Kore Bankası: CBDC Ticari Banka İstikrarını Tehdit Edebilir – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Kore Bankası: CBDC Ticari Banka İstikrarını Tehdit Edebilir

Kore Bankası: CBDC Ticari Banka İstikrarını Tehdit Edebilir!

Yonhap Haber Ajansı’na göre, Kore Bankası (BOK), Güney Kore’de merkez bankası dijital para birimi (CBDC) biçimindeki bir devlete ait ve çıkarılmış dijital para biriminin piyasaya sürülmeyeceğini söyledi.

Kaynağa göre, Kore Bankası, devlet destekli bir CBDC’nin finansal sisteme uygulanmasından kaynaklanabilecek ticari bankalara düşük mevduat talepleriyle ilgili endişelerini dile getiren bir rapor yayınladı.

Raporun ortak yazarlarından biri olan Kwon Oh-ik, şöyle yazdı:

“CBDC Kore Bankası tarafından verilen banka hesabının bir türüdür. İnsanlar bir ticari bankada bulunanlardan daha fazla güveniyor.”

Bu, müşterilerin, eski para transferi ve taşıma biçiminin aksine, Kore Bankası tarafından desteklenen blockchain temelli döviz cinsine güvenmesi muhtemel olduğu anlamına gelir. Aynı zamanda bu, müşterilerinin paralarını geri çekmesi gibi ticari bankalarda düşük likiditeye yol açabilir. Bu durum her zaman faiz oranlarını yükseltirdi.

CBDC Bağımsızlığını Koruyor

Ticari bankalar büyük ölçüde kredi altyapısına bağımlıdır ve mevduat hizmetleri azalırsa, bankaların kredi bakımı için likit nakit erişimini zorlaştırırsa, faiz oranları artacaktır. Her zaman bu, patronajı azaltabilir ve dolayısıyla bu bankaların işlerini de azaltabilir.

Dünyanın dört bir yanındaki bankalar blockchain ve kripto paralar için farklı uygulama modellerini tartıştılar. Böyle bir olasılık vardır ve sınır ötesi ödeme altyapılarını kolaylaştırmaktan bahsediyor. Bankalar, CBDC’leri itibari bir para biriminin kesinliğini oluşturacak devlet tipi bir kripto para birimi olarak tanımlamıştır.

Sonunda, dünyadaki bazı merkez bankalarının ve kripto meraklılarının kabul edebileceği şeylerden biri, blockchain üzerine inşa edilen dijital bir varlığın, bir değer aracını olduğu kadar bir değişim aracını da temsil edebileceği ve muhtemelen eski itibari para biriminin yerine geçebilecek potansiyeli taşımasıdır.

Kripto para birimleri kitlesel benimsenmesinde önemli bir rol oynayabilir fakat, Güney Kore merkez bankası farklı bir görüşe sahip.

Banka geçtiğimiz hafta; dünya çapındaki pek çok finansal kurumun, finansal aracın potansiyelini iyi karşılamasına rağmen, yayınlamaya acele etmediğini söyledi. Banka tarafından yayınlanan rapor ayrıca CBDC konusundaki tutumunu yinelemektedir.

  • CBDC hakkındaki bir önceki içeriğimize buradan ulaşabilirsiniz

Kaynak: Bitcoinnews

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish