Danimarka’da 1500 Restoran Bitcoin İle Ödeme Kabul Ediyor. Dünya Çapındaki Adaptasyon Hızla Büyüyor – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Danimarka’da 1500 Restoran Bitcoin İle Ödeme Kabul Ediyor. Dünya Çapındaki Adaptasyon Hızla Büyüyor

  • Danimarka’lı dev online yemek portalı Hungry.dk, BTC ödemelerini kabul ediyor.
  • BTC’nin benimsenmesi ile kripto para birimini kabul eden 13.000’in üzerinde mekanda dünya çapında büyümektedir.

 

Danimarka’da 1.500’den fazla restoranın siparişlerini karşılayan Danimarkalı bir online yemek portalı olan Hungry.dk, ödeme olarak Bitcoin’i (BTC) kabul etmektedir. Paket servis portalı, 2014’ten beri BTC’yi kabul ediyordu, ancak geçen yıl, çok uzun işlem süreleri nedeniyle kripto-para birimini almayı geçici olarak durdurmuştu.

Hungry.dk’nin temsilcilerinden biri Bitcoinist’e şunları söyledi:

“Bitcoin’leri bir süredir ödeme yöntemi olarak kabul ettik. Geçtiğimiz yıl özelliği geçici olarak kaldırmaya karar verdik çünkü ortalama işlem süresi çok uzun sürdü ve yeterince iyi bir deneyim değildi.”

Ancak, temsilci konuların artık çözüldüğünü ve Hungry.dk’nin BTC ödeme seçeneğini tekrar eklediğini söyledi. Bu sayede müşteriler, bitcoin ile 1500’ün üzerindeki restoranından yemek siparişi verebilir.

Dünya Çapında 13.000’in Üzerinde Mekân Artık Bitcoin’i Kabul Etti

Blockchain analisti Larry Cermak’ın yaptığı araştırmaya göre, şu anda BTC ödemelerini kabul eden dünya çapında 13.000’den fazla mekan var. Belirli kategorilere yerleştirilen 13.000 işletmeden en fazla  bitcoin ile ödeme kabul eden mekanlar  alışveriş mağazalarıdır (% 35,1). İkinci sırada ise ATM’ler bulunmaktadır ,bunların %13.5’i küresel olarak BTC’yi kabul etmektedir. Bu arada,  konaklama hizmeti veren işletmeler %9.7 ile üçüncü sırada yer almaktadır.

Araştırmadan elde edilen diğer önemli bulgular, bitcoin kabul eden mekanların yaklaşık %52’sinin 2013-2015 arasında dijital para almaya başladığını göstermektedir. Raporda, çoğu tüccarın 2014’te BTC’yi kabul etmeye başladığı, ancak yavaş faaliyet nedeniyle, 2017 ve 2018’den sonra bitcoin e olan ilginin daha fazla arttığını göstermektedir.

Slovenya Ve Çek Cumhuriyeti BTC Kabulünde Lider                                                    

Cernak’a göre:

“Artan BTC kabul oranları ve pozitif fiyat hareketleri arasındaki güçlü korelasyon, bitcoin’in fiyatı arttıkça daha fazla tüccarın ödeme olarak bitcoin’i kabul etmeye başlayacağını; belki de fiyattaki artış büyük talebi ve dolayısıyla birisinin aslında bitcoin ile ödeyeceği daha yüksek bir olasılık olduğunu gösterir.”

Coğrafi dağılım incelendiğinde, ABD tüm BTC kabul eden mekanların yaklaşık% 27’sini oluşturmaktadır. Araştırma verilerine göre, dünya çapında bitcoin kullanan nispeten çok sayıda işletme  olan diğer yerler arasında Brezilya, İspanya, Almanya, Kanada ve İtalya bulunmaktadır.

Nüfusa göre sayılara bakıldığında, ABD’nin ülkedeki BTC’ye katılan sadece milyon  başına 8.7 mekân olduğu için btc ile ödeme de  21. sıraya düştüğü görülmektedir. Özellikle, kişi başına bitcoin kabul eden mekânlarda önde gelen iki ülke, Slovenya milyonda 41,6 ve Çek Cumhuriyeti’nde 32.6 ile başı çekmektedir.

Kaynak: Cryptoglobe

 

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish