Dark Web’deki Toplam Bitcoin İşlemleri 2 Katına Çıktı – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Dark Web’deki Toplam Bitcoin İşlemleri 2 Katına Çıktı

Dark Web'deki Toplam Bitcoin İşlemleri 2 Katına Çıktı
  • Chainalysis göre, dark web’deki BTC işlemlerinin sayısı geçen yıl ikiye katlandı.
  • Dark web aracılığıyla tüm bitcoin işlemlerinin toplam değeri, aynı süre zarfında 700 milyon dolardan 600 milyon dolara düştü.

Blockchain analiz firması Chainalysis’in son raporuna göre, Dark web’deki toplam bitcoin (BTC) işlemlerinin 2018’de (2017’ye karşı) iki katına çıktığı bildirildi.

Dark Web Üzerinden Bitcoin ile 600 Milyon Dolarlık İşlem

2017 Aralık ayında yaklaşık 20.000 $ ‘dan 4.000 $’ a kadar olan BTC fiyat düşüşünü gören uzun süreli kripto ayı pazarına rağmen, Dark web pazarlarında artan sayıda bitcoin işlemi olmuştur. Bu yeraltı web siteleri gizlice kontrollü maddeler, sahte kimlikleri, diğer şeylerin yanı sıra satın almak için kullanılır.

Chainalysis ‘ araştırması, Dark web’deki tüm bitcoin işlemlerinin toplam değerinin 2018’de yaklaşık 600 milyon dolar olduğunu söyledi. Buna rağmen 2017’de, Dark web’de izlenen tüm BTC işlemlerinin değeri yaklaşık 700 milyon dolardı ve bu 100 milyonluk bir düşüş olduğunu gösteriyor. Firmanın bulgularına göre, tüm yasa dışı bitcoin işlemlerinin toplam değerindeki önemli azalma, 2017 ortalarında aşağı çekilen Hansa ve AlphaBay gibi büyük pazarların kapanmasından kaynaklanıyordu.

Ödeme İşlemcileri Tarafından Ele Alınan BTC İşlemleri %80 Azaldı

Dark Web'deki Toplam Bitcoin İşlemleri 2 Katına Çıktı

Dark Web’deki Toplam Bitcoin İşlemleri 2 Katına Çıktı

Chainalysis kıdemli ekonomist Kim Grauer, Reuters ile yaptığı röportajda açıkladı:

“Bu düşüşün nedeni daha fazla kolluk faaliyetidir. Bu yıl (hacim) ineceğini düşünmek yanıltıcı olurdu.”

Önemli ölçüde, Chainalysis tarafından daha önce derlenen veriler, kripto ödeme işlemcileri tarafından ele alınan bitcoin işlemlerinin toplam değerinin Eylül 2017 ve Eylül 2018 arasında yaklaşık %80 oranında azaldığını gösterdi. Bu büyük ölçüde keskin düşüşe atfedilebilir kripto para fiyatları.

Fiyatları düşüş bile ancak, dark web üzerinde alıcı ve satıcı işlem için takma kripto paralar kullanmaya devam etmek için görünür. Grauer, bitcoin ödemelerinin neden dark web’de sık sık gerçekleştiğini düşündüğünü yorumladı:

“Karanlık bir pazarda bir şey satın almak isteyen biri için, bitcoin fiyatının dalgalanması gerçekten önemli değil.”

Bununla birlikte Grauer, yeraltı sitelerinde bitcoin ile ilgili işlemlerin bu yıl neden azalabileceğinin birkaç nedeni olabileceğini belirtti. Dark web aracılığıyla kripto ile ilgili alımların sayısını azaltabilecek daha fazla piyasayı kapatabileceğine inanıyor. Grauer, algılamayı önlemek için, bazı kullanıcılar yasa dışı kripto işlemleri yapmak için şifreli mesajlaşma uygulamalarını (Telgraf gibi) kullanmaya başlayabilir.

Malta merkezli dijital döviz kurları Binance, yasa dışı işlemleri önlemeye yardımcı olmak için chainalysis’den know-your-customer (KYC) / kara para aklama önleme (AML) yazılımını kullandığını ortaya koydu. Chainalysis ‘ tescilli blockchain analiz yazılımı şirketlerin finansal işlemler ile ilgili soruşturma yapmak yardımcı olur. Yazılım aynı zamanda güvenlik firmasının kurumsal müşterileri tarafından uyum amacıyla kullanılır.

Kaynak: Cryptoglobe

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish