İspanyol Bankası BBVA ile Porsche Holding Blockchain Kullanarak 150 Milyar $ Borç Oluşturdu | Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

İspanyol Bankası BBVA ile Porsche Holding Blockchain Kullanarak 150 Milyar $ Borç Oluşturdu

İspanya Hükümetinin Porsche'a olan borcu

Finans haber sitesi Finextra’nın 14 Aralık tarihli raporunda yayınlanan habere göre İspanya’nın en büyük 2. Bankası olan Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA), Avrupa’nın en büyük araç distribütörü Porsche Holding ile blockchain teknolojisi kullanarak 150 Milyar $ borç oluşturdu.

Bu işlemle BBVA’nın ilk İspanyol olmayan bir alıcı ile blockchain tabanlı borç işlemi olduğu görülüyor. Belli kısmı devlete ait İspanyol ulusal elektrikli şebeke operatörü Red Eléctrica de España (REE) ile arasında olan 150 Milyon $’lık borç ve İspanyol mühendislik firması ACS ile olan iki taraflı uzun dönemli 100 Milyon €’luk kurumsal kredi de dahil olmak üzere BBVA daha öncesinde İspanyol kurumsal müşterilere bir çok blockchain tabanlı borç yaratmıştı. Finextra raporuna göre BBVA’nın önceki blockchain borç işlemlerinde de kullandığı gibi Porsche Holding ile olan anlaşmasında da “özel ve kamusal blockchain teknolojisi” kullanıyor.

Borç

REE borcu, özel Hyperledger tabanlı network ağının üzerine kurulu ve imzalanan kontratı tanımlayan bu özgün doküman, Ethereum (ETH) blockchain’inin üzerine kayıtlı.

Porsche Holding borcuna istinaden, Almanya’daki BBVA CIB’in başı Frank Hoefnagels, hızın çok önemli olduğu finansal işlemler sırasında blockchain’in önemli bir ilişki olduğunu söyleyip devam ediyor:

“Müşterilerimizle ilişkilerimizde blockchain teknolojisini anlamlı şekilde pratiğe dökmüş oluyoruz, bu işlemler bundan ibaret. Amacımız süreci basite indirgeyerek ve işlem hızını artırarak müşterilerimizin deneyimlerini iyileştirmek.”

Nisan’da, BBVA tüm borcu blockchain kullanarak veren ilk global banka olacağını söyledi. Blockchain’in borç vermekteki etkinliği genişlemeye devam ediyor: bu Ekim’de Birleşik Krallık’ta kurulmuş Natwest bankası R3 Corda teknolojisine bağlı yeni bir blockchain platformu ile entegre çalışacağını duyurdu.

Porsche’nin üretim kolu ise “blockchain teknolojisini arabada başarı ile uygulayan ilk araba üreticisi” olmak için Şubat’ta kendi araçları için bir blockchain uygulaması test etmeye başladı.

Kaynak: Cointelegraph

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

eight + one =

Kripto Para Haberleri

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını Açıkladı!

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını Açıkladı!

Tron Vakfı, 2 Mayıs’ta HackerOne güvenlik açığı ifşa platformu üzerindeki blockchain ağını kırabilecek sabit bir kritik güvenlik açığı olduğunu açıkladı.

Açıklama, bir saldırganın mevcut tüm belleği doldurabileceğini ve akıllı bir sözleşmede kötü amaçlı kod kullanarak, TRX ağında bir Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı gerçekleştirebileceğine değinmektedir. Açıklamada ayrıca böyle bir saldırının etkisi açıklanmaktadır:

“Bir makineyi kullanan bir saldırgan, SR düğümünün tümüne veya %51’ine DDOS saldırısı gönderebilir ve Tron ağını kullanılamaz hale getirebilir veya ağı bozabilir.”

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını HackerOne Sitesi Kullanıcılarından Birinin Keşfettiği Düşünülüyor

Güvenlik açığını keşfeden ve ifşa eden siber güvenlik araştırmacısına 1.500 dolar ödül verildi. Sorun ilk olarak 14 Ocak’ta bildirildi, ancak düzeltildikten yakın zaman sonra kamuya açıklandı.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

MIT Profesörü Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor!

MIT Profesörü Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor!

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Profesörü Christian Catalini MIT’den ayrıldı ve Facebook Coin’in geliştirici ekibi ile birlikte Facebook’un yeni kripto parası üzerinde çalışmaya başladı.

Yayınlanan raporda, bilgisi olan iki isimsiz kaynak Catalini’nin Facebook ile olan işbirliğinden bahsetti. Catalini’nin, token ekonomisi alanındaki en önde gelen araştırmacılardan biri olduğu ve bunun üzerinde çalışmaları olduğu biliniyordu. Kısa süre önce Toronto Üniversitesi profesörü Joshua Gans ile ICO ve tokenlerin değeri hakkında bir rapor yazmıştı.

Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor

Bu haftanın başlarında, haberler, sosyal medya devi Facebook’un kripto para birimi için 1 milyar dolar değerinde yatırım aradığı duyuruldu. Raporlar ilk olarak, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Facebook’un kendi tokenlerinin yaratılmasını “araştırıldığı ve geliştirildiği” hakkındaydı.

2018 yılının sonunda Bloomberg, şirketin WhatsApp mesajlaşma servisinin kullanıcıları için bir kripto oluşturduğunu da bildirmişti. Daha sonra Şubat ayında New York Times raporu, Facebook’un son derece gizli kripto para birimi projesiyle “Facebook Coin ile birlikte Facebook’un bitcoin‘in başarısız olduğu yerlerde başarılı olmayı umduğunu” belirtti.

Catalini, MIT’deki 2014 yılında MIT’deki tüm lisans öğrencilerine 100 $ değerinde Bitcoin dağıtmak için 500 bin dolar kazanmış olan MIT Bitcoin Projesine liderlik eden kişilerden de biriydi.

Daha önce yazdığımız Facebook coin ile ilgili yazımızda Mark Zuckerberg’in blockchain’e de ilgisi olduğundan ve o alanda yenilikler yapacağına da değinmiştik, makalemizi hemen inceleyebilirsiniz.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Ethereum Haberleri

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yayınladı

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yayınladı

Ethereum Vakfı, 30 Nisan’daki resmi bir tweet’e göre, topluluk web siteleri ethereum.org’un yeni bir güncellemesini yayınlamaya karar verdi.

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yapılandı

Aynı gün bir Ethereum Foundation blog gönderisine göre, ethereum.org, topluluk üyeleri tarafından oluşturulan belgeler ve öğreticiler gibi topluluk tarafından oluşturulan Ethereum içeriğinin bir deposudur. Ethereum ekibi yaptığı açıklamada şöyle devam ediyor:

“Ethereum, blockchain ve kripto para gibi işleri yapmakla meşgul bir topluluk için bir web sitesi: Yeni geliştiricilere ve kullanıcılara katılmak, kendimizi ve birbirimizi eğitmek amacıyla kurulmuş bir topluluk web sitesi olacak.”

Bu, şu ana kadar web sitesinde bulunan dört alt sayfaya ayrılmış bir yapı olması planlanıyor bu yapılar:

“Yeni Başlayanlar”, “Kullan”, “Öğren” ve “Yap” gibi isimlerle ilk çıkışı İngilizce olarak yapılacaktır. Ekip, web sitesinin şu anki haliyle yalnızca bir başlangıç ​​noktası olduğunu vurgulamaktadır; topluluğun iyileştirmeler ve eklemeler yapacağını belirtiyorlar.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish