Hong Kong: Ruhsatsız STO Ticareti Bir Suçtur! | Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Hong Kong: Ruhsatsız STO Ticareti Bir Suçtur!

Hong Kong’un Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Komisyonu (SFC), paydaşlardan güvenlik belirteci tekliflerini (STO’lar) menkul kıymetler olarak gördüğünü bilmelerini istiyor. SFC, 28 Mart 2019 tarihinde bir basın açıklaması yayınlayarak düzenleme statüsündeki yatırımcıları ve bununla ilgili STO’ların risklerini ortaya koydu.

STO’lar Menkul Değerler Olarak Düzenlendi

Basın açıklamasında, SFC, STO’ların menkul kıymet olarak kabul edilme ihtimalinin yüksek olduğunu ve dolayısıyla bu belirteçlerin Hong Kong’un Menkul Kıymetler ve Vadeli İşlemler Yönetmeliği (SFO) düzenleyici alanına gireceğini belirtti.

Güvenlik belirteçleri genellikle, hisse senetleri gibi ana varlıklar ya da mülkiyeti blok zinciri aracılığıyla verilen altın gibi emtialardır. Bu tokenlenmiş menkul kıymetler tartışmaya açık bir şekilde, ortaya çıkan dijital varlık alanında büyüyen bir pazardır.

Hong Kong mali düzenleyicisi ayrıca, STO’ların ruhsatsız alım satım işleminin suç teşkil ettiğini açıkladı. Basın bülteninden bir alıntı da şöyle bahsediliyor:

“Güvenlik Belirteçlerinin“ menkul kıymet ”olduğu durumlarda, geçerli bir muafiyet geçerli olmadığı sürece, Güvenlik Belirteçlerini pazarlayan ve dağıtan herhangi bir kişinin (Hong Kong’da veya Hong Kong yatırımcılarını hedef alıp almayan) Tip 1 düzenlemesi için lisans vermesi veya tescilli olması gerekir (menkul kıymetlerle uğraşırken) SFO altında. ”

SFC ayrıca STO komisyoncularını Komisyonun katı kurallara uyma çağrısında bulundu. Ayrıca, Komisyon STO brokerlerine yatırımcılara bu sanal varlıklarla ilgili gerekli bilgileri sağlama görevini hatırlattı.

Risklere Dikkat Edin

Hong Kong SFC ayrıca yatırımcılara tokenize menkul kıymet alım satım işlemleriyle ilgili riskleri ve genel olarak dijital varlıkları hatırlattı. Komisyon, likidite, oynaklık ve birkaç bahsetmek üzere dolandırıcılık vakaları ile ilgili sorunları sıraladı.

Halen, kripto para birimi manzarası, bitcoin (BTC) işlem hacminin yüzde 90’ının sahte olduğu birden fazla kaynaktan yapılan vahiylerle ilgilidir. STO’ların hâlâ kripto para birimi piyasalarında ortaya çıkan doğası göz önüne alındığında, SFC yatırımcıların büyük zararlara maruz kalmamak için uygun durum tespiti kontrollerine uyması gerektiğini söyledi.

Asya’daki STO Yönetmeliği

BTCManager tarafından Şubat 2018’de daha önce bildirildiği üzere, SFC değiş tokuşları platformlarına platformlarından çıkarma konusunda talimat verdi. O sırada, Komisyon, SFC’nin alım satım kataloğundan teminat olarak kabul ettiği belirli ICO jetonlarını çıkarmak için yedi borsaya uyarı mektubu gönderdi.

ICO belirteçlerinin menkul kıymetler olup olmadığı konusu, sektörde büyük bir tartışma konusudur. Birçok ICO projesi belirteçlerinin kamu hizmetleri olduğunu savunurken, Amerika Birleşik Devletleri Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC) gibi düzenleyiciler bunun aksini iddia etmeye devam ediyor.

Asya’nın diğer yerlerinde, Tayland’ın Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu, STO’lar için düzenleyici bir çerçeve geliştirmek için yöntemler koyduğunu söylüyor. Plan, ülkenin ilk para tekliflerini (ICO’lar), sanal döviz komisyoncularını ve takas platformlarını kapsayan kapsamlı şifreleme para yasalarının bir parçası.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × two =

Endüstriden Haberler

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish