Proof of Keys olayı esas olarak merkezi borsalarda işleyen bir bankadır. Burada aktivistlerin tüm kripto para birimlerini merkezî işlem platformlarından çekmeleri ve kendi cüzdanlarında saklamaları istenmektedir. Bunun arkasındaki fikir, sahibinin kripto varlıkları üzerindeki kontrolünü yeniden ele almak ve borsaların gerçekte iddia ettikleri kadar fon bulundurduğundan emin olmaktır.

Proof of Keys olayı hakkında fikir veren bir YouTube videosunda Mayer, kripto para birimi sahiplerinin “parasal egemenliğini” geri almaya mı yoksa para almak için 14 gün beklemeye devam etmesine mi karar vermesi gerektiğini belirtir. Mayer ayrıca şöyle diyor:

“Ya bu borsalardan bazıları müşteri varlıklarına göz atıyorsa, çünkü maaş bordrosu yapmak insanları kovmaktan daha kolay mıdır?”

Hesap İşlemlerine Suçlama

1 Ocak’ta Mayer, Proof of Keys etkinliğinin eşiğindeki hesap çekme işlemlerinin dondurulmasından dolayı kripto para birimi borsası HitBTC’yi suçladı. Ardından John McAfee, cüzdan üreticisi Bitfi ve girişimci Tuur Demeester dahil olmak üzere başkaları da bu suçlamaya katıldı.

HitBTC daha sonra iddiaları reddetti. Açıklamada, borsadaki pazarlama ekibinden bir temsilci hesap dondurmaları ile devam eden olay arasındaki herhangi bir bağlantı olmadığını söyledi. Bir e-posta ile şöyle yazdı:

“Bu geçici, güvenlikle ilgili para çekme işlemi dondurmaları, uluslararası KYC [Müşterinizi Tanıyın] ve AML [Kara Para Aklama Önleme] önlemlerimizin doğrudan bir sonucudur. Bu kurallar var ve bize ve herkese 24 saat, yılın 365 günü uygulanmaktadır. Bu nedenle, hiçbir zaman güvenlik araçlarını veya kontrolleri kapatmayız. Sadece sıradan ve özel günlerde değil; Proof of Keys gibi etkinlikler de dahil.”

Bitcoin haberci ve kripto eleştirmenleri; alanı, kurucu ilkelerine aykırı olduğunu  ve çok fazla merkezileştiğini düşündüğü için eleştirdiler. Amerika Birleşik Devletleri senatörlerine kriptonun “tüm aldatmacaların ve hayali işlerin anası ya da babası” olduğunu söyleyen Amerikan Ekonomisti Nouriel Roubini, kriptonun Kuzey Kore’den daha merkezileşmiş olduğunu belirtti. Roubini, kripto ademi merkeziyetçiliğinin bir “mit” olduğunu söyledi ve şöyle ekledi:

“…madenciler merkezileşmiş, değişimler merkezileşmiş, geliştiriciler merkezileştirilmiş. Bitcoin’in Gini eşitsizlik katsayısı ve diktatörleri, Kuzey Kore’den daha kötüdür.”

Kaynak: Cointelegraph