Cisco 2021'de 10 Milyar Dolarlık Blockchain Piyasasını, 2027'de Dünya GSYİH'nın% 10'u Olarak Bekliyor | Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Cisco 2021’de 10 Milyar Dolarlık Blockchain Piyasasını, 2027’de Dünya GSYİH’nın% 10’u Olarak Bekliyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ABD merkezli Cisco, geçtiğimiz günlerde şirketin kurumsal odaklı blok zinciri platformunu vurgulayan bir rapor yayınladı. Cisco raporda, blockchain’in dünya GSYİH’sının yüzde 10’u kadar tutma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Bu, 2027 yılına kadar hem merkezi olmayan hem de izin verilen bloklara birkaç trilyon dolarlık değerin depolanabileceği anlamına geliyor.

Cisco, 2021 yılına kadar Blockchain Projelerinde Yıllık 9 Milyar Dolar Olacağını Bekliyor

Kripto endüstrisi iniş çıkışlar yaşamaya devam ederken, çalkantılı pazarda sürekli savaşan şirketler ile blok zincirleme teknolojisinin kendisi de ilerlemeye devam ediyor. Endüstri, 2008’deki kuruluşundan bu yana yükselişe geçti ve tedarik zincirlerinden telif hakkı yönetimine kadar akla gelebilecek her boşluğa nüfuz ediyor.

Cisco tarafından yayınlanan en son rapor, teknolojinin birkaç yıl içinde birçok sektörde norm haline gelebileceğini söyleyerek blockchain için parlak bir gelecek öngördü.

Cisco, şirketin işletmelere yönelik kendi blok zinciri platformunu vurgulamak için raporunu yayınladı. Rapora göre, çözümünün asıl satış noktası teknolojinin potansiyeli.


Kaynak: Cisco Blockchain

Cisco, şeffaflığı, işletmelerin bugün, özellikle de küresel tedarik zincirlerinde yer alan ana sorunlardan biri olarak tanımladı. Kabaca tahmin edilen bir tahmin ABD merkezli yarı iletken firmaların sahtecilik nedeniyle her yıl 7,5 milyar dolar kaybettiklerini gösterdi.

Tedarikçiler için bir diğer önemli endişe ise küresel ticaretin karmaşıklığı. Finansal kurumlar ve aracılar gibi çoklu aracılar, yükselen piyasalardaki tedarikçileri, %30’a varan yüksek oranda alacak finansmanına faiz ödemeye zorluyor.

Cisco’nun raporunda:

“Blockchain tabanlı teknolojiler, iş süreçlerinin dijitalleştirilmesi, varlıkların belirtilmesi ve karmaşık sözleşmelerin kodlanması yoluyla girişimde güven için bir temel oluşturabilir”

dedi.

Şirket, bu teknolojilerin hem iç hem de dış ortaklardan oluşan işletme ekosistemlerinin, insan müdahalesi olmadan güvenli bir şekilde etkileşime girip işlem yapmasına ve büyük işletmeler için operasyonları önemli ölçüde basitleştirmesine olanak sağlayabileceğine inanıyor.

Cisco, 2021 yılına kadar blok zinciri harcamaları için pazarın yılda 9,7 milyar dolara çıkacağını öngören IDC’den bir Ocak raporundan bahsediyor.

Blockchain Yeni İş Değeri Getirecek, Güveni Otomatikleştirecek ve Güvenliği Geliştirecek

Cisco’nun araştırması, bu tür programlanabilir ticaretin yeni işletme değerinde 3 trilyon dolardan fazla para kazanacağını belirtti.

Raporda yapılan tahminler gerçekleşirse, küresel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) neredeyse yüzde 10’u 2027 yılına kadar blockchain’de depolanacaktı. Ancak bu, kripto endüstrisinin de böyle çarpıcı bir artış göreceği anlamına gelmiyor. çünkü çoğu işletme ve finansal kurumun odağını daha fazla birlikte çalışabilir durumda olan bloklara kaydırdığı iddia ediliyor.

Dağıtılmış yerel para birimlerinin varlığını destekleme yönündeki niyeti olmasına rağmen, blockchain birçok başka uygulamaya yayılmış gibi görünüyor. Cisco raporunun belirttiği gibi teknolojinin “güveni otomatikleştirme” becerisi, dijital ticaretteki çoğu şirket için cazip hale getirmiştir.

Güvenilir bir ilişki kurmak için bir banka ya da denetçi gibi kurulmuş bir üçüncü tarafa olan ihtiyacı etkin bir şekilde ortadan kaldırdığından, blockchain her büyüklükteki işletmede daha fazla uygulama görmeye başlayacaktır.

Rapor, işletmeler için maliyet düşürücü çözümler yaratmanın yanı sıra, akıllı zincirleri, tedarik zinciri çözümlerini ve nesnelerin interneti (IoT) optimize etmek için blockchain kullanılabileceğini buldu. Şirket, “blok zincirleme teknolojisinin işletmelerdeki tam potansiyeline ulaşması için standartlar ve araçlar” geliştirmek için birçok ekosistem ortağıyla aktif olarak çalıştığını söyledi.

Cisco, çalışmalarını Trusted IoT ittifakı, Hyperledger projesi ve Enterprise Ethereum Alliance ile vurguladı. Şirket ayrıca, dijital varlıkların ve blok zinciri tabanlı teknolojilerin kabul edilmesini teşvik etme çabalarının öncü olduğu Dijital Ticaret Odası’nın İcra Kurulu üyesi olduğunu söyledi.

Bazı şüpheciler, Cisco’nun blockchain geleceği için öngörülerini çok iyimser olarak adlandırabilirken, büyük bir endüstri oyuncusu bu tür varsayımlarda ilk kez bu değildi. 2017’de Deloitte benzer öngörüler yaptı. Aynı yıl Dünya Ekonomik Forumu, blok zinciri teknolojisinin 2025 yılına kadar Cisco’nun öngördüğünden iki yıl daha hızlı olan küresel GSYİH’nın yüzde 10’unu destekleyeceğini öngördü.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

one × 2 =

Kripto Para Haberleri

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını Açıkladı!

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını Açıkladı!

Tron Vakfı, 2 Mayıs’ta HackerOne güvenlik açığı ifşa platformu üzerindeki blockchain ağını kırabilecek sabit bir kritik güvenlik açığı olduğunu açıkladı.

Açıklama, bir saldırganın mevcut tüm belleği doldurabileceğini ve akıllı bir sözleşmede kötü amaçlı kod kullanarak, TRX ağında bir Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı gerçekleştirebileceğine değinmektedir. Açıklamada ayrıca böyle bir saldırının etkisi açıklanmaktadır:

“Bir makineyi kullanan bir saldırgan, SR düğümünün tümüne veya %51’ine DDOS saldırısı gönderebilir ve Tron ağını kullanılamaz hale getirebilir veya ağı bozabilir.”

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını HackerOne Sitesi Kullanıcılarından Birinin Keşfettiği Düşünülüyor

Güvenlik açığını keşfeden ve ifşa eden siber güvenlik araştırmacısına 1.500 dolar ödül verildi. Sorun ilk olarak 14 Ocak’ta bildirildi, ancak düzeltildikten yakın zaman sonra kamuya açıklandı.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

MIT Profesörü Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor!

MIT Profesörü Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor!

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Profesörü Christian Catalini MIT’den ayrıldı ve Facebook Coin’in geliştirici ekibi ile birlikte Facebook’un yeni kripto parası üzerinde çalışmaya başladı.

Yayınlanan raporda, bilgisi olan iki isimsiz kaynak Catalini’nin Facebook ile olan işbirliğinden bahsetti. Catalini’nin, token ekonomisi alanındaki en önde gelen araştırmacılardan biri olduğu ve bunun üzerinde çalışmaları olduğu biliniyordu. Kısa süre önce Toronto Üniversitesi profesörü Joshua Gans ile ICO ve tokenlerin değeri hakkında bir rapor yazmıştı.

Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor

Bu haftanın başlarında, haberler, sosyal medya devi Facebook’un kripto para birimi için 1 milyar dolar değerinde yatırım aradığı duyuruldu. Raporlar ilk olarak, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Facebook’un kendi tokenlerinin yaratılmasını “araştırıldığı ve geliştirildiği” hakkındaydı.

2018 yılının sonunda Bloomberg, şirketin WhatsApp mesajlaşma servisinin kullanıcıları için bir kripto oluşturduğunu da bildirmişti. Daha sonra Şubat ayında New York Times raporu, Facebook’un son derece gizli kripto para birimi projesiyle “Facebook Coin ile birlikte Facebook’un bitcoin‘in başarısız olduğu yerlerde başarılı olmayı umduğunu” belirtti.

Catalini, MIT’deki 2014 yılında MIT’deki tüm lisans öğrencilerine 100 $ değerinde Bitcoin dağıtmak için 500 bin dolar kazanmış olan MIT Bitcoin Projesine liderlik eden kişilerden de biriydi.

Daha önce yazdığımız Facebook coin ile ilgili yazımızda Mark Zuckerberg’in blockchain’e de ilgisi olduğundan ve o alanda yenilikler yapacağına da değinmiştik, makalemizi hemen inceleyebilirsiniz.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Ethereum Haberleri

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yayınladı

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yayınladı

Ethereum Vakfı, 30 Nisan’daki resmi bir tweet’e göre, topluluk web siteleri ethereum.org’un yeni bir güncellemesini yayınlamaya karar verdi.

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yapılandı

Aynı gün bir Ethereum Foundation blog gönderisine göre, ethereum.org, topluluk üyeleri tarafından oluşturulan belgeler ve öğreticiler gibi topluluk tarafından oluşturulan Ethereum içeriğinin bir deposudur. Ethereum ekibi yaptığı açıklamada şöyle devam ediyor:

“Ethereum, blockchain ve kripto para gibi işleri yapmakla meşgul bir topluluk için bir web sitesi: Yeni geliştiricilere ve kullanıcılara katılmak, kendimizi ve birbirimizi eğitmek amacıyla kurulmuş bir topluluk web sitesi olacak.”

Bu, şu ana kadar web sitesinde bulunan dört alt sayfaya ayrılmış bir yapı olması planlanıyor bu yapılar:

“Yeni Başlayanlar”, “Kullan”, “Öğren” ve “Yap” gibi isimlerle ilk çıkışı İngilizce olarak yapılacaktır. Ekip, web sitesinin şu anki haliyle yalnızca bir başlangıç ​​noktası olduğunu vurgulamaktadır; topluluğun iyileştirmeler ve eklemeler yapacağını belirtiyorlar.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish