Yeni Başlayanlar İçin 0x (ZRX) Nedir? | Kripto Kılavuz
Takip Edin

Yeni Başlayanlar İçin Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin 0x (ZRX) Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin 0x Nedir?

Bildiğimiz gibi, Ethereum blockchain ağı üzerinde geliştirilen blockchain akıllı sözleşmeleri, kullanım durumları açısından büyük bir potansiyele sahip. 0x de Ethereum blockchain‘i üzerinde geliştirilen yeni bir protokol projesidir. Ayrıntılı anlatımı sayfalar sürecek bu konuyu sizler için kısaca açıklamaya çalışacağız.

0x, Ethereum ve merkezsiz borsalar için açık protokoldür. Bu protokol sayesinde yatırımcılar akıllı sözleşmeler aracılığıyla merkezsiz borsaları kullanabilir. Basitçe projenin amacı, binlerce tokenin birbirleriyle değiştirilebilmesi için güvenilir bir platform yaratmak.

0x Protokol Nedir?

White Paper’ında bahsedildiği üzere:

“Ethereum blockchaini üzerinde merkezsiz borsalar için açık bir protokol”

0x protokolünün ERC-20 tokenlerinin Ethereum blockchaini üzerinden eşler arası modele dayalı olarak değiştirilmesine olanak sağlaması amaçlanmıştır.

Amaç, böyle bir değişim sırasında uyumsuzlukları minimum seviyede tutmaktır. proje birkaç merkezsiz uygulamayı (dApp) bir araya getiren tek tip bir standart olarak hizmet etmek istiyor. DApp’lerin kendileri arasındaki bu tür bir uygulama, uygulamaların faaliyetlerinde birbirleriyle etkileşime girmelerini sağlayacaktır. Değişim fonksiyonu, Ethereum akıllı sözleşmeleri kullanılarak gerçekleştirilen tüm işlemlerde çalışabilir.

Protokolün, herkese açık, kolay erişilebilir olması amaçlanıyor, böylece herhangi bir dApp isterse bu işlevlerden yararlanabilir. Bunu kullanan DApp’ler kamu likidite havuzları ile bağlarını da koruyabilir. Tam tersi, işlem ücretlerini alabilmek için kendi likidite havuzlarını da kurabilirler.

0x protokolü ayrım yapmamak üzerine programlanmıştır, maliyet uygulamaları herkes için eşittir. Merkeziyetsizlik ilkesi, fikir birliğine dayalı yönetişimi düzenler ve protokolün, dApp’lerin çalışabilirliğini engellemeden tüm gelişmelerle sürekli olarak güncellenmesini sağlar.

2016’da Will Warren tarafından Amit Bandeali ile birlikte tasarlanan ve geliştirilen 0x, evrensel tokenizasyon sağlamayı amaçlar. Buradaki temel düşünce, Ethereum blockchain’inde her türlü varlığın ERC-20 tokenleri ile temsil edilebilirliğini sağlamak ve aralarında takas yapılabilecek bir protokole sahip olmaktır.

“Pek çok merkezi olmayan borsa zaten var olsa da, 0x bu konsepti kendi aralarında takas edilebilirliğin yanı sıra artırılmış operasyonel etkinliklere izin vererek bir adım daha ileri götürüyor. Protokolün üstündeki katmanları geliştirenlere ‘Relayers’ adı verilir.”

0x protokolü, 0x OTC olarak bilinen tüketici odaklı bir ürün ortaya koydu. Bunu kullandığınızda, Relayer’lere ihtiyacınız yoktur. Bunun yerine, bağlantı kurmak istediğiniz diğer tokenlerle doğrudan bağlantı kurduğunuzda eşler arası token alışverişi yapabilirsiniz.

0x OTC, ‘Kovan’ adı verilen Ethereum’un test ağında mevcuttur ve açık kaynaklı olduğu için herkes tarafından kullanılabilir.

Protokolün kendi tokeni ZRX olarak bilinir. ZRX ile ilgili detaylara bir bakalım:

Market Sıralaması: 36

Fiyat: $0,248256 USD – 6402 Sathoshi

Market Değeri: 145.039.026 $

Dolaşımdaki Arz: 584.232.722 ZRX

Toplam Arz: 1.000.000.000 ZRX

Ayrıntılı ele almak isterseniz projenin White Paper’ına buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

four × 1 =

Nedir

Volentix Nedir? Blockchain Economy Istanbul Summit

Volentix Nedir?

Volentix nedir?

Volentix , blockchain temelli, merkezi olmayan bir platformdur. Asıl görevi, tüm kripto para birimi değişimlerini tek bir çoklu para birimi cüzdanında verimli, güvenli ve etkili bir şekilde gerçekleştirmektir. Ek olarak, platformda, herhangi bir yatırımcının becerilerini ve eğitim seviyesini artıracak bir dizi ek özellik ve seçenek bulunacaktır. Volentix, tüm dijital topluluğun yeni katılımcı sayısını artırmak için tasarlanan çok işlevli bir ekosistemdir de diyebiliriz.

Peki bu ekosistem nelerden oluşuyor?

JvFFVmatwWHRfvmtd53nmEJ94xpKydwmbSC5H5svBACH81ShukxP4H32dujmFAFJtk3QudA5XwHDJZaEmBeCUHxdgnd6vgMtPwsiVTJJDtpN6jMJv6EfKgqW2SFyDCMnPA2sdFw5cS.png

Volentix ekosistemi kullanıcılarının işlemlerini kolaylaştırmak için 4 ana parçadan oluşuyor.

VdexAkıllı sözleşmeler kullanarak dijital varlıkların değişimi için merkezi olmayan bir platformdur ve bu tür işlemlerde güven ve sahtekarlık girişimleri sorununu ortadan kaldırır.

VertoMevcut yatırım portföyünüzün takası için güvenli bir dijital cüzdandır. Ekosistemde yer alan VERTO kripto cüzdanı ise, kullanıcı varlıklarını herhangi bir merkezi konumda depolamama özelliği taşırken, her kullanıcının varlıklarını ve özel anahtarını elinde bulundurmasına izin veren çok daha yüksek güvenlik seviyesi sağlamaktadır.

VenueTüm topluluğun arkadaşlarını ve tanıdıklarını sosyal ağlar, bloglar aracılığıyla bu olasılık hakkında bilgilendirmesini sağlayan bir işe alım sistemidir.

VespucciYatırımcıların portföylerinde bulunan en karlı kripto para birimlerini yapay zeka kullanarak sıralayarak seçmelerine olanak sağlayan bir uygulamadır. Kripto paraların derecelendirilmesi, kullanıcların fikir alış verişinde bulunması gibi özelliklere sahiptir. Bütün bu özellikler, mevcut merkezi olmayan borsalarda bulunmayan Vdex değişimine gereksiz ve var olmayan dijital simgeler eklemekten kaçınmaya yardımcı olacaktır. Vespucci, üç analiz kategorisi sunar: 1- Duyarlılık analizi (SA), 2- Temel ve teknolojik analiz (FTA), ve 3- Teknik analiz (TA). Vespucci, ön yargıları önlemek için şeffaf metodoloji ve kapsamlı veri toplama teknikleri kullanmaktadır. Vespucci’nin açık kaynaklı yazılımı, hem EOS hem de Ethereum ile uyumlu ve ilham alan mevcut teknolojiyi kullanarak özelleştirilmiş çözümler sunar.

Gördüğümüz gibi, Volentix oldukça kapsamlı, kullanıcılarının isteklerini önemseyen, işlemlerini kolaylaştırmak ve güvenilir kılmak için inşa edilen bir ekosistem. Volentix kripto sektöründe yer alan, her kullanıcı için oldukça kullanışlı bir platform özelliği taşıyor. Kullanıcılarının ihtiyaçlarını karşılamak için, kullanıcı istek ve önerilerine göre düzenli olarak güncellenecek bir platform. Yeni başlayan veya ileri düzey kullanıcıların, platformu daha verimli ve kendine özgü kullanabilmesi için ayar ve özellikler sisteme entegre edilecektir.

Volentix Yol Haritası

roadmap1.jpg

 

Volentix Ekibi

Prof. Yiannis Emiris - AI / ML / R&D

Prof. Yiannis Emiris

AI / ML / R&D


 

Rhys Parry is Operations at Volentix Labs

Rhys Parry

Operations at Volentix Labs


 

Ioanna Fotopoulou is Business Development Executive at Volentix

Ioanna Fotopoulou

Business Development Executive at Volentix


 

Alexis Anastasiou : Tüzel

Sylvain Cormier : Blockchain ve Ar-Ge

Marwan Ayoub : Pazarlama ve Strateji

Joemar Taganna : Ar-Ge Mühendisliği

Matthew Isganaitis : Pazarlama ve Strateji

Nemr Hallak : Ar-Ge ve Ticaret

Panos Sakkos : Blocktopus Mühendisliği

Ksenia Popova : Ar-Ge Mühendisliği

Mojgan Ahmadi : Pazarlama ve Tasarım

Kostas Pylarinos : Yatırım, Ar-Ge ve Ticaret

Dimitra Panou : Ar-Ge ve Mühendislik

Manolis Christoforou : Ar-Ge / ML

Maria Luisa Castronovo : İnsan Kaynakları ve Finans

Volentix Blockchain Economy Kripto Kılavuz

Volentix Blockchain Economy Kripto Kılavuz

Token Detayları

Sembolu: VTX
Platform : EOS
Toplam tedarik : 2.100.000.000
Kabul Edilen Para Birimleri : ETH, BTC, ABD Doları, EOS, LTC, EUR, DASH, NEO, XRP
Soft cap: 3,000,000 USD
Hard cap : 48,500,000 USD

 

VOLENTİX Uygulamalarının Ayrıntıları Çok Yakında Kripto Kılavuza Özel Sizlerle Takipte Kalın!

Devamını oku

Nedir

Yeni Başlayanlar İçin Qtum Nedir? Artıları Ve Eksileri

Yeni Başlayanlar İçin Qtum Nedir? Artıları Ve Eksileri

QTUM Singapur merkezli bir blockchain servis sağlayıcısıdır. Şirket akıllı sözleşmeler, daha fazla güvenlik ve istikrar vaad ediyor. Ürünün kaynak kodu Bitcoin koduyla aynıdır, ancak Ethereum Blockchain’i de projede önemli bir rol oynar.

QTUM projesinde amaç, Bitcoin kaynak kodu üzerinden Ethereum akıllı sözleşmelerinin en verimli şekilde kullanılması ve kripto paraların tamamı için bu özellikleri sağlamak. Projenin arkasındaki ekip, çeşitli platformlar için akıllı sözleşme kiplerini birleştirmek için farklı şablonlar ve araçlar geliştirmeyi amaçlıyor. İnsanlar ve kurumlar bu araçları kullanarak akıllı sözleşmelerini kolaylıkla yapabilirler. QTUM için yapılan akıllı sözleşme, belirli bir ekosistemle sınırlı kalmayacak ve daha fazla verimlilik ve güvenlik ile çeşitli kripto para ekosistemleri ile iletişim kurabilecektir.

QTUM’un Başlıca Özellikleri

  • Protokol Bitcoin Kaynak kodunda çalışır, bu nedenle Bitcoin için yapılan herhangi bir geliştirme QTUM’u otomatik olarak etkiler.
  • QTUM ekosistemi, sadece yazıldıkları kodlar üzerinde çalışan farklı kripto para birimleri arasındaki sınırları kırmayı amaçlıyor.
  • Akıllı sözleşmeler yoluyla farklı kripto paralar ile etkileşime geçmek için farklı protokoller içerir. Örneğin, SPV protokolü, Lite cüzdanı için akıllı sözleşmelerle iletişim kurmasını sağlar.
  • Başka bir araç olan UTXO, akıllı sözleşmelerin istikrarını ve güvenliğini arttırır ve aynı zamanda işlem kolaylığı sağlar.

Proof of Stake Kullanımı

QTUM’taki durumu diğerlerinden ayıran en önemli fark, Proof of Work(POW) yerine Proof of Stake (POS) kullanmasıdır. Çekirdek ekip paydaşlarıyla, finansörleriyle hangi protokolün gereksinimlerine daha uygun olacağı konusunda bilgi alışverişinde bulunduktan sonra PoS algoritmasında karar kılındı.

İşletmeler QTUM’dan Nasıl Yararlanabilir?

Geleceğe yönelik işletmeler zaten Blockchain teknolojisine büyük yatırım yapıyor, QTUM ile işler bir adım daha yükseliyor. Bir kurum, bu teknolojiyi ekosistemlerine uygulayabilir ve her şey akıllı sözleşmelerle önceden planlanabileceğinden, son teslim tarihlerini veya iş kalitesini düşünmeden kendi kendine çalışan sözleşmeler oluşturabilir.

Daha Fazla: 2019 Yılında Kripto Para Piyasası İle İlgili 4 Beklenti

Artıları Ve Eksileri

Artıları

  • Ethereum Sanal Makinesinin kullanımı, QTUM’un küçük ayarlamalar ile farklı kripto para birimleri için akıllı sözleşmeler oluşturmasını sağlar.
  • PoW yerine PoS kullanır. Bu nedenle madencilik gerektirmez. Bu süreç, herkesin kendi düğümünü yaratmasına ve aynı zamanda ödüller kazanmasına yardımcı olur.
  • Bitcoin kaynak kodu üzerinden Ethereum tabanlı akıllı sözleşmelerin kullanılması, geliştirme değişiklikleri konusunda kolaylık sağlıyor, çünkü Bitcoin çekirdek protokolünde yapılan değişiklikler otomatik olarak QTUM Blockchain’e dahil edilir.

Eksileri

  • UTXO modelindeki sorunlar düzeltilmedikçe ileride sorunlar yaşanabilir.
  • Akıllı sözleşmelerin, EVM ile çalışabilmesi için düzeltmeler gerekli.

QTUM ile ilgili detaylara bir bakalım:

Market Sıralaması: 30

Fiyat: 2,11$ – 0,00053929 BTC

Market Değeri: 188.614.369$

Dolaşımdaki Arz: 89.306.012 QTUM

Toplam Arz: 101.306.012 QTUM

Ayrıntılı ele almak isterseniz projenin White Paper’ına buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını oku

Nedir

Yeni Başlayanlar İçin Zilliqa (ZIL) Nedir?

Yeni Başlayanlar İçin Zilliqa (ZIL) Nedir?

Blockchain ve kripto paralar gün geçtikçe önemini daha da artırıyor ve oluşturdukları kullanım alanları sayesinde hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor.

Bu yazımızda blockchain teknolojisini bir adım öteye taşımayı amaçlayan Zilliqa’dan (ZIL) bahsedeceğiz.

Kripto para dünyasında çok da eski olmayan projelerden biri olan Zilliqa, “yeni nesil yüksek verimli blockchain platformu” olarak kendisini tanıtıyor. Blockchain tabanlı teknoloji, ölçekleme sorunları ile başa çıkmak için blok boyutunu, daha küçük birimlere bölmeyi amaçlıyor.

Zilliqa blockchain, saniyede binlerce işlemi gerçekleştirebilecek bir platform olma amacında. Ölçeklenebilirlik konusu, belirli bir süre boyunca blokların boyutunun artmasından kaynaklanmakta ve Zilliqa’nın başlıca çözmek istediği konu da bu.

Bilmeyenler için, Ölçeklenebilirlik: Bir sistemin zaman içinde istek sayısı, veri sayısının artması durumunda sistemin bu durum için büyütülebilmesi veya istek sayısı, veri sayısının azalması durumunda sistemin küçültülebilmesidir. Örneğin: saniyede yapılabilen işlem sayısı.

Zilliqa

Zilliqa, Ölçeklenebilirlik Sorunlarını Nasıl Çözmeyi Hedefliyor?

Zilliqa, sharding, yani, ana ağdaki paralel işlemleri işleyebilecek daha küçük parçalara bölerek bu sorunu çözmeyi amaçlıyor.

Ayrıca, sisteminin madencilerin eklenmesiyle daha da gelişeceğini düşünüyor. Her şey planlandığı gibi giderse, Ziliqa dünyadaki en önemli elektronik bankacılık sistemi olan VISA’yı geçmeyi hedefliyor.

Platform aynı zamanda akıllı sözleşmeler ve Dapps gibi pek çok kullanışlı özelliğe de sahip ve bu da onu en çok ihtiyaç duyulan blockchain ağlarından biri yapabilir.

Daha Fazla: 2019’da Yatırım Yapılabilecek En İyi Altcoinler

Proof of Work ve Bizans Hata Toleransı

Blockchain ağı, Proof of Work(PoW) ve Bizans Hata Toleransı (pBFT) protokolünün karma bir kombinasyonunu kullanır. PoW protokolü, ağdaki madencilik kimliğini belirlemek, ağ üzerinde paylaşım yapmak ve kullanıcıları Sybil saldırılarına karşı korumak için kullanılır.

Bir Sybil saldırısı sırasında, kötü niyetli düğümler birden fazla kimlik oluşturur ve karar alma sürecini etkilemeye çalışır.

Mevcut en fazla işlem kapasitesine sahip VISA, saniyede 8.000 işlemi gerçekleştirebilir, diğer taraftan Ziliqa, Mayıs 2018’deki deneme sürümünde 2.000 işlem gerçekleştirmiştir.

Zilliqa’nın Geleceği

Geçtiğimiz aylarda kendi ağına (MainNet) geçiş yapan Zilliqa, vaad edilen projelerini hayata geçirirse büyük ses getirebilecek potansiyele sahip. Arkasındaki ekibin sağlam oluşu yatırımcılar için Zilliqa’yı oldukça güvenilir bir proje haline getiriyor.

ZIL ile ilgili detaylara bir bakalım:

Market Sıralaması: 40

Fiyat: 0,016841  $ – 0,00000430 BTC

Market Değeri: 139.770.452$

Dolaşımdaki Arz: 8.299.187.391 ZIL

Toplam Arz: 12.599.999.804 ZIL

Ayrıntılı ele almak isterseniz projenin White Paper’ına buradan ulaşabilirsiniz.

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish