ICO İncelemesi: Bittorrent (BTT) | Kripto Kılavuz
Takip Edin
ICO İncelemesi: Bittorrent (BTT) ICO İncelemesi: Bittorrent (BTT)

Nedir

ICO İncelemesi: Bittorrent (BTT)

Binance Launchpad üzerinde gerçekleştirilecek ilk ICO olmasıyla dikkat çeken Bittorrent (BTT) nedir? Nasıl alınır? Tron ile nasıl bir bağlantısı var? Gelin hep beraber bunları inceleyelim.

TRON Vakfı ve BitTorrent Vakfı ortak çalışması olarak BitTorrent protokolüyle çalışan ve token tabanlı ekonominin yapı taşı haline gelecek BTT gelecek adına umut veriyor.  BTT ile mevcut BitTorrent ağının üzerinde çalışılarak yeni bir değerin ve ekosistemin oluşturulması hedefleniyor.

BitTorrent, geçtiğimiz yıl TRON’un kurucusu Justin Sun tarafından satın alınmıştı. BitTorrent’in TRON ağıyla entegre edilmesi, böylece BitTorrent’in kullanıcı tabanının TRON ağına katılması hedefleniyor. BitTorrent Token (BTT), TRON ağı üzerinde çalışan bir TRC-10 token’ı olarak hayata geçecek ve BitTorrent (BTT) adıyla anılacak.  İstatistiklere göre BitTorrent’in aylık aktif 100 milyon kadar kullanıcısı bulunuyor. TRON kurucusu Justin Sun, BTT tanıtım konuşmasında mevcut kullanıcı kitlesiyle Blockchain’i buluşturmayı başarırlarsa büyük bir adım atmış olacaklarını dile getirmişti.

Bittorrent Nedir?

BitTorrent, 2001 yılında Bram Cohen tarafından icat edilen öncü bir dağıtılmış iletişim protokolüdür. İnternet üzerinden büyük ve çok talep edilen dosyaların dağıtımını kolaylaştırmak ve güvenilir bir merkezi sunucuya duyulan ihtiyacı ortadan kaldırmak için ekonomik teşvikler kullanan eşler arası bir protokoldür. Son 16 yılda milyarlarca kez indirilmiş ve uygulanmış açık bir protokoldür. Bugün, protokol her ay yüz milyondan fazla cihazda düzenli olarak kullanılıyor. Protokol, geliştirici web sitesinde yönetilen açık bir BitTorrent Geliştirme Teklifleri (BEP) işlemi ile sürekli güncellenir.

BitTorrent protokolü, büyük dosyaların birden çok istemciye inanılmaz derecede verimli ve güvenilir bir şekilde dağıtılmasını sağlamak için istemci yazılımı uç noktalarının (“clients”) birbirleriyle işbirliği yapmalarını sağlar. Bunu, her müşterinin eşleştirme içerik dağıtımını, işbirliği yapan müşterilerin sayısı ve eşler arası içerik dağıtımını dengelemek ve eş zamanlı olarak çalışan müşterileri azaltmak için eş zamanlı olarak verimli bir şekilde kullanmaya çalışarak gerçekleştirir.Protokolün nasıl çalıştığını anlamanın ana yolu, temel ekonomik teşviklerin nasıl uygulandığını anlamaktır. Protokol, dosyaların parçalara bölündüğü ve parçaların aynı anda dosyayı almaya çalışan birden fazla cihaz arasında işlem gördüğü bir sistemi temel alır. Parçaların kriptografik karmaları (“infohashes”), paylaşılan parçaların gerçekten istenen parça olduğunu doğrulamak için kullanılır. Sistem, esas olarak, bireysel müşterilerin indirmeye çalıştıkları bir dosyanın parçalarını birbirine gönderme işlemlerine dayanarak işbirliği yaptığı, takas yapmayı sürdürecekleri karar verici faktör olarak kullanılan dağıtım bant genişliği ile bir takas ekonomisi uygulamaktadır.Çeşitli mekanizmalar sayesinde en üretken takasları daha fazla takas ile ödüllendirir ve en az verimli olanları karşı tarafın bağlantısını keserek veya hatta yasaklayarak cezalandırır. Bir müşteri bir dosyayı indirmeyi tamamladığında, karşılığında herhangi bir yükleme yapılmasına gerek kalmamasına rağmen parçaları yüklemeye devam ederse, bir “tohum” olarak kabul edilir. Çoğu müşteride varsayılan, diğer kullanıcılara “tohum” göndermektir, ancak bu etkinlik Tamamen isteğe bağlıdır ve son kullanıcıların BitTorrent istemcilerini kapatıp tohum atmalarını durdurmalarının ekonomik bir cezası yoktur.

BTT Tokenin Projedeki Yeri Nedir?

İnsanlar tarafından çalıştırılan dünyanın en büyük blokzincir tabanlı uygulaması Bittorrent hızı, tüm kullanıcılar ve tüm torrent istemcileri için BitTorrent protokolünü geliştirecek. Sonrasında ise BTT tokenleri daha hızlı indirme karşılığında kullanılabilecek. Tokenler yerleşik bir cüzdanda saklanacak ve  istendiğinde merkezi olmayan borsa yoluyla TRON (TRX) ile değiştirilebilecek.

Daha sonralarda canlı yayınlarda bağış yapma, fonlama gibi amaçlar için kullanılacak olsa da en başta ana amacı Bittorrent uygulaması üzerinde daha hızlı hizmet almak için kullanılacak olması.

ICO‘ya Nasıl Katılabilirim? ICO Detayları Nelerdir?

Binance Launchpad ile gerçekleştirilecek token satışı için Binance, ödemeyi 23 milyar BTT için Binance Coin (BNB) ile ve 35 milyar BTT için Tron (TRX) ile kabul edecek. Kullanıcıların alım yapabilmeleri için platform aracılığıyla kimliklerini onaylamaları gerekiyor. Satışlar 28 Ocak 2019 saat 18:00‘da başlayacak ve ‘ilk gelen alır‘ sistemine dayalı yapılacak. Bir kişi en az 100 en fazla 20 Bin $ değerinde alım yapabilecek.

Toplam Token Arzı: 990.000.000.000 BTT

Binance’ten satılacak token sayısı: 59.400.000.000 BTT

Token satış fiyatı: 1 BTT = 0.00012 dolar

Hedeflenen miktar: 7,200,000 USD

Bittorrent(BTT) Nedir? ICO Detayları

Token Dağılımı

Önemli Noktalar

Birçok ICO’dan farklı olarak  16 yıldır hayatımızda ve çalışan bir ürüne sahip. Bu sebeple ayı piyasasında ortaya çıkan ve sonrasında ortadan kaybolan diğer ICO’lardan farklı olarak karşımıza çıkıyor. Tron Vakfının da desteği göz önünde bulundurulduğunda gelecek adına umut vaad eden ICO’lardan biri haline gelebiliyor.

Diğer bir nokta ise, Binance üzerinde gerçekleştirilecek ilk ICO olması. Bilindiği üzere, Binance listeleme yaparken bile kaliteli ve geleceği parlak projeleri listeliyor. Bu sebeple ilk ICO’sunun başarılı olması için elinden gelen her şeyi yapacaktır.

BTT Token Nasıl Kazanılır?

BTT token’ları torrent üzerinden dosyaların paylaşılması yoluyla kazanılabilecek. Böylece BTT ağı giderek genişleyecek ve depolama alanının, işlemci gücünün, dosya paylaşanların (seed) artmasıyla indirme hızlarının da artacağı öngörülüyor.

Mevcut kullanıcıları geriye doğru uyum sağlayabilecek eklentileri kullanabilecek. İsterlerse bant genişliği alıp satabilecekler. Yazılım kripto para cüzdanı işlevi de görecek. Zamanla ağ üzerinden uygulama ve içerik satışı da yapılacak.

Airdrop Tarihleri ve Detayları

Önümüzdeki günlerde bir dizi airdrop yapacağını da duyurdu. 11 Şubat olarak açıklanan ilk airdrop tarihinde elinde TRX bulunduran kullanıcılara 0.11 katı oranında verilecek. Yani, elinde 100 TRX bulunduran bir kullanıcı 11 BTT kazanacak. Tüm airdroplar sonunda 1’e 1 oranında BTT kazanılmış olacak.

İlk  airdrop’un toplam 10.890.000.000 adet BTT tokeni dağıtacağı, bunun sirkülasyondaki miktarın %1.1’ine denk geldiği açıklandı. Önümüzdeki 12 ay boyunca ise ek olarak 11.88 milyar BTT token elinde TRX bulunduran kullanıcılara dağıtılacak ve toplam olarak %1.2 oranına ulaşılacak. Airdrop olarak dağıtılan token miktarı her tur %0.1 şeklinde arttırılıp, 2025 yılında %1.7’ye ulaşana kadar devam ettirilecek.

BitTorrent bunun yanı sıra elinde uzun süredir TRX bulunduran kullanıcılara özel de bir etkinlik yapılacağını ve gerek çevrimiçi gerek çevrimdışı etkinliklerle 99.999.999.000 adet BTT tokeni daha dağıtılacağını ve bunun toplam sirkülasyondaki miktarın %10.1’ine denk geleceğini açıkladı.

Airdrop’u Destekleyen Borsalar

Şimdiye kadar destekleyeceğini açıklayan borsaların listesi şöyle:

 1. Binance
 2. OKEx
 3. Huobi and Huobi Wallet
 4. WazirX
 5. Koinex
 6. Coin Tiger
 7. Gate.io
 8. FCOIN
 9. Bibox
 10. KuCoin
 11. Bithumb
 12. Coinex
 13. Bitpie Wallet
 14. Cobo Wallet

2Yorum

2 Comments

 1. Phedat

  28 Ocak 2019 at 15:41

  Serdar Bey,
  Tronscan’deki Ledger cüzdan için bir aksiyona ihtiyaç var mıdır ?

  • Serdar Bitik

   28 Ocak 2019 at 17:08

   Merhabalar,
   Private key’i sizde bulunan cüzdanlarda airdrop almak için ekstra bir şey yapmanıza gerek yok.

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

three × 5 =

Nedir

ANKR Nedir? Detaylı İnceleme

ANKR Nedir? Detaylı İnceleme

ANKR Nedir?

ANKR, veri merkezlerinde ve cihazlarda işlem yapan bilgi işlem kaynaklarından yararlanmayı amaçlayan dağıtılmış bir bilgisayar platformudur. ANKR’ın sağladığı, işletmelerin ve tüketicilerin kapasitelerini cihazlarından, şirket içi sunuculardan, özel buluttan ve hatta genel buluttan para kazanabilecekleri ekonomik bir model haline getirmek. Bu, ANKR’un kullanıcılara çok daha ucuz bir fiyata daha yüksek bir kazım gücü sağlamasına olanak tanır.

Projenin Durumu?

 

ANKR’ın Blockchain Ağının Teknolojik Özellikleri

ANKR’ın aşağıdakileri içeren teknolojik özellikleri:

 • Proof of useful work (PoUW) consensus, Protokolüne dayalı kaynak verimli madencilik programına sahip.
 • Mevcut İnternet çözümlerini ve gerçek dünya verilerini zincirdeki varlıklara bağlayan kesintisiz arayüz sağlayan oracle hizmeti.
 • Dağıtılmış Bulut Bilişim (DCC) platformuna sahip olması.
 • Yan zincirlere sahip olması ve çok zincirli yapısı.
ANKR Proof of Useful Work Sistemi

ANKR Proof of Useful Work Sistemi

Proof of useful work: Bitcoin deki gibi karma zincirler üzerinde gereksiz fazladan elektrik ve kazım gücü harcamak yerine, PoUW consensus, kendi kendine sürdürülebilir bir blockchain döngüsü sağlar. Ayrıca PoUW, kullanan işletmeleri ve tüketicileri tarafından sağlanan iş görevleri oluşturulmasını sağlayıp doğru kaynakların en yararlı şekilde kullanılmasına olanak tanır.

ANKR, tüm global bilgi işlem kaynaklarını kullanan bir sisteme sahiptir. Madenci sadece başlangıçta kendi tokenini değil, aynı zamanda bizim CPU’muzu da kiralayarak madencilik yapabilecek. Başka bir deyişle, madenciler madencilikten daha fazla kar elde edeceklerken CPU’su kiralananlar da onlar kadar kar elde edebilecekler.

SGX (Software Guard Extensions): Protokol, güvenlik ve gizliliği sağlamak için uzaktan onay ile SGX özellikli CPU’larda çalışır. Yeni PoUW modeli, yeterli teşviklerin sağlandığı taktirde dünya çapında boşta olan kazım gücünü büyük bir potansiyelle kullanılabilir kılar: Bu şemada, her kullanıcı kullanıldığı kadarı sistem tarafından coin elde edebilir ve bazıları blokları üretmek için ekstra ödül bile alabilirler. Gelecekte, bu madencilik şeması Evrensel temel gelire (UBI) de fayda oluşturabilir.

Oracle Hizmeti: Entegre Oracle hizmeti, hem kriptografik verilerden hem de güvenilir bir yürütme ortamından (TEE) yararlanarak doğrulanmış veri kaynağı sağlar. Standart bir API ve mevcut Web sitelerinden alınan port verileri sayesinde Oracle hizmeti gerçek dünyadaki işletmeleri daha da ulaşılabilir kılıyor bu şekilde madencilik faaliyetlerini ANKR altyapısı daha da kolaylaştırıyor.

ANKR Döngüsü

ANKR Döngüsü

Dağıtılmış Bulut Bilişim (DCC) Platformu: DCC platformu bir peer-to-peer modeli olarak kullanıcılar arasında işlem gücü oluşturmayı sağlar. PoUW consensus mekanizması ile madenciler, örneğin makine öğrenimi, yapay zeka vb. gibi hesaplama yaparken ağı güvence altına almak için boş bilgisayarın kaynaklarını kullanabilecekler. Madenciler DCC platformu ile ekstra tedarik alanı da yaratabiliyorlar. Ekstra bilgi işlem kaynaklarına ihtiyaç duyan bireyler/şirketler, DCC’nin talep tarafını oluşturacaktır. DCC, mevcut bulut bilişim hizmetlerine kıyasla bulut bilişime girişte engel sayısını düşürür ve korunmayı arttırmayı sağlar.

Çok Zincirli Yapı: Farklı uygulamaların bağlı yan zincirlerde kendi akıllı sözleşmelerini yapmalarını sağlar, PoUW’a dayalı ana zincirde aşırı yüklenme işlemlerini önler. Ana zincir, zincir dışı verilerin her alt zincire hızlı bir şekilde aktarılması için yerel kimlik doğrulaması yapılmış bir veri gönderim hizmeti sağlayacaktır. Mevcut iş dünyası, güçlü bilgi işlem gücü ve ana zincir tarafından sağlanan yerel veri gönderme hizmeti ile alt zincirinde merkezi olmayan özerk uygulamalar oluşturmaya yardımcı olur.

ANKR Ana Zincir Ve Alt Zincir Kavramı

ANKR Ana Zincir Ve Alt Zincir Kavramı

ANKR Takımı

Co-founder & CEO at ANKR

Chandler Song

Co-founder & CEO 

Stanley Wu is CEO Co-founder & CTO at ANKR

Stanley Wu

Co-founder & CTO


 

Ryan Fang Co-founder & COO at ANKR

Ryan Fang

Co-founder & COO


 

David P. Anderson is Technical Advisor at ANKR

David P. Anderson

Technical Advisor


 

Yol Haritası

ANKR Yol Haritası

ANKR Yol Haritası

ANKR Projesinin Faydaları

 • Proje, fikir birliği protokolü (PoUW), güvenilir donanım, veri akışı (Oracle), dağıtılmış hesaplama ve yan zincir yapısı gibi blockchain’in de karşı karşıya kaldığı çok büyük sorunların üstesinden gelmeye çalışıyor. Başarılı olursa, önemli bir proje haline gelebilir.
 • PoUW, büyük miktarda kazıma gücünün potansiyelini ortaya çıkarabilecek ve üretken araçlara dönüştürebilecek yeni bir altyapı ve modelleme oluşturabilir.
 • ANKR Projesi, saygın kurumsal yatırımcılardan güçlü destek almıştır, bu da projeye olan güveni arttıran etkenlerdendir.

ANKR Projesi Hakkındaki Endişeler

 • Proje, güçlü bir ağ etkisi yaratmak için çok sayıda tedarikçiye ve dağıtık bilgi işlem sağlayıcısına ihtiyaç duyuyor. Bununla birlikte, platformun benimsenmesini sağlamak için herhangi bir iş ortaklığı / piyasaya stratejisi açıklanmadı.
 • Yol haritası Temmuz 2018’in ötesine geçmiyor, bu da ekibin proje ile ilgili planlamalarını tahmin etmeyi zorlaştırıyor ki bu da güveni sarsabilecek durumlar arasında.
 • CEO ve COO dahil ekibin bazı kilit üyeleri kolejden yeni çıkmış ve sınırlı çalışma tecrübesine sahiptirler.

ANKR Projesinin Özeti

ANKR, hedefleri ve altyapısı sayesinde pazar tarafında umut vaad eden bilinirliğe sahip bir projedir. Sabit gelirin çoğu fonlardan sağlanıyor ve sendikalara izin verilmiyor aynı zamanda, tokenlerin alım satımını takiben çok fazla karşılanamamış talep olmasına karşın, ANKR aynı anda birçok sorunu çözmeye çalışan çok iddialı bir proje. Projenin hem teknik hem de iş geliştirme tarafında ilk aşaması göz önüne alındığında, projenin uzun vadeli uygulanabilirliği hakkında tarafsız bir görüşe sahibiz. Ancak, takım başarıyla projenin üstesinden gelebilirlerse, potansiyel azımsanamayacak ve kar sağlayacak bir proje.

whitepaper

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

 

Uyarı: Bu yazı sponsorlu bir yazı değildir.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amacı ile yazılmış olup yatırım tavsiyesi değildir. 

Devamını oku

Nedir

Nuls Nedir ? En Kapsamlı Rehber

Nuls Nedir?

Nuls’u eğer kısaca özetleyecek olursak; kişilerin veya kurumların kendi Blockchain ağlarını oluşturmasını sağlayan ihtiyaca yönelik özelleştirilebilir, Blockchain alt yapısı sunan bir projedir diyebiliriz. 

Temel Olarak;

Nuls, açık kaynak kodlu, topluluk odaklı, halka açık bir blok platformdur.

Akıllı sözleşmelerinde ise çoklu zincir sistemi, zincirler arası fikir birliğini içeren ancak bunlarla sınırlı olmayan, farklı modülleri olan, modüler bir mimaridir. Bu modüller özel blok zincirleriyle çalışabilir ve farklı endüstriyel hedeflere uyacak şekilde özelleştirilebilir bir ağ yapsıdır.

Nuls’un faydaları nelerdir?

Nuls’un Teknolojisi:

Nuls platformu iki bölüme ayrılmıştır: mikro çekirdek ve işlevsel modüller. Microkernel, tüm ağın temeli olarak işlev görürken, fonksiyonel modüller özelleştirilebilir modüler altyapısı sağlar. Nuls, kullanıcılarının takılabilir alt zincirleri kendi ihtiyaçlarına göre oluşturmalarını ve değiştirmelerini sağlayarak halka açık ve özel bloklar ile halkın ihtiyacı olan blokzinciri boşluklarını doldurmak istiyor.

Platform, uygulama basitliği ön planda tutularak tasarlanmıştır. Geliştiriciler ana zinciri birkaç özelleştirilebilir modülle birlikte kullanabilecekler. Bu, geliştiricilere modül özelleştirmesi için kendi kurallarını seçme ve becerilerine göre projeler oluşturma özgürlüğü sağlayacaktır.

Kredi Kanıtı Konsensus Mekanizması: Nuls blokzinciri, Nuls geliştirme ekibi tarafından tasarlanan bir Kredi Kanıtı (PoC) protokolü kullanır. Kredi Kanıtı, PoS’a benzer şekilde çalışır; bu, kullanıcıların NULS madenciliğine yapabilmeleri için NULS tokenlerini kilitlemeleri gerektiği anlamına gelir.

NULS Akıllı Sözleşmesi: Nuls, akıllı sözleşmesi NULSVM adında bir sanal makineyi blok zincirine entegre etti. Sanal makine, iç altyapı modülleri ve dış servis modülleri arasında yer almaktadır. Nuls akıllı sözleşmeleri, çeşitli üst düzey uygulamalar tarafından uygulanmakta ve NULSVM tarafından hesaplanmaktadır. Akıllı sözleşmeler, geliştiricilerin istenen dillerde bir program geliştirmelerine izin verecek şekilde farklı programlama dillerine uyarlanabilecek şekilde tasarlanmıştır.

1’dk da NULS:

Nuls Blockchain’in Teknolojik Özellikleri

Alt Zincir Konsensusu: Nuls, üzerine inşa edilmiş tüm alt zincirler için bir temel yapı görevi görür. Gerekli tüm araçları, geliştiricilerin alt zincirlerini kendi fikir birliği kuralları ve tokenleri ile kişiselleştirmeleri için modüller olarak sunar.

Modüler Mimari: Nuls, blockchain teknolojisindeki sürekli gelişmelere kolayca uyum sağlamak için tasarlanmıştır. Modüler yapısı nedeniyle blockchain’e gereken esnekliği sağlayan Linux çekirdeğini bütünleştirir. Bu, tüm güncel blok zincir geliştirmelerinin kolaylıkla uygulanmasına olanak sağlayacaktır.

Modül Yöneticisi: Nuls modül yöneticisi, tüm modüller arasında iletişim kurarak eylemleri kolaylaştırır. Blok zincirinin gerektirdiği şekilde modülleri yönetmek, yüklemek ve boşaltmaktan sorumludur.

Çok Zincirli Sistem: Nuls, Nuls’un ana zincir ve alt zincirler arasında hareket etme kabiliyeti nedeniyle çapraz zincir fikir birliğini kullanarak blok zincirindeki çeşitli blokları doğrular.

Nuls Blockzincirleri

NULS’ın diğer kripto para birimlerinden farkı nedir?

Yalnızca eşler arası işlemlerin bir aracı olarak hizmet veren çoğu kripto para birimine karşılık, NULS, altyapısının önemli bir parçasıdır. NULS Platform için gerekli fonları toplamak ve kullanıcıların ağa katılmalarını sağlamak için kullanılır.

NULS, geliştirme ekibi tarafından tasarlanan Kredi Kanıtları adlı kendi fikir birliği mekanizmasını kullanır.

Platform, her biri kendi kurallarına göre birden fazla alt zincir geliştirmeyi kolaylaştıran modüler bir yapıya sahiptir.

NULS’a yatırım yapmalı mıyız?

Şimdiye kadar, geliştirme ekibi yol haritalarında belirlenen hedefleri zamanında tamamlamayı başardı. Şu anda, NULS üç aşamalı bir gelişme sürecinde ilk aşamasını geçiyor. Son zamanlarda, Temmuz 2018’de, NULS ana ağını ve masaüstü cüzdanını piyasaya sürdü. Şimdi resmi cüzdanını başka platformlarda başlatmak için sabırsızlanıyor. Her zaman söylediğimiz gibi yatırım yapmak bir risktir ve alabileceğinizden fazla riske girmeyiniz.

Whitepaper’ı buradan indirebilir ve NULS sisteminin nasıl çalıştığı ve Coin hakkındaki tüm ayrıntıları kolayca öğrenebilirsiniz. 

whitepaper

 

NULS Takımı

 

Liesa Huang

CEO

Issac Kim

COO

 

Niels Wang

Director of Media and Communications

 

Reaper Ran

Community Management Director, Co-Founder

 

 

 

Coin Detayları:

Sembolü: NULS
Toplam Coin : 40.000.000
Piyasa Değeri: $33.821.234

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

 

 

Uyarı: Bu yazı sponsorlu bir yazı değildir.

Sorumluluk reddi beyanı: Bu yazı yalnızca bilgilendirme amacı ile yazılmış olup yatırım tavsiyesi değildir. 

 

Kayanak: coingecko, coinswitch, nuls.io

Devamını oku

Nedir

Whitepaper Nedir, Nasıl Yazılır?

Whitepaper Nedir, Nasıl Yazılır?

Whitepaper Nedir?

Whitepaper Nedir? Başarılı bir kampanya haline gelmesi için piyasadaki her Initial Coin Offering (ICO) bir tanıtım belgesi alması gerekiyor.

Whitepaper, projenin çözmek istediği bir sorunun ana hatlarını, bu sorunun çözümünü ve ayrıca ürünlerinin, mimarisinin ve kullanıcılarla etkileşiminin ayrıntılı bir açıklamasını içeren bir belgedir.

Herhangi bir whitepaper’ın içeriği, aşağıdaki konuşma noktalarını içermelidir (belirli bir sıra olmadan), ancak bunlarla sınırlı olmamalıdır ve her şeyi açıklamalıdır:

 • Giriş kısmı
 • Sorumluluk beyanı
 • İçindekiler
 • Pazarın tanımı ve problem
 • Ürünün tanımı ve bahsedilen sorunu nasıl çözeceği
 • Tokenler: kaç tane, neden, nasıl, ne zaman ve benzeri var mı?
 • Fonlar nasıl kullanılacak?
 • Takım
 • Yol haritası

Whitepaper Nasıl Yazılır?

Bir whitepaper’ın başlangıcı aynı zamanda herhangi bir önemli kısıtlama, içermesi gereken yasal bir bildirim veya feragat name koymak için iyi bir bölüm olacaktır. Bunlar, bazı ülkelerin sakinlerini, yerel yasalar nedeniyle projenin tokenleri satın almaktan muaf tutmak veya geleceğin yatırımcılarına, yatırımın kendisinin kârı garanti etmeyeceğini bildirmesi olabilir.

Belki de hemen hemen herhangi bir belgeyi yazmanın en önemli adımlarından biri ilgi çekici bir giriş yazmaktır. İyi bir hamle, tanıtımı gelecekteki token sahiplerine hitap eden bir CEO’dan bir mektup şeklinde sunmak olacaktır.

Bu bölüm, projenizin çözmek istediği problemi ana hatlarıyla belirtmeniz gereken, bu problemin neden önemli olduğunu ve hatta belki de çözmemenin sonuçlarına değiniyor.

Bu, okuyucunun dikkatini çekmeniz, belgeyi okumanın yararlarını açıklamanız ve ondan neler bekleyebilecekleri hakkında bir genel bakış sunmanız gereken yerdir. Bunu yapmak için mevcut herhangi bir aracı kullanın: çizelgeler, grafikler vb.

Whitepaper Nedir, Nasıl Yazılır?

Bir whitepaper çoğunlukla teknik bir belgedir ve ortalama olarak yaklaşık 25 sayfa uzunluğunda olabilir. Bu nedenle, beyaz kağıdınızı gezinmek için erişilebilir ve kullanışlı hale getirmek son derece önemlidir. Bilgilendirici ve iyi yapılandırılmış bir içindekiler tablosu kesinlikle burada uzun bir yol kat edecek.

Eğer whitepaper tanımlamanız gerektiğini düşündüğünüz terimler içeriyorsa, aynı bölümde bir sözlük yapabilirsiniz.

Proje Hakkında Konuşun

Projeniz hakkında derinlemesine konuşmanız ve ihtiyaç duyduğunuz potansiyel yatırımcılara mevcut piyasaya tam olarak uyması için ihtiyaç duyduğunuz kadar yer açın. En önemlisi, projenin ne olduğunu ve hangi kısımlardan oluştuğunu açıkladığınızdan emin olun.

Araştırma: Gerçekler ya da analizlerle desteklenmediği sürece, kimse whitepaper’a dahil etmek isteyebileceğiniz sayıların hiçbirine gerçekten ihtiyaç duymaz.

Projenin durumu: Bu bölüm aynı zamanda projenin mevcut durumunun ayrıntılı bir tanımını içermelidir: prototip verileri, varsa ilk kullanıcılar, geliştirme stratejisi ve genel hedefler.

Ciddi yatırımcıların çoğunluğu, bir ekosisteme ve bir kullanıcı tabanına sahip olmak, projenin token pazardaki hayatta kalma şansını artıracağı için, gösterilecek bir şeye sahip olan projeleri yalnızca destekleyecektir. Bu unsurlardan herhangi birine sahipseniz, okuyucuların bunu açıkça bildirdiğinden emin olun.

Finans: whitepaper’ın  büyük bir bölümünü projenin finansmanına adadığınız’dan emin olun. Projenizin neden kendi tokenlerine ihtiyaç duyduğunu, ne zaman ve tam olarak dağıtılacaklarını açık bir şekilde anlatabilmelisiniz, ICO için tokenler konusu satışlar ne zaman başlayacak ve piyasaya ne zaman başlayacak.

resim

Fon kullanımının planı: Yatırımcıların paralarının tam olarak nereye gideceğini ve projenin bazı önemli görevleri tamamlamak için ne kadar paraya ihtiyacı olacağını bilmeleri gerekir.

En önemlisi, whitepaper “ağ oluşturma etkinliği”, “endüstri geliştirme”, “çeşitli” gibi harcama kalemlerinden bahsetmemelidir. Teknik raporunuzda, toplanan tüm paranın kalkınma için harcanacağını ve başka hiçbir şey yapmayacağını açıkça belirtmelisiniz.

Yol Haritası: Son olarak, whitepaper projenin sadece ayrıntılı bir teknik tanımını değil, aynı zamanda bir yol haritasını da içermelidir. İdeal olarak, önümüzdeki 12-24 ay boyunca derinlemesine bir çalışma planı sunulmalı ve en azından bir beta başlatmayı içermelidir.

Yol haritasında belirtilen bazı görevler çoktan tamamlanmışsa, yatırımcılar tarafından büyük bir avantaj olarak değerlendirileceğinden, whitepaper’dan açıkça ifade ettiğinizden emin olun.

Whitepaper Yol Haritası

Whitepaper Yol Haritası

Takım Hakkında Konuşun

Ekip projenin ayrılmaz, çok önemli bir parçasıdır ve bu şekilde sunulmaları gerekir. Nadir istisnalar dışında, isimsiz geliştiricilere sahip bir ICO başarılı olmayacak.

Whitepaper’ın geri kalanı teknik bir açıklama olsa da, bu bölüm insan dokunuşunun gerekli olduğu bölümdür. Geliştirme ekibinin fotoğrafları ve kısa biyografileri yatırımcıların gözünde büyük bir avantaj olacak.

Whitepaper Takımları

Whitepaper Takımları

Yalnızca projenizin arkasındaki kişilerin kim olduğunu tanımlamakla kalmayıp, bu belirli proje için neden bu kadar önemli olduklarını ve bu kişilerin neden işe yaramasını açıkladığınızdan emin olun.

Bu proje için önceki deneyimlerinin hangi şekilde yardımcı olacağını belirttiğinizden emin olun. Ekip üyelerinden herhangi biri blockchain veya kripto para ile ilgili projeler konusunda deneyimliyse, bunu açıkça belirttiğinizden emin olun.

Ayrıca, projenin danışmanları hakkında birkaç kelime söyleyebilirsiniz. Ancak, söz konusu danışmanların, projelerin başarılması için neleri hedef aldıklarının az ya da çok uzman olması gerektiğinden, anlamsız ad bırakmalarından kaçının.

Stil, Dil ve Düzen

Bir whitepaper hazırlarken resmî, neredeyse akademik tarzda bir yazı kullandığınızdan emin olun. Belgenin çok açıklayıcı ve profesyonel olması gerekiyor. Bir konu seçmek ve ona odaklanmak daha iyi olacağı için odağı çok dar ve net olmalıdır.

Çoğu zaman, whitepaper yazarları, eldeki bir göreve odaklanmak yerine, potansiyel kullanım durumları ve teknolojilerinin gelecekteki olası uygulamaları hakkında tartışmaya meyillidirler.

Blockchain üzerinden parti şapkaları satmayı düşünüyorsanız, 2025 yılına kadar başka bir startup ​​ile işbirliği içinde kişiselleştirme hizmetleri sunma niyetiniz veya “yakın gelecekte” üst şapka ve ek şapka stoğu yapmaya başlamayı düşünmeyin. Parti şapkalarını Blockchain’e entegre etmeye odaklanın. Parti şapkalarını güncellemek için tokenlerinizi nasıl kullanılacağına, yeni bir ip nasıl elde edeceğinize ya da onlar için yeni bir boya işine odaklanın.

Dahası, whitepaper her zaman gerçek olmalı. Varsayım, tahmin ve doğrulanmamış talepleri kullanmaktan kaçının.

Ayrıca, whitepaper’ın dil bilgisi ve yazım hatalarının bulunup bulunmadığından ve kontrol edebileceğiniz her şeyi kontrol ettiğinizden emin olun. Tüm belgenin metni profesyonelce görünecek şekilde biçimlendirilmiş olmalıdır.

Ek olarak, whitepaper’ınızı birkaç dilde sunabilmek istiyorsanız, 25 sayfalık bir belge için sadece 150-200 $ ‘a mal olması gereken profesyonel bir tercüman yardımı almanız daha iyi olacaktır.

Whitepaper da Yazıma Dikkat Edilmeli

Whitepaper da Yazıma Dikkat Edilmeli

Whitepaper’ın Nereye Gönderileceği?

Birkaç yıl önce, bitcoin’le ilgili çeşitli forumlarda başarılı ICO kampanyalarının, ilk açıklaması olarak whitepaper ile yayınlanmasının örnekleri olmuştur. Ancak bu günlerde, ICO çılgınlığı zirvede göründüğü için, projelerin çoğu whitepaper’ı web sitelerinde yayınlamayı tercih ediyor.

GitHub, forumlar vb. Gibi diğer seçenekler hala geçerlidir, ancak whitepaper’ınıza tek bir merkezi erişim noktası olduğundan emin olmanız gerekir. Birkaç farklı platforma kopyalamak ve yapıştırmaktan kaçının, bunun yerine projenizi farklı forumlarda ve web sitelerinde tanıtırken linkini kolayca gönderebilirsiniz.

ICO Teknik İncelemesi Şablonları

Diğer herhangi bir yarı karmaşık işle ilgili belgede olduğu gibi, çevrimiçi olarak kullanılabilen çok sayıda whitepaper şablonu vardır. Genel olarak, bu tür şablonların kullanımı hem kripto para birimi topluluğu hem de yatırımcılar tarafından kaşlarını çattı. Eşsiz, kaliteli bir ürün hazırlıyorsanız, zamanınızı benzersiz bir whitepaper harcamanız gerekir.

ICO’lar gittikçe popülerleştikçe, gelecek ve yeni başlayanlar için bir whitepaper yazmayı teklif eden serbest çalışanların sayısı katlanarak artıyor ve görünüşe göre 100 dolara kadar mal olabilir. Bununla birlikte, bu daha fazla veya daha az ciddi bir proje için bir seçenek olarak görülmemelidir.

Günün sonunda, bir satış noktası tek ana satış noktanızdır. Bu, ekibinizin ürün hakkındaki benzersiz vizyonudur ve ciddiye alınmalıdır. Bu işi yapmak için bir freelancer’ı işe almak, yalnızca alt-bir sonuçla sonuçlanabilir ve bunun sonucunda gerekli fonları toplamadaki başarısızlığınıza yol açabilir.

Whitepaper Örnekleri Nasıl Olmalıdır?

Whitepaper Örnekleri Nasıl Olmalıdır?

Başarılı Whitepaper Örnekleri

İyi yazılmış whitepaper ve başarılı ICO örneklerinden bazıları şunlardır:

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Popüler Başlıklar

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish