Kripto Cüzdanları Siber Saldırılara Karşı Güvenli mi? – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Kripto Cüzdanları Siber Saldırılara Karşı Güvenli mi?

Kripto para birimleri, kullanıcılarına kimlik hırsızlığı korumasından işlem ücretlerinin olmamasına kadar uzanan bir dizi harika özellik sunar. Bu kadar çok fayda ile, gittikçe daha fazla sayıda insan yalnızca potansiyel yatırım getirileri için değil, aynı zamanda günlük aktiviteler gerçekleştirmenin bir aracı olarak kriptoyu benimsiyor.

Bununla birlikte asıl soru, kripto cüzdanlarının ne kadar güvenli olduğudur. Genel olarak, bir kripto cüzdanı cebinizde tuttuğunuzdan çok daha güvenilirdir. Ancak yine de zayıf yanları vardır. İşte kendinizi korumanın yolları…

Kripto Cüzdanı Nedir?

Unutmayın, günün sonunda kripto para birimleri birer veri parçasıdır. Kripto cüzdanları birçok farklı şekilde olabilir. Donanım, yazılım ya da bir beyin cüzdanı olabilirler. Beyin cüzdanı, özel anahtarını sadece zihnine kaydeden kişiler için kullanılır.

Hangi formda olduklarına bakılmaksızın, tüm cüzdanlar daha sonra harcamada kullanılan ortak ve özel anahtarları saklar. Genel anahtar, hesabınızı adresidir bunu bankacılıktaki IBAN olarak düşünebilirsiniz. Birisi hesabınızı görür ama içindeki kriptoparaları harcayamaz. Özel anahtarlar, seçtiğiniz kripto para birimini harcamak için kullandığınız anahtarlardır.

Güvenlik Açıkları

Birçok farklı türde cüzdan olmasına rağmen, çoğu insan yazılım cüzdanlarınından en uygun ve kullanıcı dostu olanları olarak görür. Ancak sorun şu ki, kripto para biriminin değeri yükseldikçe, buna yönelik saldırıların sayısı da artmaktadır. Mevcut tahmin, hackleme girişimlerinin son birkaç yılda beş kat arttığı ve trendin yükselme eğiliminde olduğu yönünde.

Borsalar ve para birimleri kendileri için önleyici tedbirler almışlardır, ancak güvenli bir protokolü takip etmek bireylerin görevidir. Yazılım cüzdanları saldırıya açıktır, çünkü bilgisayar korsanları ihtiyaç duydukları bilgileri elde etmek için kimlik avına, kötü amaçlı yazılımlara ve farklı türde yollara başvurabilirler.

Güvenliği Geliştirme Yolları

Donanım cüzdanına yatırım yapmak en güvenli yolu olabilir. Para birimine yatırım yapmak için birkaç bin dolar harcayacağınızdan muhtemelen korumanın iyi olduğundan emin olmak istersiniz, değil mi?

Varlıklarınızı donanım cüzdanına taşındığınızda, güvenliğiniz büyük ölçüde artar. Donanım cüzdanları birçok farklı şekilde gelir. Programlanmış bir USB bellek gibi basit bir şey veya işlem yapmak için birinin fiziksel olarak bir düğmeye basmasını gerektiren özel bir cihaz olabilir.

Bununla birlikte, donanım cüzdanınızı elektronik olarak yedeklerseniz, bunun yalnızca bir yazılım cüzdanı kadar güvenli olduğunu ve faydalarını en aza indirgendiğini unutmayın.

Ek Güvenlik Önlemleri

Kripto piyasasında yeniyseniz ve küçük bir yatırımınız varsa, o zaman güçlü bir parola ile güvenilir bir platformda bir yazılım cüzdanı kullanmak yeterlidir.

Bununla birlikte, büyük bir yatırımınız varsa, güvenliği sağlamak için bazı adımlar atmak isteyebilirsiniz. Donanım kripto cüzdanları mükemmel bir başlangıçtır. Sıcak ve soğuk cüzdanların avantajını da düşünebilirsiniz. Sıcak cüzdanlar internete bağlı olanlarken, soğuk cüzdanlar offline cüzdanlardır.

Kısa cevap, internete bağlı herhangi bir şeyin savunmasız olmasıdır. Bu nedenle sabit cüzdanınız çevrimiçi olduğunda her an saldırıya açık olabilir.

Bazı kullanıcıların internete hiç bağlı olmayan cüzdanlarda para birimlerini depolar ve buna soğuk cüzdan denir. Bunu bir banka kasası olarak düşünün. Bu durumda, özel anahtarlar bile çevrimdışı üretilir. Bu, özel anahtarınızın güvenliğini sağlar, ancak işlemleri çok daha karmaşık ve zaman alıcı hale getirir.

VPN Kullanımı

Yukarıda belirtilen güvenlik önlemlerinin yanı sıra, çevrimiçi etkinliklerinizi güvence altına almanın bir başka yolu da güvenilir bir VPN kullanmaktır. Bir VPN yalnızca IP adresinizi gizlemekle kalmaz, aynı zamanda çevrimiçi olarak aktardığınız tüm verileri şifreler. Ücretli bir VPN sürümünü kullanmak daha iyi olabilir, çünkü ücretsiz sunulanlar kripto cüzdanınızın güvenliğini daha da zorlaştırabilir.

Kripto Cüzdanınızı Siber Saldırılardan Uzak Tutun

Günün sonunda, kripto cüzdanınızın ne kadar güvenli olduğu, kolaylık ve güvenlik arasındaki değişime bağlıdır. Hızlıca işleme izin veren yazılım tabanlı cüzdanlar size en yüksek kullanılabilirliği sunar.

Öte yandan; soğuk cüzdanlar, özel anahtarlarınızın en kararlı saldırganlardan bile korunmasını sağlar. İnternete periyodik olarak bağlanan bir donanım cüzdanının hibrid karışımı en iyisidir.

Bu sayede, kripto para biriminin sunduğu en iyi avantajlardan en iyi şekilde yararlanabilirsiniz. Aynı zamanda, kolayca değiş tokuş yaparken, savunmasız olduğunuz süreyi en aza indirebilirsiniz.

Kaynak: todaysgazette

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish