Tayland SEC 4 Kripto İşletme’ye Lisans Verdi – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Tayland SEC 4 Kripto İşletme’ye Lisans Verdi

Tayland SEC 4 Kripto İşletme Lisansı Verdi

Tayland SEC Kripto İşletme Endüstrisi, Düzenleyici Makamların Endüstriyi Doğru Düzenlemesiyle Yükselmektedir.

Tayland SEC, bölgedeki kripto işletmelerinin düzenlenmesi konusunda çok proaktif olmuştur. Kısa bir süre önce Maliye Bakanlığının 4 adet kripto işletmesine dijital varlık lisansı verdiğini duyurmuştur.

Duyuruya göre SEC; kripto ile ilgili 7 işletmenin, Dijital Varlık İşletmelerinde Acil Durum Derecesi altındaki ülkede faaliyet göstermek için uygun lisansa başvurduğunu belirtti. Maliye Bakanlığının lisans verme kararından önce, bu işletmelere geçici olarak işletme hakları verildi.

Lisansı onaylı işletmeler arasında 3 kripto borsası bulunmakta: Bitcoin Exchange Co Ltd, Bitkub Online Co. Ltd., Satang Corporation ve 1 dijital varlık komisyoncusu, Coins TH Co. Ltd.

Diğer 3 başvurudan 2’si – Cash2coin Co Ltd ve Güneydoğu Asya Dijital Değişim Co Ltd (SEADEX) – onay kriterlerini yerine getirememeleri nedeniyle reddedildi.

SEC’in konuyla ilgili basın bülteninde belirtildiği gibi, bu işletmeler başarısız oldu:

“Onların müşteri varlıklarının velayeti ve Müşterinizi Tanıyın (KYC) sistemleri, SEC’in kabul edilebilir standartlarıyla tutarsızdır. BT güvenlik ve siber güvenlik sistemlerinin yeterliliği de doğrulanamadı.”

Cash2Coin ve SEADEX reddedildiğinden, mali düzenleyici, tüm faaliyetlerini 14 Ocak 2019’a kadar durdurmalarını şart koşuyor. Ancak SEC, reddedilen başvuru sahiplerinin başvuru için kriterleri yerine getirmeleri şartıyla gelecekte tekrar başvurabileceklerini belirtti.

Coin Asset Co. Ltd.’nin onayını alamayan diğer şirketlere gelince, yönetim kurulundaki organizasyonel değişiklikler nedeniyle başvuruları halen gözden geçiriliyor. SEC, incelemeler devam ederken normal iş operasyonlarını sürdürmelerine izin verdi.

Tayland SEC 4 Kripto İşletme'ye Lisans Verdi

Tayland SEC 4 Kripto İşletme’ye Lisans Verdi

Asya’da Kripto ve Blockchain Teknolojisi

Asya birçok yönden kripto para birimiyle ilgili işler ve blockchain teknolojisinin benimsenmesi konusundaki düzenleyici tutumları açısından batı’yı geride bırakıyor. Örneğin, Ağustos 2018’de Tayland’ta faaliyet göstermek üzere 50’den fazla ICO projesi ve 20 kripto para değişimi borsası açılmıştır.

Buna, Tayland SEC genel sekreteri şöyle dedi:

“Dijital varlık alışverişi yapmakla ilgilenen birçok şirket, Tayland’daki dijital varlıkların ve kripto para birimi ticaretinin oldukça aktif olduğunu söyledi.”

Ayrıca, hükümetin ülkenin vergi sistemini blockchain teknolojisiyle yükseltmeyi planladığı için Tayland, blockchain teknolojisinin benimsenmesinde proaktif olmuştur. Tayland Gelir Dairesi Şefine göre, blockchain teknolojisini ve vergi kaçınma soruşturmaları için yapay zeka öğrenme işini kabul etmeyi planlıyorlar.

Asya’da kripto para birimi ve blockchain teknolojisine proaktif bir yaklaşım sergileyen bir başka ülke Japonya’dır. Ekim 2018’de Japonya; kripto endüstrisi inovasyonun önüne geçmek yerine, kendisini düzenlemesine izin vermeye karar verdi. Bu nedenle, düzenleyici sorumluluğu Sanal Para Birimi Borsası Birliği’ne (JVCEA) devretti.

Genel olarak, Asya’daki eğilim kripto para birimi ve blockchain cephesinde oldukça olumlu durumda. Hükumetler düzenleme ve inovasyonu teşvik etme konusunda proaktif hale geliyor. Kripto ile ilgili yeni işletmeler ve blockchain teknolojisinin benimsenmesi her yerde gerçekleşiyor.

2019 yılı ilerlerken, kripto ve blockchain endüstrisinde birçok yeni gelişme ve yenilik görmeyi bekleyebiliriz.

Kaynak: Investinblockchain

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish