Kripto Kılavuz Objektiflerinden 2. Binance Türkiye toplantısı – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Kripto Kılavuz Objektiflerinden 2. Binance Türkiye toplantısı

Kripto Kılavuz ekibi olarak İstanbul’da düzenlenen 2. Binance Türkiye toplantısındaydık.

Binance Melekler’i ile röportajlar yaparak program detayları ile ilgili bilgiler edindik sonrasında ise Ankara’dan gelen Bora hocamızında katıldığı ve blockchain’i anlattığı kısmı sizlere sunuyoruz.

Binance Angel’i Batuhan’ın Konuşması

Binance’ın Meetup’ına katıldığımızda ilk konuşmacı Batu’ydu. Batu Konuşmasına ilk olarak kendi geçmişinden sonrasında ise Binance ekosisteminden ve Binance Angel Programı hakkında konuşacağını belirtti. Başlamadan önce etkinliğin ilk konuğu herkesin yakından tanıdığı CZ’ydi. CZ’nin Türkiye’ye özel olarak hazırladığı konuşmasında:

“Merhaba ben CZ Binance CEO’su. Etkinliğe katıldığınız için hepinize teşekkür ederim. Umarım networking dolu ve özellikle Binance Angel programını daha iyi tanıyacağınız bir etkinlik olur. Angel’lerimiz sizleri bu ekosistem hakkında bilgilendirecekler aynı zamanda şu an Türk Angel ekibine üyeleri arıyoruz. Angellerimiz sizlere bir Binance Angel’i olmanın avantajları ve sorumlulukları ve bu ayrıcalıklı programın nasıl parçası olabileceğinizden bahsedecekler. Ayrıca çok özel bir konuşmacılarımız var ki bu konuşmacılarımız oldukları için kendilerine çok teşekkür ediyorum. Umarız ki harika zaman geçirirsiniz. Resmi Binance ve Binance Angel Twitter hesaplarımızı takip etmeyi unutmayın. Geldiğiniz için hepinize teşekkürler sonraki etkinliklerimizde de size özel sürprizlerimiz olacak. Çok Teşekkürler.”

Batu önce sektörden bahsetti, bu sektörde 7-8 ayın nasıl yıllara denk geleceğini söyledi. Binance ’in düzenleyeceği bir etkinlik olan Blockchain Week Singapur 18-22 January 2019’dan söz etti. Sonrasında Binance’ın Yönetim’inde yer alan kişilere değinerek kısaca Binance Tarihini ve 2017’den bu yana neler yaptıklarını anlattı. Binance’ın Ekosistemi:

 • INFO
 • ACADEMY (Blockchain ve Kripto Paralar İçin Eğitici Platform.)
  • Akademin şu anda Binance Angel’leri tarafından yönetiliyor. Akademi yönetimi şöyle işliyor; Önceden, Latin Amerika’dan gelen Angel’ler ilgileniyorlardı, şu an Avustralya’dan bir Angel Akademinin başında bulunuyor.
  • Şu anda Binance Akademiden Türkçe olarak da dersler sunulmakta ve eğer kripto veya Blockchain hakkında kendinizi geliştirmek istiyorsanız ziyaret edebilirsiniz.
 • LABS

Sonrasında gösterilen video Binance LABS’ın Devcon Meetup’ındandı:

 • CHARITY

Gösterilen video Binance CHARITY’nin Malta’daki Delta Meetup’ındandı:

Bunlardan sonra Batu ilk Binance Angel’lerinden ve onların neler yaptıklarını anlattı. Son olarak Batu:

“Eğer Binance Ekosisteminin bir parçası olmak, organizasyonlara yardım etmek, toplulukla iletişime geçmek ve çevirilere yardım etmek isterseniz Twitter ve Telegram üzerinden benimle iletişime geçebilirsiniz.”

diyerek sözlerini bitirdi.

Bora Erdamar, BlockchainİST Direktörü: “Blockchain alanında bizim projemiz ilk ama tek kalmasını istemiyoruz.”

Hassas bilgilerimizi nerede saklanır diye düşünürken blockchain teknolojisiyle tanıştım. Blockchain’e girişim aslında böyle oldu…Bu alanın daha fazla içine girince, yurt dışında yapılan kaliteli çalışmaları gördük ve bu ülke adına bir şeyler yapmanın önemini anladık. Yaklaşık 4 ay önce Türkiye’nin üniversite bünyesindeki ilk blockchain teknolojileri ve inovasyon uygulama ve araştırma merkezini kurduk. Kısaca BlockchainİST center diyoruz. BlockchainİST Center olarak 4 ana başlığımız var:

 1. Blockchain teknolojileri üzerine lisans eğitimi kurmak ve bu alanda Türkçe içerikler oluşturmak
 2. Türkiye genelinde etkinlikler yapmak. Bu etkinlikler, sadece konferans anlamında değil yapabileceklerimize de odaklanabilmek için fırsat oluşturmalı ve eğitim içeriği de olan etkinlikler olmalı.
 3. Koordineli bir şekilde çalışmak için ortam oluşturmak.
 4. Hem Türkiye hem dünyadaki projelere olabildiğince destek vermek.

Türkiye’de Durum Nasıl?

Erdamar, Blockchain teknolojisinin benimsenmesi sürecini 3 aşamada açıklıyor:

 1. Kripto paraların blockchain‘den ibaret olmadığını anlama aşaması ve Türkiye’nin bu aşamayı geçtiğini söylüyor.
 2. Devletlerin blockchain teknolojisini kendilerine tehdit olarak görmemesi ve onu benimsemesi. Şu anda bu aşamada olduğumuzu ve alacak biraz daha yolumuz olduğunu belirtiyor.
 3. Blockchain alanında faydalı ve paralel hareket eden projelerimizin olması

Erdamar, Türkiye’de blockchain alanında net bir stratejimizin olmadığını ve diğer ülkeleri takip ettiğimizi belirtiyor. Ancak projelerinin bu alanda ilk olduğunu ama tek kalmasını istemediklerini de vurguluyor.

Binance Türkiye Meetup

Binance Türkiye Meetup

Program Sonrasında Batu’nun Kripto Kılavuz Ekibiyle Yaptığı Röportajı

Angel olmak ile ilgilenen kişiler için burdan başvuru yapabilirsiniz:

Binance Angel Programına Başvuru

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish