinen Ant Financial Services, holdingin ödeme koludur ve yeni açılan iki yan kuruluşu Ant Blockchain Teknolojisi ve Ant Double Chain Technology olarak adlandırıldı. Yeni şirketlerin konumu, küresel bir finans merkezi olarak kabul edilmesi açısından sürekli yükselen bir şehir olan Şanghay’daki Huangpu ilçesinde olacak.

Ant Blockchain Technology blockchain‘in yazılım kısmına odaklanırken, Ant Double Chain Technology blockchain teknolojisini araştırma ve finans üzerinde nasıl kullanılacağını keşfetme konusuna odaklanacak.

Alibaba’nın Bu Duyuru Yapmasında Oluşturulan Potansiyel

Dünyanın en tanınmış teknoloji şirketlerinden bazılarının blockchain’i oldukça açık bir şekilde keşfettiği bir sır değil. Birçoğu, örneğin Facebook‘un kendi kripto para birimini yayınlayacağı da bilindik bir gerçek olmakla birlikte. Alibaba’nın piyasaya girmesi de moda ve teknoloji sektörlerinin blockchain’e girmesinde büyük bir etken yaratabilir.

Alibaba’nın etkisini şu şekilde söyleyebiliriz ki kendisi Çin’in Amazonu olarak da biliniyor ve dünya üzerinde de binlerce aktif kullanıcı ve satıcıya  sahip.

Şirket uzun zamandır blockchain ile ilgileniyor ve aslında dünyadaki tüm blockchain patentlerinin %10’undan fazlasına sahip. Aslında, şirketin blockchain’e ilgisi bir sır değildir. Ant Financial CEO’su Jing Xiandong, şirketin dünyadaki blockchain teknolojisi ile ilgili olarak “en çok patente sahip şirket” olduğuna değinmektedir.

Alibaba grubunun kurucusu ve dünyanın en ünlü iş adamlarından ve hayırseverlerinden biri olan Jack Ma, blockchain’in çok güçlü bir teknoloji olduğunu dile getirdi. Özellikle, Tron Vakfı’nın (Trx) kurucusu Justin Sun, Jack Ma Üniversitesi, Hupan Üniversitesi’nden mezun olan en genç kişidir ve Jack Ma ile de yakından bir ilişkisi var. Son olarak Ma, “blockchain’in insanların geleceği üzerindeki etkisinin hayal gücümüzün çok ötesinde olabileceğini açıkça belirtti.

Kaynak: Btcmanager

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

17 − 10 =

Endüstriden Haberler

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish