Cisco 2021’de 10 Milyar Dolarlık Blockchain Piyasasını, 2027’de Dünya GSYİH’nın% 10’u Olarak Bekliyor – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Blockchain Haberleri

Cisco 2021’de 10 Milyar Dolarlık Blockchain Piyasasını, 2027’de Dünya GSYİH’nın% 10’u Olarak Bekliyor

Dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri olan ABD merkezli Cisco, geçtiğimiz günlerde şirketin kurumsal odaklı blok zinciri platformunu vurgulayan bir rapor yayınladı. Cisco raporda, blockchain’in dünya GSYİH’sının yüzde 10’u kadar tutma potansiyeline sahip olduğunu belirtti. Bu, 2027 yılına kadar hem merkezi olmayan hem de izin verilen bloklara birkaç trilyon dolarlık değerin depolanabileceği anlamına geliyor.

Cisco, 2021 yılına kadar Blockchain Projelerinde Yıllık 9 Milyar Dolar Olacağını Bekliyor

Kripto endüstrisi iniş çıkışlar yaşamaya devam ederken, çalkantılı pazarda sürekli savaşan şirketler ile blok zincirleme teknolojisinin kendisi de ilerlemeye devam ediyor. Endüstri, 2008’deki kuruluşundan bu yana yükselişe geçti ve tedarik zincirlerinden telif hakkı yönetimine kadar akla gelebilecek her boşluğa nüfuz ediyor.

Cisco tarafından yayınlanan en son rapor, teknolojinin birkaç yıl içinde birçok sektörde norm haline gelebileceğini söyleyerek blockchain için parlak bir gelecek öngördü.

Cisco, şirketin işletmelere yönelik kendi blok zinciri platformunu vurgulamak için raporunu yayınladı. Rapora göre, çözümünün asıl satış noktası teknolojinin potansiyeli.


Kaynak: Cisco Blockchain

Cisco, şeffaflığı, işletmelerin bugün, özellikle de küresel tedarik zincirlerinde yer alan ana sorunlardan biri olarak tanımladı. Kabaca tahmin edilen bir tahmin ABD merkezli yarı iletken firmaların sahtecilik nedeniyle her yıl 7,5 milyar dolar kaybettiklerini gösterdi.

Tedarikçiler için bir diğer önemli endişe ise küresel ticaretin karmaşıklığı. Finansal kurumlar ve aracılar gibi çoklu aracılar, yükselen piyasalardaki tedarikçileri, %30’a varan yüksek oranda alacak finansmanına faiz ödemeye zorluyor.

Cisco’nun raporunda:

“Blockchain tabanlı teknolojiler, iş süreçlerinin dijitalleştirilmesi, varlıkların belirtilmesi ve karmaşık sözleşmelerin kodlanması yoluyla girişimde güven için bir temel oluşturabilir”

dedi.

Şirket, bu teknolojilerin hem iç hem de dış ortaklardan oluşan işletme ekosistemlerinin, insan müdahalesi olmadan güvenli bir şekilde etkileşime girip işlem yapmasına ve büyük işletmeler için operasyonları önemli ölçüde basitleştirmesine olanak sağlayabileceğine inanıyor.

Cisco, 2021 yılına kadar blok zinciri harcamaları için pazarın yılda 9,7 milyar dolara çıkacağını öngören IDC’den bir Ocak raporundan bahsediyor.

Blockchain Yeni İş Değeri Getirecek, Güveni Otomatikleştirecek ve Güvenliği Geliştirecek

Cisco’nun araştırması, bu tür programlanabilir ticaretin yeni işletme değerinde 3 trilyon dolardan fazla para kazanacağını belirtti.

Raporda yapılan tahminler gerçekleşirse, küresel gayri safi yurtiçi hasıla (GSYİH) neredeyse yüzde 10’u 2027 yılına kadar blockchain’de depolanacaktı. Ancak bu, kripto endüstrisinin de böyle çarpıcı bir artış göreceği anlamına gelmiyor. çünkü çoğu işletme ve finansal kurumun odağını daha fazla birlikte çalışabilir durumda olan bloklara kaydırdığı iddia ediliyor.

Dağıtılmış yerel para birimlerinin varlığını destekleme yönündeki niyeti olmasına rağmen, blockchain birçok başka uygulamaya yayılmış gibi görünüyor. Cisco raporunun belirttiği gibi teknolojinin “güveni otomatikleştirme” becerisi, dijital ticaretteki çoğu şirket için cazip hale getirmiştir.

Güvenilir bir ilişki kurmak için bir banka ya da denetçi gibi kurulmuş bir üçüncü tarafa olan ihtiyacı etkin bir şekilde ortadan kaldırdığından, blockchain her büyüklükteki işletmede daha fazla uygulama görmeye başlayacaktır.

Rapor, işletmeler için maliyet düşürücü çözümler yaratmanın yanı sıra, akıllı zincirleri, tedarik zinciri çözümlerini ve nesnelerin interneti (IoT) optimize etmek için blockchain kullanılabileceğini buldu. Şirket, “blok zincirleme teknolojisinin işletmelerdeki tam potansiyeline ulaşması için standartlar ve araçlar” geliştirmek için birçok ekosistem ortağıyla aktif olarak çalıştığını söyledi.

Cisco, çalışmalarını Trusted IoT ittifakı, Hyperledger projesi ve Enterprise Ethereum Alliance ile vurguladı. Şirket ayrıca, dijital varlıkların ve blok zinciri tabanlı teknolojilerin kabul edilmesini teşvik etme çabalarının öncü olduğu Dijital Ticaret Odası’nın İcra Kurulu üyesi olduğunu söyledi.

Bazı şüpheciler, Cisco’nun blockchain geleceği için öngörülerini çok iyimser olarak adlandırabilirken, büyük bir endüstri oyuncusu bu tür varsayımlarda ilk kez bu değildi. 2017’de Deloitte benzer öngörüler yaptı. Aynı yıl Dünya Ekonomik Forumu, blok zinciri teknolojisinin 2025 yılına kadar Cisco’nun öngördüğünden iki yıl daha hızlı olan küresel GSYİH’nın yüzde 10’unu destekleyeceğini öngördü.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

İstanbul Blockchain Okulu (Istanbul Blockchain School) Nedir?

İstanbul Blockchain Okulu (Istanbul Blockchain School) Nedir?

Türkiye’den yeni bir adım daha geldi. Blockchain alanında hızla artan gelişmelerden sonra Türkiye de bu yarışta devamlılığını kanıtlar nitelikte Türkiye’nin İlk Blockchain Okulu projesi olan Istanbul Blockchain Okulunu duyurdu.

30 Mayıs 2019 pazar günü, Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği ortaklığı ve İstanbul Kalkınma Ajansı Yenilikçi ve Yaratıcı İstanbul Mali Destek Programı kapsamındaki Habitat Derneğinin lansmanı ile birlikte Istanbul Blockchain Okulu Projesinin lansmanı gerçekleştirildi.

Başta İstanbul’da yaşayan yazılımcılara, girişimcilere, lise ve üniversite öğrencilerine, ayrıca bilişim ve finans sektöründeki genç teknik profesyonellere yönelik bu eğitimlere katılım için Habitat Derneğinin web sitesindeki duyuruları takip etmek gerekiyor.

İstanbul Blockchain Okulu

Girişim evi Inogar da gerçekleşen etkinliğe Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Genel Sekreteri İlkay Arıkan, İstanbul Kalkınma Ajansı Temsilcisi Yasemin Özlem Mailoğlu, Bahçeşehir Üniversitesi Blockchain Araştırma ve Uygulama Merkezi Direktörü Dr. Bora Erdamar, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır ve İstanbul Blockchain Okulu Proje Koordinatörü İsmail Metin katıldı.

“Blockchain alanındaki eğitim ve insan kaynağı açığını kapatmayı hedefliyoruz”

İstanbul Blockchain Okulu Proje Koordinatörü İsmail Metin, ülke olarak teknoloji alanında oyun kurucu olmak amacıyla Blockchain okulu projesini hayata geçirdiklerini söyledi.

İsmail Metin ayrıca blockchain konusunda farkındalığı artırarak uzman yazılımlar yetiştirmeyi amaçladıklarını dile getiren, şunları ekledi:

“Blockchain projesi, prototip ve iş modellerini başta finans olmak üzere İstanbul’daki çeşitli sektörlerle buluşturmayı hedefliyoruz. Hedef grubumuzda İstanbul’da yaşayan yazılımcılar, girişimciler, konuyla ilgili lise ve üniversite öğrencileri ve İstanbul’da bilişim ve finans sektörü içerisindeki genç teknik personeller var.”

“Bu hedef grubunu blockchain projemize dahil etmeyi amaçlıyoruz. Ülkemizde blockchain alanındaki eğitim ve insan kaynağı açığını kapatmayı hedefliyoruz.”

İstanbul Blockchain Okulu

İstanbul Blockchain Okulu

Kripto paraların günümüzde yoğun bir şekilde ödeme aracı olarak kullanılmaya başlandığını anlatan Metin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“10 yıl sonra madeni paranın bir zamanlar ödeme aracı olarak kullanıldığını çocuklara anlatmak durumunda kalabiliriz. İnternet’in ortaya çıkışı teknoloji devrimi olarak adlandırılıyor.”

“Blockchain teknolojisi de internetin ortaya çıkışından sonra teknolojide ikinci devrim olarak değerlendiriliyor. Blockchain yapısı itibarıyla tamamen açık, özgür ve erişilebilir bir ekosistem sunuyor. Blockchain, finans dünyasını olduğu kadar devlet-vatandaş ilişkisi, lojistik, sağlık, emlak, eğitim gibi birçok alanı etkileme kapasitesi olan bir teknoloji.”

Habitat Derneği Bilgi ve İletişim Teknolojileri Programı Koordinatörü İsmail Metin’in sunumuyla başlayan lansman, Habitat Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sezai Hazır,  Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği Genel Sekreteri İlkay Arıkan ve İstanbul Kalkınma Ajansı Temsilcisi Yasemin Özlem Mailoğlu’nun açılış konuşmalarıyla devam etti.

Lansman programı, Blockchain teknolojisiyle ilgili düzenlenen panelin ardından sona erdi. Projeyle ilgili tüm detaylar önümüzdeki günlerde açıklanacak.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish