GAB'den Bitcoin ve Konuşma Özgürlüğü Benzetmesi | Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

GAB’den Bitcoin ve Konuşma Özgürlüğü Benzetmesi

Sansürsüz sosyal medya platformu Gab, müjdesini ilan etmek için Twitter’da duyuru yaptı. Bunun sonucu olarak, kripto para birimlerinin atasını “serbest konuşma/konuşma özgürlüğü parası” olarak tanımlayarak, topluluğa eğitim vermeyi vaat etti.

ONLİNE ÖDEMELERİN SONRAKİ EVRİMİ

Son atılan tweetlerde Gab, online ödemelerin bir sonraki evriminin sansürlenemeyen paralar olacağını ifade etti. Ayrıca; Bitcoin’i “net çözüm” olarak gören Gab, Silikon Vadisi’nin kripto para biriminin kullanımını platform dışı tutmaktaki yetersizliğine atıfta bulundu.

Gab, şu anki rolünü Bitcoin’in satın alınmasını ve kullanılmasını kolaylaştırmak olarak görüyor. Aynı zamanda, yeterli eğitim ve zaman ile başarabileceğine de inandığını ileri sürüyor:

“Biz bunu havalı, modaya uygun ve en son teknoloji heveslerden biri olduğu için değil, ihtiyaç olarak gördüğümüz için yapıyoruz.”

Bütün bunlara rağmen; Gab, “Bitcoin’in şampiyonu” olması için ilk sırada değil. Bunun üzerine, farklı olarak ne getirebileceğini düşünüyor.

MİLYONLARIN TOPLULUĞU

“Vaporware Kripto Çalışmaları” diye adlandırdığı projeyi eleştirmesiyle Gab, kullanıcıların göreceli ilgileriyle alay etmektedir. On milyonlarca dolar artırmasına rağmen; atılan tweetlere göre, bu girişimler Gab’in yüksek katılımlı topluluğuyla bir tutulamaz.

Gab; serbest konuşma sunma misyonuyla alakalı ise kullanıcıların yıllarca zor durumlara karşı katlandığını iddia ediyor. Ayrıca şöyle ekliyor:

“Bitcoin doğal olarak özgürlük yanlısıdır. Konuşma özgürlüğünün parasıdır. Gab ise bunu büyük ve hala büyümekte olan bir topluma sunma kapasitesi ve misyonuna sahip.”

Ayrıca Gab; 35 milyondan fazla kimliği doğrulanmış kullanıcının şimdiden kripto para birimi kullandığını ifade ediyor. Üstelik; bu grubun içerisinde bir milyona yakın kişinin hepsinin etkilenmemiş olduğu da bilinmektedir.

Gab’in Bitcoin ilgisi, yakın zaman önce PayPal’ın yasaklanmasıyla karşımıza çıktı. Buna rağmen Gab, online ödemelerin önündeki engelleri aşarak PayPal’ın başarılarını öven tweet fırtınasını başlatmıştı.

İronik olarak Gab, çoğu zaman, diğer büyük platformlardan yasaklanmış olanların platformdan çıkarılmasını reddetmiştir. Bunun bir sonucu olarak, kendini sürekli olarak platformsuz buldu. Bu durum, “nefret söylemi için bir sığınak olmasına” sebep oldu.

Bu yılın başlarında, Coinbase hesabının uyarı yapılmadan kapatılmasıyla yüzleşmek zorunda kaldı. Bu durum, merkezi dövizlerin “kanser” olarak tanımlanmasına ve “kriptonun öne sürdüğü her şeyle çelişkili” olmasına sebep oldu.

Sosyal medya platformu o zamandan beri, kendi kendini barındırdığı BTCPay Sunucu çözümüne geçerek, Coinbase ve BitPay gibi üçüncü taraf ödeme işlemcilerine bağımlılığını azalttı.

Şimdi ise Gab, mevcut ayı piyasasını tersine çevirmek için güç ve topluluğa sahip olduğunu iddia ediyor.

Kaynak: bitcoinist

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 × three =

Endüstriden Haberler

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Endüstriden Haberler

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

BT ve fintech dergisi TechCrunch’ın 6 Haziran’da yaptığı açıklamada, birden fazla kaynağın Facebook’un 18 Haziran’da stablecoin’i başlatmasını beklediğini belirtti.

Facebook Coin'in Whitepaper'ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihi! Facebook Kaynakları

Planlara aşina olan bir grup insan tarafından atıfta bulunan haber, gizli kripto para birimi projesinin bu ay ortaya çıkacağına şirket içi ve dışındaki mevcut düşüncelerle birlikte akıllardaki tarih olduğunu belirttiler. Daha önceki söylentiler, Facebook’un bu kripto parayı 2020 de çıkarması planlanıyor yönündeydi.

Facebook, ödeme sektörüne girme konusundaki ısrarı ile sektörün genelinde bir kargaşaya neden oldu. Yöneticiler, sadece sosyal medya platformu olan Facebook’un değil, yan firmaları olan WhatsApp ve Instagram’ın da katılacağını belirtti. Bununla birlikte, bu tür projelerin eleştirisi, en son ABD derecelendirme ajansı Weiss Ratings’e geliyor, ki bu da özel bir blog yazısında, teknoloji şirketlerinin nihai hedefinin, kripto para biriminin çekiciliğini arttırmak değil, bankalardan uzaklaşmak olduğunu belirtti.

Facebook Coin’in Whitepaper’ı Çıkış Tarihini Açıkladılar

TechCrunch,  “Facebook’un 18 Haziran’da, kripto parasının temellerini açıklayan bir whitepaper yayınlayacağını duyurmasını” bekliyor.

Bu tarih, Facebook’un Kuzey Avrupa’nın Mali Hizmetler ve Ödeme Ortakları Başkanı Laura McCracken’den de geliyordu. Bu hafta Alman finans dergisi Wirtschaftswoche ile yaptığı röportajda stabilcoin sadece ABD doları bazını içermeyeceğini söyledi.

Yayına Facebook Coin‘in değeri bir minimum fiat para birimi ile güvence altına alınacak” dedi.

“Uzun vadede bitcoin ve diğer kripto para birimlerinin boğa piyasasında olacaklarıdır. Ve en önemli sonuçlarından biri de, bugün bildiğimiz finansal sistemi gerçekten bozma potansiyeline sahip olmalarıdır.”

Yine de, birçok analist böyle görmüyor. Küresel ödeme sistemine meydan okuyabilecek Apple Pay, Google Pay ve Alipay gibi uygulamalarının, “bankaların yerini almanın” sadece yeni ödeme platformlarıyla bile değiştirilebileceğini düşünüyorlar.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish