MyEtherWallet İle Ethereum Cüzdanı Nasıl Açılır? Alım/Gönderim Nasıl Yapılır? – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Ethereum Kılavuzları

MyEtherWallet İle Ethereum Cüzdanı Nasıl Açılır? Alım/Gönderim Nasıl Yapılır?

MyEtherWallet İle Ethereum Cüzdanı Nasıl Açılır? Alım/Gönderim Nasıl Yapılır?

Tokenlerinizi borsalarda tutmak güvenliğiniz açısından pek mantıklı olmayabilir. Bu sebeple private key’i elinizde bulunan cüzdanlar güvenliğinizi artıracaktır. Bu cüzdanlardan biri olan MyEtherWallet ücretsiz ve kolay bir şekilde Ethereum cüzdanı açmaya olanak tanır. Ethereum ve ERC20 Tokenlerinizi bu cüzdan sayesinde güvenli bir şekilde Ethereum Blokzincirinde saklayabilirsiniz.

Nasıl Açılır?

1- Cüzdan oluşturma

MyEtherWallet sitesine girdiğinizde karşınıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkacak. Seçtiğiniz şifrenizi girdikten sonra “Create New Wallet” butonuna tıklayarak cüzdanınızı oluşturabilirsiniz.

2- Dosya yedekleme

Şifreyi girdikten sonra cüzdanınız oluşturuldu. Download Keystore File butonuna tıklayarak UTC ile başlayan size özel dosyayı bilgisayarınıza indirin ve güvenli bir yerde sakladığınızdan emin olun.

3- Private Key yedekleme

Aynı şekilde bir sonraki ekranda vereceği özel anahtarınızı kaydedin. Bu özel anahtar ile cüzdanınızdan gönderim yapılabildiğinden, başkasının eline geçtiğinde cüzdanınız tehlike altında demektir.

Cüzdanınız kullanıma hazır. Cüzdana ulaşmak istediğinizde Myetherwallet sitesine girin ve sağ üstte bulunan wiev wallet info kısmına tıklayın. Giriş yöntemi olarak kaydedilen UTC ile başlayan dosya ve şifreniz ile girmek isterseniz Keystore / JSON File kısmını özel anahtarınızla girmek isterseniz Private Key kısmını seçin.

Cüzdana Gönderim ve Alım Nasıl Yapılır?

Send Ether & Tokens bölümüne tıklayıp cüzdana giriş yaptıktan sonra karşınıza şöyle bir ekran çıkacak:

Ethereum Alma: Sağ taraftaki account address bölümünde altta yazan adres sizin Ethereum cüzdan adresinizdir. Bu adrese gönderim yaptığınızda Ethereum ve tokenler hesabınıza otomatik olarak gelecektir.

Ethereum Gönderme: Gönderim yapmak istediğiniz adresi To Address yazısının altındaki boşluğa, göndermek istediğiniz miktarı Amount to Send bölümüne yazdığınızda Generate Transaction butonuna tıklayarak gönderimi başlatabilirsiniz. Bu konuda bilginiz yoksa Gas Limit kısmındaki sayıyı değiştirmemenizi tavsiye ederim.

Not: Ethereum cüzdanınızdan Token göndermek istediğinizde cüzdanınızda çok az miktar da olsa ETH bulundurmanız gerekmektedir.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ethereum Kılavuzları

Ethereum Yükseltmesi İle Gerçekleşecek Önemli Olaylar

Ethereum Yükseltmesi İle Gerçekleşecek Önemli Olaylar

Uzun zamandır beklenen Ethereum yükseltmesi (constantiople), temel protokol özellikleri, müşteri API’leri ve sözleşme standartları gibi birçok şeyi etkileyecek olan Ethereum Improvement Proposals (EIPs) yani Ethereum Geliştirme Teklifleri’nde büyük değişiklikler getirecektir.

Resmi duyuru, planlanan güncellemenin 7,280,000 numaralı blokta, ortalama 28 Şubat’ta gerçekleşeceğini belirtiyor.

Ethereum bloklarına göre kesin tarih kesin olarak belli değil ve değişebilir.

Ethereum Constantinople hard forkuyla ilgili ayrıntılı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Ethereum güncellemesi ile gelecek önemli özelliklere bir bakalım:

Bu Güncellemeler Neyle İlgili?

Güvenlik açıklarından kaçınmak için Ethereum geliştirme ekibi, ağda aynı blokta iki hardfork olacağını açıkladı.

İlk fork önerilen tüm değişiklikleri uygularken, ikinci ‘Petersburg’ forku ise sorunların tespit edildiği protokolü etkisiz hale getirecek.

Ne Tür Değişiklikler Göreceğiz?

  1. Difficutly bomb‘ ertelenecek.
  2. Maden ödülleri 3’den 2 ETH’ye düşecek.
  3. Zincirde henüz var olmayan adreslerle etkileşim mümkün olacak.
  4. Bu yükseltme, zincir üzerinde yapılacak işlemleri daha ucuz hale getirecek. (Daha az gas gerekecek.)

 Madencilerin Yapması Gereken Bir Şey Var Mı?

Ethereum bloguna göre, madenci olarak yapmanız gereken tek şey, Ethereum istemcinizin en son sürümünü indirmek.

Yükseltme yapmamaya karar vermeniz durumunda, eski kurallara uyarak yanlış zinciri takip edecek ve ETH gönderemez hale geleceksiniz. Kısaca Ethereum ağında çalışamaz hale geleceksiniz.

Ethereum Yatırımcısının Yapması Gereken Bir Şey Var Mı?

Madenci değilseniz, kesinlikle yapmanız gereken hiçbir şey yok.

Borsa (Coinbase, Kraken veya Binance gibi), web cüzdan servisi (Metamask, MyCrypto veya MyEtherWallet gibi), mobil cüzdan servisi (Coinbase Cüzdan, Status.im veya Trust Wallet gibi) kullanıyorsanız veya bir donanım cüzdanına (örneğin, Ledger, Trezor veya KeepKey gibi) sahipseniz ek adımlar atmanız istenmedikçe hiçbir şey yapmanız gerekmiyor.

Kaynak: Chepicap

Devamını oku

Ethereum Kılavuzları

Ethereum Kağıt Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

Ethereum Kağıt Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

Kripto paralarınızı korumanın en güvenli yöntemlerinden biri  de kağıt cüzdanlardır. Ethereum Kağıt cüzdanı ile Ethereum ve ERC-20 tokenlerinizin güvenliğini artırabilirsiniz. Temel olarak, bir Ethereum kağıt cüzdan, cüzdanınıza erişmek ve işlem yapmak için ihtiyaç duyduğunuz Özel ve Genel anahtarlarınızın kağıda yazılmış halidir.

Bitcoin için hazırladığımız “Bitcoin Kağıt Cüzdanı Nasıl Hazırlanır?” yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Üzerinde kod bulunan bir kağıda cüzdan demek bazılarına biraz garip gelebilir. Ancak, ETH’lerinizi saklamak için kullanabileceğiniz en güvenli yöntemdir. Kağıt cüzdanlar, diğer geleneksel kripto para depolama tekniklerine göre olağanüstü bir avantaj sağlar. Etherlerinizi evinizde, kasanızda, güvenli bir şekilde saklanabildiğini hatta bahçenize gömerek saklayabileceğinizi hissetmek sizleri daha da rahatlatabilir.

Avantaj olarak, kağıt cüzdan internete bağlı değildir. Bu nedenle, hiçbir hacker kripto paralarınıza erişemez. Potansiyel bir hırsız, cüzdanınızı ve kripto para birimi bilgilerinizi bulmak için kasanızı kırmak veya arka bahçenizi kazmak zorunda kalır.

Öte yandan, kağıt cüzdan depoladıktan sonra sık sık erişmek istemeyen kullanıcılar için çekici olsa da market dalgalanmalarında alıp satarak para kazanmak isteyenler için tavsiye edilen bir yol değildir. Çünkü kağıt cüzdandan aktarım yapmak online cüzdanlara göre oldukça meşakkatli ve zaman alıcı olabilir.

Uzun dönem saklamak isteyen bir “hodler” iseniz kağıt cüzdan tam size göre. Şimdi gelelim cüzdanın nasıl hazırlandığına.

MyEtherWallet İle Kağıt Cüzdan Hazırlamak

MyEtherWallet, genellikle fiziksel depolama amacıyla kullanılan açık kaynaklı bir JavaScript uygulamasıdır. Web sitesi kağıt cüzdan oluşturmayı oldukça kolaylaştırır.

Önemli: MyEtherWallet’i ziyaret ederken, lütfen doğru web sitesinde olduğunuzdan emin olun.

Ethereum Kağıt Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

Ethereum Kağıt Cüzdan Nasıl Oluşturulur?

Doğru URL’yi yer imlerine eklediğiniz den ve her zaman doğru siteyi ziyaret ettiğinizden emin olun, e-posta, twitter, Facebook bağlantılarına asla tıklamayın.

Siteye gittikten sonra istediğiniz bir şifre belirleyin. Özel karakterler ve küçük ve büyük harfler dahil olmak üzere en az 15 farklı karakterden oluşan bir kombinasyon güvenlik açısından oldukça uygundur. Güvenliğiniz açısından şifrenizi bilgisayarınızın dışında saklamalısınız ve bu şifrenin Ethereum cüzdanınıza ulaşmak için gerekli olacağını unutmayın.

Şifrenizi oluşturduktan sonra “Create New Wallet” butonuna tıklayın.

Yeni Cüzdan Oluşturun

Yeni Cüzdan Oluşturun

Şifre girdikten sonra, sizden keystore dosyasını indirmeniz istenecektir – bu, Ethereum cüzdanının USB sürücünüze veya kişisel bilgisayarınıza bir dosya olarak kaydedildiği anlamına gelir; bu noktada “Download Keystore” butonuna basın ve indirin.

Keystore'a kaydet

Keystore’a kaydet

Bu noktada başarıyla kağıt Ethereum cüzdanı oluşturdunuz; Şimdi yapmanız gereken tek şey, size verilen “Print” düğmesine basarak yazdırmak.

Özel Anahtarını Kaydet

Özel Anahtarını Kaydet

Yazdıracağınız Ethereum kağıt cüzdanının üzerinde, halka açık Ethereum adresiniz ve özel anahtarınız olduğunu unutmayın. Halka açık adres (Public address), herhangi bir normal banka hesabının IBAN’ı gibi düşünülebilir; bu nedenle yayınlanabilir. Bu adresinizi başka bir kişiye verirseniz, o kişi size Ethereum gönderebilir.

Bununla birlikte, bir kişi yine kağıdınızın üzerinde yazan özel anahtarınızı (private key) ele geçirirse, cüzdanınızdaki tüm varlıklara erişebilir.

My Ether Wallet Kağıt Cüzdan

My Ether Wallet Kağıt Cüzdan

Kağıt cüzdanı yazdırmanın yanı sıra, web sitesinden bir JSON dosyası da indirebilirsiniz. JSON dosyası, Ethereum cüzdanınıza ait tüm bilgileri taşır. İndirilebilir, şifrelenebilir. Ancak,bu dosyayı açmak için en başta belirlediğiniz şifreyi girmeniz gerekir.

Cüzdanıma Nasıl Erişebilirim?

Yeni oluşturulan kâğıt Ethereum cüzdanınızı kullanmadan önce, test olarak önce küçük bir miktar ETH aktarmanız  daha iyi olacaktır. Testiniz başarılı olduktan sonra, daha fazlasını güvenle transfer edebilirsiniz. Herhangi bir sorun çıkmasını önlemek için özel anahtarınızı başka bir yerde gizli tutarken, cüzdanınızın genel adresini bilgisayarınıza kaydetmeniz önerilir.

Cüzdanınızdan başka bir yere transfer yapmayacağınız, sadece içeriğini görmek istediğiniz zamanlarda Etherscan kullanabilirsiniz. Etherscan’e sadece cüzdan adresinizi girerek içeriğini görebilirsiniz.

Cüzdanınızdan gönderim yapmak için MyEtherWallet’ı kullanabilirsiniz. Send Ether & Tokens bölümüne geldiğinizde ister JSON dosyası ister özel anahtarınızla giriş yaparak gönderim yapabilirsiniz.

MyEtherWallet kullanımı ile ilgili merak ettiklerinizi “MyEtherWallet İle Ethereum Cüzdanı Nasıl Açılır? Alım/Gönderim Nasıl Yapılır?” yazımıza buradan ulaşarak öğrenebilirsiniz.

Devamını oku

Ethereum Kılavuzları

Ethereum Constantinople Hardforku Neleri Değiştirecek?

Bilindiği gibi Ethereum 16 Ocak 2019’da çok önemli bir hardfork yaşayacak. Ethereum Constantinople hardfork ne gibi yenilikler getirecek? Ethereum ağında neler değişecek? Gelin hep beraber bu yazımızda bu konu hakkında bilinmesi gerekenlere bakalım.

En çok bilineni Constantinople olsa da Ethereum Ocak ayında 3 farklı hardfork geçirecek. Constantinople hardfork ağın 7080000 numaralı bloğunda yani 16 Ocak günü yapılacak. Ondan önce ise:

  • Classic Vision Hard Fork – 11 Ocak 2019: Tüm Ethereum sahipleri, cüzdanlarında tuttuğu her ETH için 3 ETCV alacak.
  • Ethereum Nowa Fork – 12 Ocak 2019: Ethereum sahipleri cüzdanlarındaki her ETH için 1:1 oranında ETN alacak.

Şüphesiz Ethereum Constantinople bunlar arasında en önemlisi. Constantinople Ethereum ağının geleceği adına yapılacak bir dizi güncellemenin parçasıdır. Asıl amaç ağı daha ucuz ve daha verimli hale getirmektir. Bu güncellemenin en önemli özelliği ise, Ethereum ağının Proof of Work(POS) sisteminden Proof of Stake(POS) sistemine geçişini sağlamasıdır. Ethereum, Blockchain’ini daha güvenli ve çevreye duyarlı PoS sistemine taşıyarak, küresel bir finansal altyapıyı idare edebilen uzun ömürlü bir sistem kurmak istiyor.

Proof of Work ve Proof of Stake’in ne olduğu hakkındaki yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Constantinople, Ethereum’un yol haritasındaki Ethereum 2.0’a giden yolda kilometre taşlarından biridir. Metropolis adı verilen geliştirme evresinin Ekim 2017’de faaliyete geçen Byzantium (Bizans)’ u takip eden ikinci kısmı.

Fork etkinleştirildiğinde, yeni yazılımı çalıştıran düğümler yeni çatal üzerinde çalışacak. Önceki zincirde çalışmaya devam eden eski düğümler artık önemsiz hale geleceğinden eski çatal üzerindeki koinler de büyük olasılıkla değersiz hale gelecek.

İki farklı kripto para birimi üreten hardforkların aksine bu fork, “tartışmasız” olarak kabul ediliyor, bu da topluluğun güncellemeyi benimsediği anlamına geliyor. Şimdiye kadar, tüm büyük Ethereum müşterilerinin en son sürümleri güncelleme için zaten eklenmiş durumda ve çekirdek geliştirici ekibi 4 Ocak’taki toplantılarında programlanan yeni sürüme güven duyduklarını ve yeni bir zincir oluşmayacağını belirtti.

Ethereum Constantinople ile Gelen 5 Güncelleme

Constantinople güncellemesini oluşturan 5 ana değişiklik var. Değişikliklerin çoğu performansla ilgili çünkü Ethereum daha hızlı olan diğer platformlarla giderek daha fazla rekabet yaşamaya başladı.

Bu endişeyi gidermek için Ethereum geliştiricileri Ethereum Sanal Makinesi’ni (EVM) geliştiriyorlar. EVM’yi Akıllı Sözleşmelerle ilgili kodu uygulayan motor olarak düşünebilirsiniz.

Bahsedilen 5 farklı geliştirmeye Ethereum Improvement Proposals (EIPs) yani Ethereum Geliştirme Teklifleri deniyor.

Özellikle madenciler için önemli olan EIP 1234, blok başına madencilik ödülünü üç etherden ikiye düşürüyor. Zorluk bombası, madencilerin, kâr elde edemeyecekleri hale gelinceye kadar blokları çözmesini giderek daha da zorlaştıracak ve bu da protokolün PoS sistemine geçmesini kolaylaştıracak.

Diğer dört EIP, ya yeni geliştirici kodları ya da Ethereum akıllı sözleşmeleri için mevcut kodları optimize etmeye yönelik. EIP 145, dApp geliştiricilerinin gas tasarrufu için belirli işlemleri optimize etmelerini sağlayan doğal bir bit kaydırma işlemi sunar.

EIP 1014, kullanıcıların blok zincirinde henüz başlatılmamış adreslerle etkileşime girmesine izin verir.

EIP 1052, belirli adres hash türlerini üretmek için yeni bir opcode tanıtır.

Son olarak, EIP 1283, mevcut ‘SSTORE’  opcode’unda gaz ölçümünde değişiklik yapılmasını öneriyor ve bu da yeni işlevler sağlayacak ve gaz maliyetini düşürecek.

Genel olarak, güncellemelerin çoğu, ortak görevlerin karmaşıklığını azaltarak, gas maliyetlerini azaltmayı veya geliştiricilerin hayatını kolaylaştırmayı amaçlamaktadır.

Constantinople sadece ufak tefek değişiklikler getirse de, Proof of Stake’e geçiş için temel hazırlıyor. İyileştirmeler, Ethereum’un uzun vadeli ağ kapasitesini artırma stratejisini oluştururken madencilikten kaynaklanan enerji tüketimini de azaltmayı amaçlıyor.

Bununla birlikte, Ethereum madencilik ödüllerindeki değişikliklerin ETH fiyatını nasıl etkileyeceğini öngörmek oldukça zor. Hardfork duyurusundan sonra 80 $ seviyelerinden 155 $’a kadar çıkan ETH fiyatı, hardfork sonrası nasıl şekillenecek onu zaman gösterecek.

Bitcoin Cash çatallanmasında gördüğümüz gibi çatallanmaların ağa zarar verdiğini düşünenler olsa da, yazının başında belirttiğimiz gibi Constantinople çatallanmasında iki farklı zincir oluşmayacağından bu risk oldukça düşük gözüküyor.

Genel olarak bakıldığında, bu durum bir hardfork’tan ziyade bir sistem güncellemesi olarak hissediliyor. Bu da Constantinople hardforkunu planlanan Plasma ve Casper hardforkları için bir zemin hazırladığından oldukça önemli hale getiriyor.

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish