Dünya Bankası Ripple ve XRP Tabanlı xRapid’i Övdü, Teknolojinin Sınır Ötesi Ödemelerini Dönüştürebileceğini Söyledi – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Dünya Bankası Ripple ve XRP Tabanlı xRapid’i Övdü, Teknolojinin Sınır Ötesi Ödemelerini Dönüştürebileceğini Söyledi

Dünya Bankası, dağıtılmış defterlere övgüde bulunuyor ve Ripple’ın xRapid’ini potansiyel bir dönüşümsel teknoloji olarak görüyor.

Daha İyi Nakit İttifakı üyeleri ve Dünya Bankası’nın üst düzey finans sektörü uzmanı Marco Nicoli tarafından yazılan yeni bir yazı, geleneksel işletmeleri, genellikle daha yüksek maliyetlere ve yavaş transfer sürelerine yol açan aracılara gereksinim duyarak “yavaş ve opak” iş paralarına çağırıyor. Bu eksiklikler gelişmekte olan teknolojiler için kapıyı tamamen açık bırakmaktadır.

“Bu eksiklikler, sınır ötesi ödeme endüstrisinin bozulma ve yenilikçilik açısından olgunlaştığını gösteriyor. Bazıları, dağıtılmış genel muhasebe teknolojilerinin (DLT) sektör genelinde değişime neden olma potansiyeline sahip olduğunu düşünüyor. Aslında, geleneksel olarak parçalanma ve opaklıkla karakterize edilen B2B sınır ötesi ödemeler, DLT’nin başarılı bir şekilde uygulanması için potansiyel bir kullanım durumudur.

DLT çözümlerinin kullanılması, uyumluluk maliyetlerini düşürebilir ve transferlerin şeffaflığını ve izlenebilirliğini artırabilir. Bu, son birkaç yıl içinde havale hizmetleri endüstrisini etkileyen riskten korunma olgusunun etkisini hafifletmeye yardımcı olabilir. İşlemlerin şeffaflığının arttırılması, bankacılık sektörünün havale sektöründe güvenini artırabilir. Ayrıca, DLT çözümleri, havale hizmet sağlayıcılarının muhabir bankacılık ilişkisine ihtiyaç duymadan çalışmasını sağlayarak potansiyel olarak riskten çıkarma konusunu tamamen atlayabilir. ”

Rapor özellikle, Ripple’ın xRapid ürününü pazarda “aktif olarak test edilen” gerçek dünya çözümü olarak övüyor.

“2018 yılında, bir fintech şirketi olan Ripple, DLT tabanlı bir sınır ötesi ödeme çözümü olan xRapid’e, ABD-Meksika koridoru boyunca pilotluk yaptı. Pilot uygulamada yer alan finansal kuruluşlar döviz maliyetlerinde% 40-70 tasarruf sağladılar ve ortalama ödeme süreleri iki dakikadan biraz fazla oldu. XRapid’de fon transferi iki ila üç saniye sürdü, işlem süresinin büyük kısmı iç ödeme rayları ve aracı dijital varlık değişimleri tarafından açıklandı. ”

Raporda, görevdeki kişilerin transfer maliyetlerini ve hızlarını artırma girişimleri de vurgulanıyor; JP Morgan Coin ve Swift’in dağıtılmış defter kavramının iki örneği olduğunu gösteriyor.

Dağıtılan defterlerin uzun vadede sınır ötesi ödemelere hükmedip gelmeyeceğine gelince, Dünya Bankası bunun açık bir soru olarak kaldığını söylüyor.

“DLT’nin havale endüstrisinin karşılaştığı zorluklara etkili bir çözüm olup olmayacağı ve teknolojinin bu alanı etkin bir şekilde bozmak için yeterli ölçeğe ulaşacağı zaman cevaplanmaya devam ediyor. Her durumda, sınır ötesi ödeme endüstrisindeki yenilikler için geniş bir fırsat – ve elbette ihtiyaç var – ”dedi.

 

Yazının Uzun Haline Buradan Ulaşabilrisiniz:

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish