Kasım ayında Coin ATM Radar’ın bilgileri, farklı ATM üreticilerinin dünya çapında 209 şube açtığını ve önceden kurulmuşların 68’inin kapalı olduğunu sunmaktadır. 141 ATM’nin net büyümesi, toplam miktarın 150’ye ulaştığı Ekim ayındakiyle aynı seyirdedir.

Amerika Birleşik Devletleri, 70 yeni makine kurarak egemen ülke olmaya devam ediyor. Yıl sonundaki rakamlara göre, halihazırda kurulu 2.243 kripto ATM’si bulunmaktadır. Listede sırada sırasıyla Avusturya ve Kanada yer almaktadır. Sırasıyla 17 ve 16 tane ATM bulunmaktadır.

Ayrıca, dört ülke – Türkiye, Peru, Arnavutluk ve Güney Kore – kasım ayında ilk kripto ATM kurulumlarını gerçekleştirdiler. İlk ülkemizde de Koineks‘nin yeni yapmış olduğu ve Nişantaşı’nda bulunanı, Peru ve Arnavutluk tarafında Prag merkezli büyük bir Bitcoin ATM üreticisi olan General Bytes tarafından oluşturulan ATM’leri alırken, Güney Kore yerel üretici DOBI ATM’den aldı.

General Bytes, dünyanın dört bir yanındaki en fazla ATM’yi kurdu (80). Ardından onu, ABD üreticisi Genesis Coin (36) ve Lamassu Bitcoin Ventures (12) takip etti.

Kasım ayında ATM’lerde kabul edilen Altcoin sayısı yüzde 59 arttı. Bitcoin (BTC), çok sayıda ATM tarafından kabul edildi. Tüm dünyada toplam 4.042 makine, bu kripto para birimini kabul etmiştir.

Hindistan’ın ilk Bitcoin ATM’nin ilk geliştiricileri (aynı zamanda Unocoin kripto borsasının kurucu ortakları), Bangalore’de komplolar, hile ve sahtekarlık da dahil olmak üzere birçok farklı suçtan dolayı tutuklandı.

Kaynak: Cointelegraph