Türkiye de İlk Bitcoin Cinayetine Mahkemenin Kararı! – Kripto Kılavuz
Takip Edin
Türkiye de İlk Bitcoin Cinayetine Mahkemenin Kararı! Türkiye de İlk Bitcoin Cinayetine Mahkemenin Kararı!

Haber

Türkiye de İlk Bitcoin Cinayetine Mahkemenin Kararı!

Antalya’da geçen yıl Şükrü Mert Ersoy’u (23) hesabındaki sanal para olan bitcoin’i almak için boğarak öldürdükleri suçlamasıyla yargılanan 5 sanık hakkında karar verildi. ‘Türkiye’nin ilk bitcoin cinayeti’ olarak kayıtlara geçen olayda tutuklu sanıklar Moray Akça, Mehmet Yeşilkaya, Fırat Burun ve Sergen Yasak’a ayrı ayrı ‘kasten öldürme’ suçundan müebbet ve ‘gece vakti nitelikli yağma’ suçundan 7 yıl 6 ay hapis; sanık Seydo Salacak’a da toplam 16 yıl 3 ay hapis cezası verildi.

Otomobilinde Boğularak Öldürüldü

Otomobilinde Boğularak Öldürüldü

Otomobilinde Boğularak Öldürüldü

Antalya’da annesiyle yaşayan Şükrü Mert Ersoy, Serik’e bağlı Kadriye Mahallesi’nde geçen yılın eylül ayında, otomobilinde boğularak öldürüldü. Olayla ilgili soruşturma başlatan polis, Ersoy’u öldürdüğü suçlamasıyla Moray Akça, Fırat Burun, Sergen Yasak, Seydo Salacak ve Mehmet Yeşilkaya’yı Serik ve kent merkezinde düzenlediği operasyonlarla yakaladı. Serik sulh ceza hakimliğine çıkarılan 5 kişi ‘kasten öldürme’ suçundan tutuklandı.

Bitcoin’leri Çalmak İçin Her Yolu Denediler Ama Başaramadılar

Duruşma kapsamında savcı esas hakkındaki görüşünde, sanıkların 14 Eylül 2017 tarihinde öldürülen Şükrü Mert Ersoy’u Kadriye Mahallesi’ne gelme konusunda ikna ettiklerini ve maktulün otomobili ile ıssız bir bölge olan olay yerine gittiklerini belirterek, akabinde olay yerine yakın bir yere Seydo Salacak ile Moray Akça’nın geldiği ve maktulü etkisiz hale getirmek için sanık Mehmet Yeşilkaya’nın Şükrü Mert Ersoy’un boynunu sıktığını, bu sırada maktulü Fırat Burun ve Sergen Yasak’ın darp ettiğini söyledi. Ayrıca savcı, Şükrü Mert Ersoy’un aldığı darbeler üzerine kendinden geçmesiyle Moray Akça ve Seydo Salacak’ın olay yerine geldiği ve Şükrü Mert Ersoy’un hesabında bulunan Bitcoin’leri kendi hesabına transfer etmek için önce cep telefonunu sonra da bilgisayarını kullandığını vurguladı.

Türkiye de İlk Bitcoin Cinayetine Mahkemenin Kararı!

Türkiye de İlk Bitcoin Cinayetine Mahkemenin Kararı!

Savcı açıklamalarının devamında; sanıkların başarılı olamadıkları ve oldukları yer riskli olması nedeniyle Şükrü Mert Ersoy’un otomobili ile başka bir yere gittiklerini, burada da Bitcoin’leri almaya çalıştıklarını, tekrar başarılı olamayınca ilk olay yerine gelerek maktulü bıraktıklarının tespit edildiğini belirtiyor. Türkiye Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu’ndan gelen raporda ise Şükrü Mert Ersoy’un ölüm sebebinin, ‘boyna baskıya bağlı mekanin asfiksi’ olduğu ifade ediliyor. Bu yüzden savcı, sanıkların fikir ve eylem birliği içinde ‘kasten adam öldürme’ ve ‘nitelikli yağma’ suçunu işledikleri saptandığından ayrı ayrı cezalandırılmalarını talep etti.

‘Belki Gideni Geri Getirmez Ama’

Duruşmanın ardından açıklama yapan öldürülen Şükrü Mert Ersoy’un babası Turgut Ersoy’un avukatı Etem Erman Güneş,

“17 ay süren hukuk mücadelemiz nihayet son buldu ve suçlular yerel mahkemece cezalandırıldı ancak istinaf ve Yargıtay süreçlerinin de takipçisi olacağız. Belki gideni geri getirmez ama bu karar bir nebze de olsa acılı ailenin yüreğine su serpti” dedi.

Mahkeme Ceza Yağdırdı

Verilen aranın ardından kararını açıklayan mahkeme heyeti, sanıklar Moray Akça, Fırat Burun, Sergen Yasak ve Mehmet Yeşilkaya’yı ‘Bir suçu gizlemek, delillerini ortadan kaldırmak veya işlenmesini kolaylaştırmak ya da yakalanmamak amacıyla kasten öldürme’ suçundan ayrı ayrı önce ağırlaştırılmış ömür boyu, ‘birden fazla kişiyle gece vakti nitelikli yağma’ suçundan da 12 yıl hapis cezası verdi. Mahkeme heyeti gösterdikleri tutum ve davranışlar nedeniyle kasten öldürme suçundan verilen cezayı ömür boyu hapis cezasına, nitelikli yağma suçunun da ayrıca teşebbüs aşamasında kalması nedeniyle cezayı 7 yıl 6 aya indirdi. Sanık Seydo Salacak’a ise ‘kasten öldürme’ suçundan ağırlaştırılmış ömür boyu hapis cezası veren mahkeme heyeti, yaptığı yardım nedeniyle cezasını önce 15 yıla ardından sanığın duruşmalardaki tutum ve davranışları nedeniyle 12 yıl 6 aya indirdi. Sanık Seydo Salacak’a gece vakti nitelikli yağma suçundan ise 3 yıl 9 ay hapis cezası verildi.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish