Süpermarketlerde Kriptopara Devrimi – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Süpermarketlerde Kriptopara Devrimi

Kripto-kilavuz-Blockchain-Supermarket

Rio de Janerio da bulunan Oásis Supermercados adlı süpermarket zincirleri, lokal bir borsadan bilgi alışverişi ve çalışanların kripto paranın nasıl kullanılması gerektiği ile ilgili bir eğitim için anlaşarak kripto para‘ların yeni bir ödeme yöntemi olarak kabul edip marketlerde kullanımına başladı.

Yerel basın kuruluşu olan Portal do Bitcoin’in fimanın müdürlerinden biri olan Douglas Andrade’nin yorumlarını içeren habere göre, marketlerin müşterileri artık Bitcoin, Bitcoin Cash ve Litecoin kullanarak alışverişlerini gerçekleştirebilecek.

Yerel basına konuşan Andrade, kardeşi Thiago’nun kripto ödeme ile ilgili bir videoyu izledikten sonra kripto para ödemlerini kabul eden kişi olduğunu belirtti. Videonun iliglerini çekmesinden sonra, Oásis Supermercados bir borsa ile iletişime geçerek bu konu hakkında daha fazla bilgi almak istedi.

 

Tüm Çalışanlarına Kriptopara Eğitimi

Resmi olarak şirketin yıllık 6,5 milyon Amerikan Doları cirosu olup, 20.kasiyer olmakla birlikte toplam 90 çalışanı bulunmaktadır. Andrade’nin belirttiğine göre tüm çalışanlar kripto paralar ile ödemelerin nasıl kabul edileceğine dair bir eğitimden geçmiş. Andrade, bu konuya şöyle değindi:

“Bu yeni ödemi gerçekten çok kolay, tıpkı kredi kartı ile ödeme yapmak gibi. Alışveriş esnasında müşteri hangi kripto para birimi ile ödeme yapmak istediğini belirtiyor, operatör miktarı ulusal para birimi olan Brezilya reali olarak yazıyor ve sistem halihazırda bu miktarı kripto para paraya çeviriyor. Son olarak, bir Kare Kod okutuluyor ve alışveriş tamamlanmış oluyor.”

Marketler zinciri, kripto paraları aldıkları kripto paraları reale dönüştüren ve ödemeler yapıldıktan sonra üç gün içinde gönderen bir firma olan CoinWISE aracılığı ile kabul edecek.

Andrade’ın iddiasına göre yeni ödeme yönteminin haberinin yayıldığını ve bazılarının da NANO dahil diğer şifrelemelerini kabul etmeye başlaması gerektiğini ancak yerel basına göre sistemin kısa süre önce hayata geçmiş olduğu için şu ana kadar herhangi bir kripto para ile alışveriş işlemi yapılmamış.

Kriptoparalara Eski Bir Çalışanları Sayesinde Tanıştılar

Firmanın yöneticisi, eski bir çalışanları sayesinde kripto para ekosistemleri ile firmanın tanıştığı ve bu yönde nasıl yatırım yapılacağını öğrendiklerini belirtti. Bu girişim, Bitcoin’in yıl boyunca piyasada negatif bir performans gösterdiği ve en yüksek seviyesinden yaklaşık olarak % 80′ değer kaybetmesinden sonra toparlanma evresine girmesi ardından geldi

Özellikle CCN’nin de belirttiği gibi, Brezilya Federal Gelir Dairesi (RFB), kripto para ile ticaret yapan işletmelerin hareketlerini, vergi kaçırma ve kara para aklamanın önüne geçme amacı ile izleme kararı almış durumda. Kurumun bu yaklaşımı Oásis Supermercados’un sahiplerini caydırmamış gibi görünüyor.

Ülkedeki kripto para borsaları geçtiğimiz aylardan beri bazı zorluklarla ile karşılaşıyor. Örnek olarak, Huobi 10 çalışanından 6sını işten çıkarmak zorunda kaldı.

Ancak kripto paralar için bir umut ışığı, yerel Bitcoin borsası olan Bitcoin Max’ın devlet ile olan davasını kazanarak hesaplarını tekrardan açması ile oluşmuş durumda.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish