ICO Nedir? (Initial Coin Offering) – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Nedir

ICO Nedir? (Initial Coin Offering)

Kripto para sektörüyle birlikte sıkça adını duyduğumuz ICO nedir? Basit bir anlatım ile, ICO kavramını detaylandırıp sektör hakkında detaylı bilgisi olmayan okurlarımızın dahi kolayca anlayabileceği bir dille açıklayalım.

ICO nedir?

Kelime anlamı olarak (Initial Coin Offering) kısaltması olarak kullanılır. Coin (koin) kelimesini, bir dijital para, sanal para olarak düşünürsek, ICO’yu ”başlangıç parası teklifi” olarak açabiliriz.

ICO süreci nasıl çalışır? 

Yeni bir iş fikrinizin olduğunu düşünelim. Bu iş fikri, Blockchain ve – veya, kripto para tabanlı olsun. Ancak işi kurmak için çok iyi bir fikriniz, iş planınız, büyüme planınız vb her aşaması hazır olmasına rağmen, tüm bu süreçleri yürürlüğe sokacak kadar sermayenizin olmadığını düşünün.

Aynı şartlarda şayet bir klasik ticaret yapacak olsanız yapmanız gereken şeyin ne olduğunu hepiniz bilirsiniz, o işe bir ya da birden fazla yatırımcı ortak almanız gerekir.

ICO’ların çıkış amacı tam da budur. Yeni başlanacak olan bir proje için gerekli olan fonu toplayabilmek…

Bir ICO, tüm alt yapısını hazırladıktan sonra başta sosyal medya ve haber kanalları olmak üzere, projenin amacını, çözdüğü problemi, hedefini, yol haritasını, ne zaman yatırım toplamaya başlayacağını, yatırım sürecini, yatırım rakamları ve projenin başlangıç tarihi gibi net detayları içeren bilgileri paylaşır. White papper yani beyaz kağıt dediğimiz, tüm detayları içeren veriler ICO projeleri için çok önemlidir.

Klasik yatırım projelerinin aksine ICO’lar dünyada internetin ulaştığı heryerden yatırım toplamak için en etkili ve en kolay yatırım alma sürecidir.

ICO’lar bazen yalnızca tek aşamalı, bazense iki ya da üç aşamalı olabilir. Bazı ICO’lar ilk aşamada projenin gelişimi için yatırımlar talep ederek, kapalı satış yapabilirler. İkinci aşamada ise presale adı verilen, halka açık ”Token” satışına geçilir.

X adında bir ICO projeniz olduğunu düşünelim. Basit anlaşılması için rakamları küçültelim ve projenizin tasarlanmış olan 100.000 adet token’i olsun. Tokenler, ICO sürecinde kullanılır, ico süreci bittiğinde X coin adını alarak bir kripto paraya dönüşürler. Aslen tokenler, ileriki süreçte var olacak olan coinleri temsil ederler.

Henüz bir değeri olmayan x coin’i satma ihtimaliniz olmadığı için, her bir x coini temsil eden token (jeton) satışı yapalım. ICO ilk token satış süresini 1 hafta olarak belirleyelim. Bu 1 haftada Blockchain teknoloji sayesinde, akıllı kontratlarla 200.000 adet token satmış olalım. Bu durumda ICO token satışı sonrası 100 adet token satın almış bir yatırımcıya 1/2 oranında x token, blockchain sayesinde o yatırımcıların hesabına aktarılacaktır.

ICO’ların yatırımcı için avantajları nelerdir?

Bir ICO projesine yatırım yapıyorsanız, öncelikle white papper’ı mutlaka okumalısınız. Projenin detayları, token adedi, toplanan fonun nerede kullanılacağı, ekosistem gibi kavramlar oldukça önemlidir.

Bir ICO yatırımının önemli amacı tabiiki kazançtır. ICO evresine geçilmiş projelerde token satın alırken borsada olması gerektiği değerden daha indirimli değerlerde token satın alabilirsiniz. Presale evresinde olan projelerden daha fazla indirimli token satın alabilirken, henüz kapalı satış evresinde olan ICO’lardan ise genellikle çok daha indirimli token alımı yapabilirsiniz.

ICO evreleri ve temsili indirim tutarları

*Kapalı satış evresinde %50 indirimli token alınabilir

*Pre sale evresinde %40 indirimli token alınabilir

ICO evresinde genelde 4 hafta ve her hafta indirim oranları azalır:

İlk hafta %25 indirim,

ikinci hafta %20 indirim,

Üçüncü hafta %15 indirim,

Dördüncü hafta %10 indirim, gibi…

Yukarıdaki indirim oranları ve zamanlamalar tamamen temsilidir. Bazı ICO’lar 2 hafta, bazıları 2 ay sürebilir. Bu tamamen proje geliştirici ekibinin stratejisiyle ilgilidir.

Bu durumda, ICO projesinin gelişimi için gerekli olan yatırım fonunu toplanmış, yatırımcılar ise gerçekten inandıkları bir projenin geleceğine yatırım yaparak henüz hiçbir kripto para borsasında var olmayan bir kripto para birimine yatırım yapmış olur.

ICO kavramının çıkışına sebep olan kaynak, Ethereum‘un blok zincirinde geliştirilen akıllı sözleşmeler ve ERC20 simgesidir. Günümüzde binlerce ICO projesi bu kavram sayesinde projelerinin faaliyete geçebilmesi ya da gelişebilmesi adına milyonlarca dolarlık fon toplamaktadırlar.

Kripto para haberin bildirdiği gibi, 2017 yılında ICO projelerine toplamda 3.5 milyar dolarlık yatırım yapılmışdır.

Geçmişteki En Çarpıcı ICO’lar

ICO için geçmişte piyasalarda neler olduğunu bir göz atalım. Geçmiş yıllarda, çılgınca başarılı olmuş ICO ‘ları inceleyelim.

Ripple

Ripple Labs, XRP’de ağ ücretlerinizi ödemek zorunda olduğunuz için ödeme ağı Ripple’da anti-spam mekanizması olarak hizmet eden 100 milyar XRP tokeni yarattı. XRP, Ripple Labs tarafından satılıyor ve eğilim daha aşağıya doğru iken değerleri net bir yönde hareket etmiyor. 5.000 Satoshi ile başlamış bazen 1.000 Satoshi‘nin altında değer almış, 7.000 Satoshi’yi test etmiş üzerine çıktı ve nihai değeri olan 3700’de dengelenmişti.

Next

Next 2013 yılında yapılan yeni bir genel şifreleme oldu. Başlangıçta, 1 milyar token erken yatırımcılara satıldı. ICO ile geliştiricilerin yalnızca iki basamaklı Bitcoin miktarı var. Günümüzde NXT tokeni çok daha değerlidir ve Next, nispeten başarılı ve istikrarlı bir kripto para haline gelmiştir.

Mastercoin

2013’te Mastercoin, Bitcoin’in üzerine bir katman inşa ettiklerini açıkladı ve Mastercoin-token’i yatırımcılara sattı. Geliştiriciler, zamanında 1 milyon dolar değerinde olan yaklaşık 10.000 Bitcoin aldı. Bu bitcoinlerin şimdiki değeri ise 45.000.000 Amerikan doları. Mastercoin tokenleri bir ay sonra değer kazanırken yatırımcılar büyük kazançlar elde etti. Daha sonra Mastercoin, Counterparty ve Omni ile birleşti.

Ethereum

Şimdiye kadar en büyük ICO Ethereum tarafından yapıldı. Yaklaşık 60 milyon ETH’lik bir ön satış ile, Ethereum Vakfı 31.500 Bitcoin’u elde etti. Bu etkinlik, şimdiye kadar yapılan en büyük çapraz bağlamanın ve çılgınca başarılı bir kripto paranın başlangıcı haline geldi. ETH ön satışın yatırımcıları kârlı bir şekilde hayatlarına devam etmişlerdir.

Lisk

BitShares’e dayanan Lisk, yan zincirlerde akıllı sözleşmeler yapılmasını sağlayan JavaScript ile yazılmış bir Blockchaindir. Lisp, Bitcoin üzerinden koin satışı yaptı ve yaklaşık 5 milyon dolar kazandı.

Etherum Tokeni ile Başarıya Ulaşmış ICO’lar

Eskiden ICO ‘nun çoğu, yeni şifreli eşzamanlılık oluşturmakla sınırlanmış olsa da, Ethereum’un akıllı sözleşmeleri yeni kurulanların da kalkınmasına olanak sağladı. Bu sayede Ethereum ICO ‘lar arasında popüler hale geldi. İşte Ethereum üzerinden değer kazanan ve başarıya ulaşan ICO’ların bazıları;

Augur

Merkezi olmayan token, olayların sonucunu belirlemek için REP-tokeni olarak adlandırılanları kullanır. Bu tokenlerin yüzde 80’i kalkınmayı finanse etmek için satıldı ve ekibi 5 milyon dolardan fazla yatırım aldı. Bugün tüm tokenlerin değeri 100 milyon dolardan fazla.

Golem

Golem projesi, katılımcıların kendi bilgisayarlarıyla katkıda bulunabileceği ve gücünü satarak para kazanacakları merkezi olmayan bir süper bilgisayar yaratmayı amaçlıyor. Golem, akıllı sözleşmeler için Ethereum blok zincirini kullanıyor; hizmetleri ödemek için GNT tokenini gerekli kılıyor. ICO, geliştiricilerin 10.000 BTC’den fazla aldığı 820.000.000 token sayısı ile kısıtlandı. Bugün Golem’in pazar payı 50.000 BTC’yi aşıyor. Bu da 225 milyon Amerikan dolarına denk geliyor.

ICONOMI

Iconomi, sanal varlıkların yönetimi için yaratılmış bir platformdur. ICN simgesi, platformdaki paylaşımlara benzer ve kazançların bir bölümünü de kendisine saklıyor. Geliştiriciler 85.000.000 token sattı ve bunun için 17.000’den fazla BTC elde etti. Bugün ICONOMI’nın yaklaşık 40.000 BTC’lik bir piyasa değeri var.

First Blood

Merkezi olmayan Sportsbet Asya platformu, birkaç saniye içinde tokenlerinin ICO’sunu bitirdi. Çoğu, bir Çin borsacısı tarafından satın alındı.

SingularDTV

SingularDTV, Ethereum, akıllı sözleşmeler ve videoların üretimi ve akışını birleştirmek istiyor. ICO ile platform 12.000’den fazla BTC’yi yükseltti. Günümüzde tüm tokenler yaklaşık 40.000 BTC değerinde.

Bunlar sadece başarılı olmuş birkaç örnek. Bu kripto paraların alım satım işlemleri güncel olarak borsalardan yapılabiliyopr. Bunlara benzer başarılı yüzlerce ICO daha var.

CROWDFUNDİNG, YENİ BİR TİCARİ GİRİŞİMİ FİNANSE ETMEK İÇİN ÇOK SAYIDA BİREYİN AZ MİKTARDA SERMAYE KULLANMASIDIR. CROWDFUNDİNG, YATIRIMCILARI VE GİRİŞİMCİLERİ BİR ARAYA GETİRMEK İÇİN SOSYAL MEDYA VE WEB SİTELERİNİ KULLANARAK GENİŞ İNSAN AĞLARININ KOLAY ERİŞİLEBİLİRLİĞİNİ SAĞLIYOR. CROWDFUNDİNG, FONLARIN GELENEKSEL SAHİPLER VE RİSK SERMAYESİ ÇEVRESİ DIŞINA ÇIKARILAN YATIRIMCI HAVUZUNU GENİŞLETEREK GİRİŞİMCİLİĞİ ARTIRACAK BİR POTANSİYELE ULAŞMAYI HEDEFLİYOR.

‘Crowdfunding’

Birleşik Devletlerde, crowdfunding, kimin yeni bir işletmeye fon ayırmasına izin verildiğine ve ne kadar katkıda bulunabileceğine ilişkin düzenlemelerle sınırlandırılmıştır. Riskten korunma fonunun yatırımıyla ilgili kısıtlamalara benzer şekilde, bu düzenlemelerin zengin veya zengin olmayan yatırımcıların tasarruflarını riske atmaları önlenmesi amaçlanmıştır. Pek çok yeni işletme başarısız olduğundan, yatırımcıların paralarını kaybetme riski yüksektir.

Crowdfunding  Nedir? Nasıl Çalışır?

Crowdfunding, girişimcilerin yatırım yapmak için istekli olan herkesten yüz binlerce veya milyonlarca dolar kazanma fırsatı yarattı. Kickstarter ve Indiegogo gibi Crowdfunding web siteleri binlerce insanı bir sonraki büyük şey için yatırım yapma konusunda cesaretlendiriyor. 2015 yılında, Apple Watch’e bir akıllı gözetleme alternatifi geliştiren bir şirket için yaklaşık 80.000 kişi Kickstarter’da 20 milyon dolardan fazla kaynak sağladı.

Crowdfunding, paylaşmaya değer fikri olan herkes için bir forum oluşturuyor. Finansman için daha eğlenceli projelerden biri, yeni bir patates salatası tarifi hazırlamak isteyen bir kişiydi. Onun bağış toplama amacı 10 dolardı, ancak 6,911 destekçiden 55.000 dolar bağış topladı. Yatırımcılar yüzlerce projeden seçim yapabilir ve 10 ABD doları kadar küçük bir yatırım yapabilirler. Crowdfunding siteleri, sağlanan fonların yüzdesinden gelir elde etmektedir.

Yatırımcılar için ne var?

Birçok crowdfunding projesi ödül tabanlı; yatırımcılar yeni bir ürünün piyasaya sürülmesine tanıklık edebilir veya yatırımları için bir hediye alabilir. Örneğin pastırma yağından yapılmış yeni bir sabunun üreticisi, yatırımcılarının her birine ücretsiz bir sabun gönderdi. Yeni video oyunları, oyunun önceden kopyaları ile ödüllendirilen oyuncular için popüler bir crowdfunding yatırımdır.

Hisse temelli crowdfunding popülaritesini artırıyor çünkü başlangıç aşamasındaki şirketlere para toplama ve yatırımcılara girişimde bir hisse senedi elde etme fırsatı sunuyor. Öz sermayeye dayalı crowdfunding girişimler Securities and Exchange Commission (Yatırımlar Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu) (SEC) tarafından düzenlenir.

ICO Dolandırıcılıkları

ICO’lar her ne kadar büyük kar potansiyeli taşısalar da, kripto para konusundaki bilinirlik henüz düşük seviyede olduğu için dolandırıcılık vakaları da beraberinde geliyor. Son olara Confido ICO yatırım döneminde 1,5 milyon TL topladıktan sonra kayıplara karıştı. ICO dolandırıcılıkları ile ilgili bu detaylı yazımıza da bir göz atmanızda fayda var.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blockchain Haberleri

İstanbul Blockchain Okulu (Istanbul Blockchain School) Nedir?

İstanbul Blockchain Okulu (Istanbul Blockchain School) Nedir?

Türkiye’den yeni bir adım daha geldi. Blockchain alanında hızla artan gelişmelerden sonra Türkiye de bu yarışta devamlılığını kanıtlar nitelikte Türkiye’nin İlk Blockchain Okulu projesi olan Istanbul Blockchain Okulunu duyurdu.

30 Mayıs 2019 pazar günü, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ortaklığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamındaki Habitat Derneğinin lansmanı ile birlikte Istanbul Blockchain Okulu Projesinin lansmanı gerçekleştirildi.

Başta İstanbul’da yaşayan yazılımcılara, girişimcilere, lise ve üniversite öğrencilerine, ayrıca bilişim ve finans sektöründeki genç teknik profesyonellere yönelik bu eğitimlere katılım için Habitat Derneğinin web sitesindeki duyuruları takip etmek gerekiyor.

İstanbul Blockchain Okulu

Girişim evi Inogar da gerçekleşen etkinliğe Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Genel Sekreteri İlkay Arıkan, İstanbul Kalkınma Ajansı Temsilcisi Yasemin Özlem Mailoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Blockchain Araştırma ve Uygulama Merkezi Direktörü Dr. Bora Erdamar, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ve İstanbul Blockchain Okulu Proje Koordinatörü İsmail Metin katıldı.

“Blockchain alanındaki eğitim ve insan kaynağı açığını kapatmayı hedefliyoruz”

İstanbul Blockchain Okulu Proje Koordinatörü İsmail Metin, ülke olarak teknoloji alanında oyun kurucu olmak amacıyla Blockchain okulu projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

İsmail Metin ayrıca blockchain konusunda farkındalığı artırarak uzman yazılımlar yetiştirmeyi amaçladıklarını dile getiren, şunları ekledi:

“Blockchain projesi, prototip ve iş modellerini başta finans olmak üzere İstanbul’daki çeşitli sektörlerle buluşturmayı hedefliyoruz. Hedef grubumuzda İstanbul’da yaşayan yazılımcılar, girişimciler, konuyla ilgili lise ve üniversite öğrencileri ve İstanbul’da bilişim ve finans sektörü içerisindeki genç teknik personeller var.”

“Bu hedef grubunu blockchain projemize dahil etmeyi amaçlıyoruz. Ülkemizde blockchain alanındaki eğitim ve insan kaynağı açığını kapatmayı hedefliyoruz.”

İstanbul Blockchain Okulu

İstanbul Blockchain Okulu

Kripto paraların günümüzde yoğun bir şekilde ödeme aracı olarak kullanılmaya başlandığını anlatan Metin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“10 yıl sonra madeni paranın bir zamanlar ödeme aracı olarak kullanıldığını çocuklara anlatmak durumunda kalabiliriz. İnternet’in ortaya çıkışı teknoloji devrimi olarak adlandırılıyor.”

“Blockchain teknolojisi de internetin ortaya çıkışından sonra teknolojide ikinci devrim olarak değerlendiriliyor. Blockchain yapısı itibarıyla tamamen açık, özgür ve erişilebilir bir ekosistem sunuyor. Blockchain, finans dünyasını olduğu kadar devlet-vatandaş ilişkisi, lojistik, sağlık, emlak, eğitim gibi birçok alanı etkileme kapasitesi olan bir teknoloji.”

Habitat Derneği Bilgi ve İletişim Teknolojileri Programı Koordinatörü İsmail Metin’in sunumuyla başlayan lansman, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır,  Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Genel Sekreteri İlkay Arıkan ve İstanbul Kalkınma Ajansı Temsilcisi Yasemin Özlem Mailoğlu’nun açılış konuşmalarıyla devam etti.

Lansman programı, Blockchain teknolojisiyle ilgili düzenlenen panelin ardından sona erdi. Projeyle ilgili tüm detaylar önümüzdeki günlerde açıklanacak.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

ICO İncelemeleri

ANKR Nedir? Detaylı İnceleme

ANKR Nedir? Detaylı İnceleme

ANKR Nedir?

ANKR, veri merkezlerinde ve cihazlarda işlem yapan bilgi işlem kaynaklarından yararlanmayı amaçlayan dağıtılmış bir bilgisayar platformudur. ANKR’ın sağladığı, işletmelerin ve tüketicilerin kapasitelerini cihazlarından, şirket içi sunuculardan, özel buluttan ve hatta genel buluttan para kazanabilecekleri ekonomik bir model haline getirmek. Bu, ANKR’un kullanıcılara çok daha ucuz bir fiyata daha yüksek bir kazım gücü sağlamasına olanak tanır.

Projenin Durumu?

 

ANKR’ın Blockchain Ağının Teknolojik Özellikleri

ANKR’ın aşağıdakileri içeren teknolojik özellikleri:

  • Proof of useful work (PoUW) consensus, Protokolüne dayalı kaynak verimli madencilik programına sahip.
  • Mevcut İnternet çözümlerini ve gerçek dünya verilerini zincirdeki varlıklara bağlayan kesintisiz arayüz sağlayan oracle hizmeti.
  • Dağıtılmış Bulut Bilişim (DCC) platformuna sahip olması.
  • Yan zincirlere sahip olması ve çok zincirli yapısı.
ANKR Proof of Useful Work Sistemi

ANKR Proof of Useful Work Sistemi

Proof of useful work: Bitcoin deki gibi karma zincirler üzerinde gereksiz fazladan elektrik ve kazım gücü harcamak yerine, PoUW consensus, kendi kendine sürdürülebilir bir blockchain döngüsü sağlar. Ayrıca PoUW, kullanan işletmeleri ve tüketicileri tarafından sağlanan iş görevleri oluşturulmasını sağlayıp doğru kaynakların en yararlı şekilde kullanılmasına olanak tanır.

ANKR, tüm global bilgi işlem kaynaklarını kullanan bir sisteme sahiptir. Madenci sadece başlangıçta kendi tokenini değil, aynı zamanda bizim CPU’muzu da kiralayarak madencilik yapabilecek. Başka bir deyişle, madenciler madencilikten daha fazla kar elde edeceklerken CPU’su kiralananlar da onlar kadar kar elde edebilecekler.

SGX (Software Guard Extensions): Protokol, güvenlik ve gizliliği sağlamak için uzaktan onay ile SGX özellikli CPU’larda çalışır. Yeni PoUW modeli, yeterli teşviklerin sağlandığı taktirde dünya çapında boşta olan kazım gücünü büyük bir potansiyelle kullanılabilir kılar: Bu şemada, her kullanıcı kullanıldığı kadarı sistem tarafından coin elde edebilir ve bazıları blokları üretmek için ekstra ödül bile alabilirler. Gelecekte, bu madencilik şeması Evrensel temel gelire (UBI) de fayda oluşturabilir.

Oracle Hizmeti: Entegre Oracle hizmeti, hem kriptografik verilerden hem de güvenilir bir yürütme ortamından (TEE) yararlanarak doğrulanmış veri kaynağı sağlar. Standart bir API ve mevcut Web sitelerinden alınan port verileri sayesinde Oracle hizmeti gerçek dünyadaki işletmeleri daha da ulaşılabilir kılıyor bu şekilde madencilik faaliyetlerini ANKR altyapısı daha da kolaylaştırıyor.

ANKR Döngüsü

ANKR Döngüsü

Dağıtılmış Bulut Bilişim (DCC) Platformu: DCC platformu bir peer-to-peer modeli olarak kullanıcılar arasında işlem gücü oluşturmayı sağlar. PoUW consensus mekanizması ile madenciler, örneğin makine öğrenimi, yapay zeka vb. gibi hesaplama yaparken ağı güvence altına almak için boş bilgisayarın kaynaklarını kullanabilecekler. Madenciler DCC platformu ile ekstra tedarik alanı da yaratabiliyorlar. Ekstra bilgi işlem kaynaklarına ihtiyaç duyan bireyler/şirketler, DCC’nin talep tarafını oluşturacaktır. DCC, mevcut bulut bilişim hizmetlerine kıyasla bulut bilişime girişte engel sayısını düşürür ve korunmayı arttırmayı sağlar.

Çok Zincirli Yapı: Farklı uygulamaların bağlı yan zincirlerde kendi akıllı sözleşmelerini yapmalarını sağlar, PoUW’a dayalı ana zincirde aşırı yüklenme işlemlerini önler. Ana zincir, zincir dışı verilerin her alt zincire hızlı bir şekilde aktarılması için yerel kimlik doğrulaması yapılmış bir veri gönderim hizmeti sağlayacaktır. Mevcut iş dünyası, güçlü bilgi işlem gücü ve ana zincir tarafından sağlanan yerel veri gönderme hizmeti ile alt zincirinde merkezi olmayan özerk uygulamalar oluşturmaya yardımcı olur.

ANKR Ana Zincir Ve Alt Zincir Kavramı

ANKR Ana Zincir Ve Alt Zincir Kavramı

ANKR Takımı

Co-founder & CEO at ANKR

Chandler Song

Co-founder & CEO

Stanley Wu is CEO Co-founder & CTO at ANKR

Stanley Wu

Co-founder & CTO

 

Ryan Fang Co-founder & COO at ANKR

Ryan Fang

Co-founder & COO

 

David P. Anderson is Technical Advisor at ANKR

David P. Anderson

Technical Advisor

 

Yol Haritası

ANKR Yol Haritası

ANKR Yol Haritası

ANKR Projesinin Faydaları

  • Proje, fikir birliği protokolü (PoUW), güvenilir donanım, veri akışı (Oracle), dağıtılmış hesaplama ve yan zincir yapısı gibi blockchain’in de karşı karşıya kaldığı çok büyük sorunların üstesinden gelmeye çalışıyor. Başarılı olursa, önemli bir proje haline gelebilir.
  • PoUW, büyük miktarda kazıma gücünün potansiyelini ortaya çıkarabilecek ve üretken araçlara dönüştürebilecek yeni bir altyapı ve modelleme oluşturabilir.
  • ANKR Projesi, saygın kurumsal yatırımcılardan güçlü destek almıştır, bu da projeye olan güveni arttıran etkenlerdendir.

ANKR Projesi Hakkındaki Endişeler

  • Proje, güçlü bir ağ etkisi yaratmak için çok sayıda tedarikçiye ve dağıtık bilgi işlem sağlayıcısına ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte, platformun benimsenmesini sağlamak için herhangi bir iş ortaklığı / piyasaya stratejisi açıklanmadı.
  • Yol haritası Temmuz 2018’in ötesine geçmiyor, bu da ekibin proje ile ilgili planlamalarını tahmin etmeyi zorlaştırıyor ki bu da güveni sarsabilecek durumlar arasında.
  • CEO ve COO dahil ekibin bazı kilit üyeleri kolejden yeni çıkmış ve sınırlı çalışma tecrübesine sahiptirler.

ANKR Projesinin Özeti

ANKR, hedefleri ve altyapısı sayesinde pazar tarafında umut vaad eden bilinirliğe sahip bir projedir. Sabit gelirin çoğu fonlardan sağlanıyor ve sendikalara izin verilmiyor aynı zamanda, tokenlerin alım satımını takiben çok fazla karşılanamamış talep olmasına karşın, ANKR aynı anda birçok sorunu çözmeye çalışan çok iddialı bir proje. Projenin hem teknik hem de iş geliştirme tarafında ilk aşaması göz önüne alındığında, projenin uzun vadeli uygulanabilirliği hakkında tarafsız bir görüşe sahibiz. Ancak, takım başarıyla projenin üstesinden gelebilirlerse, potansiyel azımsanamayacak ve kar sağlayacak bir proje.

whitepaper

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

 

Uyarı: Bu yazı sponsorlu bir yazı değildir.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amacı ile yazılmış olup yatırım tavsiyesi değildir. 

Devamını oku

ICO İncelemeleri

Nuls Nedir ? En Kapsamlı Rehber

Nuls Nedir?

Nuls’u eğer kısaca özetleyecek olursak; kişilerin veya kurumların kendi Blockchain ağlarını oluşturmasını sağlayan ihtiyaca yönelik özelleştirilebilir, Blockchain alt yapısı sunan bir projedir diyebiliriz. 

Temel Olarak;

Nuls, açık kaynak kodlu, topluluk odaklı, halka açık bir blok platformdur.

Akıllı sözleşmelerinde ise çoklu zincir sistemi, zincirler arası fikir birliğini içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan, farklı modülleri olan, modüler bir mimaridir. Bu modüller özel blok zincirleriyle çalışabilir ve farklı endüstriyel hedeflere uyacak şekilde özelleştirilebilir bir ağ yapsıdır.

Nuls’un faydaları nelerdir?

Nuls’un Teknolojisi:

Nuls platformu iki bölüme ayrılmıştır: mikro çekirdek ve işlevsel modüller. Microkernel, tüm ağın temeli olarak işlev görürken, fonksiyonel modüller özelleştirilebilir modüler altyapısı sağlar. Nuls, kullanıcılarının takılabilir alt zincirleri kendi ihtiyaçlarına göre oluşturmalarını ve değiştirmelerini sağlayarak halka açık ve özel bloklar ile halkın ihtiyacı olan blokzinciri boşluklarını doldurmak istiyor.

Platform, uygulama basitliği ön planda tutularak tasarlanmıştır. Geliştiriciler ana zinciri birkaç özelleştirilebilir modülle birlikte kullanabilecekler. Bu, geliştiricilere modül özelleştirmesi için kendi kurallarını seçme ve becerilerine göre projeler oluşturma özgürlüğü sağlayacaktır.

Kredi Kanıtı Konsensus Mekanizması: Nuls blokzinciri, Nuls geliştirme ekibi tarafından tasarlanan bir Kredi Kanıtı (PoC) protokolü kullanır. Kredi Kanıtı, PoS’a benzer şekilde çalışır; bu, kullanıcıların NULS madenciliğine yapabilmeleri için NULS tokenlerini kilitlemeleri gerektiği anlamına gelir.

NULS Akıllı Sözleşmesi: Nuls, akıllı sözleşmesi NULSVM adında bir sanal makineyi blok zincirine entegre etti. Sanal makine, iç altyapı modülleri ve dış servis modülleri arasında yer almaktadır. Nuls akıllı sözleşmeleri, çeşitli üst düzey uygulamalar tarafından uygulanmakta ve NULSVM tarafından hesaplanmaktadır. Akıllı sözleşmeler, geliştiricilerin istenen dillerde bir program geliştirmelerine izin verecek şekilde farklı programlama dillerine uyarlanabilecek şekilde tasarlanmıştır.

1’dk da NULS:

Nuls Blockchain’in Teknolojik Özellikleri

Alt Zincir Konsensusu: Nuls, üzerine inşa edilmiş tüm alt zincirler için bir temel yapı görevi görür. Gerekli tüm araçları, geliştiricilerin alt zincirlerini kendi fikir birliği kuralları ve tokenleri ile kişiselleştirmeleri için modüller olarak sunar.

Modüler Mimari: Nuls, blockchain teknolojisindeki sürekli gelişmelere kolayca uyum sağlamak için tasarlanmıştır. Modüler yapısı nedeniyle blockchain’e gereken esnekliği sağlayan Linux çekirdeğini bütünleştirir. Bu, tüm güncel blok zincir geliştirmelerinin kolaylıkla uygulanmasına olanak sağlayacaktır.

Modül Yöneticisi: Nuls modül yöneticisi, tüm modüller arasında iletişim kurarak eylemleri kolaylaştırır. Blok zincirinin gerektirdiği şekilde modülleri yönetmek, yüklemek ve boşaltmaktan sorumludur.

Çok Zincirli Sistem: Nuls, Nuls’un ana zincir ve alt zincirler arasında hareket etme kabiliyeti nedeniyle çapraz zincir fikir birliğini kullanarak blok zincirindeki çeşitli blokları doğrular.

Nuls Blockzincirleri

NULS’ın diğer kripto para birimlerinden farkı nedir?

Yalnızca eşler arası işlemlerin bir aracı olarak hizmet veren çoğu kripto para birimine karşılık, NULS, altyapısının önemli bir parçasıdır. NULS Platform için gerekli fonları toplamak ve kullanıcıların ağa katılmalarını sağlamak için kullanılır.

NULS, geliştirme ekibi tarafından tasarlanan Kredi Kanıtları adlı kendi fikir birliği mekanizmasını kullanır.

Platform, her biri kendi kurallarına göre birden fazla alt zincir geliştirmeyi kolaylaştıran modüler bir yapıya sahiptir.

NULS’a yatırım yapmalı mıyız?

Şimdiye kadar, geliştirme ekibi yol haritalarında belirlenen hedefleri zamanında tamamlamayı başardı. Şu anda, NULS üç aşamalı bir gelişme sürecinde ilk aşamasını geçiyor. Son zamanlarda, Temmuz 2018’de, NULS ana ağını ve masaüstü cüzdanını piyasaya sürdü. Şimdi resmi cüzdanını başka platformlarda başlatmak için sabırsızlanıyor. Her zaman söylediğimiz gibi yatırım yapmak bir risktir ve alabileceğinizden fazla riske girmeyiniz.

Whitepaper’ı buradan indirebilir ve NULS sisteminin nasıl çalıştığı ve Coin hakkındaki tüm ayrıntıları kolayca öğrenebilirsiniz. 

whitepaper

 

NULS Takımı

 

Liesa Huang

CEO

Issac Kim

COO

 

Niels Wang

Director of Media and Communications

 

Reaper Ran

Community Management Director, Co-Founder

 

 

 

Coin Detayları:

Sembolü: NULS
Toplam Coin : 40.000.000
Piyasa Değeri: $33.821.234

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

 

 

Uyarı: Bu yazı sponsorlu bir yazı değildir.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amacı ile yazılmış olup yatırım tavsiyesi değildir. 

 

Kayanak: coingecko, coinswitch, nuls.io

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish