IBM ve Maersk’in geçtiğimiz yıl ağustos ayında oluşturduğu TradeLens, dijital tedarik zincirleri için bir temel oluşturmayı amaçlamıştır. Üstelik, pilot uygulamalar arasında yer almak isteyen yaklaşık 100 kuruluşla hizmete girmiştir.

Suudi Arabistan için bu hareket, yetkililerin “Vizyon 2030 girişimi” ile ülke ekonomisini genişletme arzusunun bir parçasıdır.

Suudi Gümrük amiri Ahmed Alhakbani:

“Pilot uygulama, ticareti kolaylaştırmayı ve güvenlik seviyelerini artırmayı hedefleyen stratejimiz doğrultusunda, krallığı dünyanın önde gelen lojistik merkezlerinden biri haline getirecektir. FASAH’ı TradeLens platformuna bağlayan son pilot uygulama, doğru yolda olduğumuzu açıkça gösteriyor.”

Komşusu ile aynı doğrultuda Birleşik Arap Emirlikleri (BAE); Riyad, blokzincir teknolojisini son aylarda devlet düzeyinde entegre etmeye yönelik faaliyetlerini hızlandırdı.

Aralık ayında İslami finans için bankalar arası blokzincir araçları geliştirmek için bir ortaklık başlatıldı. Bunun akabinde, Krallık da bankalar arası işlemler için ortak bir kriptopara birimi oluşturma konusunda BAE’ye katıldığını açıkladı.

Kaynak: cointelegraph