Tunus Blockchain Teknolojisinde Öncü Olmayı Hedefliyor – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Tunus Blockchain Teknolojisinde Öncü Olmayı Hedefliyor

Asia Times’ın raporuna göre, ülkenin merkez bankası ulusal bir dijital dinar için teknolojinin kullanımını araştırırken, Tunus’un blockchain uygulamalarında öncü olmayı hedefliyor.

Banque Centrale Tunisienne (BCT) ve yeni atanan valisi Marouane El Abassi şu anda Tunit merkezli DigitUS Tech’in kurucusu ve CEO’su Walid Driss ile birlikte çalışıyor. Tunus merkez bankası, Abassi ve Driss’in kurucu üye olarak hizmet verdiği blok zincirleme, dijital ödemeleri ve kripto para birimlerini incelemek için bir çalışma grubu oluşturdu.

Abassi ve Driss, blok zinciri temelli bir merkez bankası dijital para biriminin para aklama ile mücadele edebileceğini, ülkenin gri ekonomisini azaltabileceğini ve aynı zamanda kadınları ve zayıf kesimleri güçlendirebileceğini söyledi.

Driss daha önce, Kuzey Afrika ülkesinin posta servisi olan La Poste Tunisienne’nin DigiCash adındaki blok zinciri temelli bir dijital ödeme sistemini başlatmasına yardım etti.

Tunus blockchain teknolojisi, nakitsiz ekonomiler olmak için blockchain teknolojisinden yararlanmak isteyen diğer ülkelerin ayak izlerini takip ediyor. İsveç merkez bankası (Sveriges Riksbank), ülkede nakit kullanımının azalmasıyla alternatif bir merkez bankası tarafından verilen paranın biçiminde hizmet etmek için blok zinciri tabanlı bir “e-krona” araştırıyor. İsveç’teki finansal işlemlerin neredeyse% 90’ı zaten nakitsizdir. Benzer şekilde, komşu Finlandiya da 2029 yılına kadar tamamen nakitsiz hale geleceğini tahmin ediyor.

Karayipler’de, Doğu Karayipler Merkez Bankası, ekonomik bir büyüme, ödemeler sistemi esnekliği ve finansal katılım gibi çeşitli hedefleri takip etmek için dağıtılmış bir defter teknolojisi (DLT) tabanlı Doğu Karayip para biriminin uygunluğunu araştırıyor.

Basel, İsviçre’deki Uluslararası İskanlar Bankası’nın (BIS) Ocak 2019’da yayınlanan raporuna göre, dünya çapında en az 40 merkez bankası şu anda ya da yakında olacak, merkez bankası dijital para birimi (CBDC) ve diğer uygulamalarla araştırma ve deneyimler yapacak Blockchain

Dünya Ekonomik Forumu tarafından yayınlanan yeni bir araştırma raporu, merkez bankalarının özellikle müşterinizi tanıyan dijital müşterileri (KYC) ve kara para aklamayı önleme (AML) süreçleri, ticaret finansmanı, tahvil ihalesi gibi alanlarda engelleme potansiyeli ile ilgilendiğini iddia ediyor diğer kullanım durumlarının yanı sıra ihraç ve diğer yaşam döngüsü süreçleri, bilgi alışverişi ve veri paylaşımı, bankalararası ödemeler ve anlaşmalar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edin

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish