Avrupa Bankacılık Otoritesi, Kripto Varlıklarıyla İlgili Yasa Değerlendirmesini Yayınladı – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Avrupa Bankacılık Otoritesi, Kripto Varlıklarıyla İlgili Yasa Değerlendirmesini Yayınladı

Avrupa Bankacılık Otoritesi, Kripto Varlıklarıyla İlgili Yasa Değerlendirmesini Yayınladı

Avrupa Bankacılık Otoritesi, kripto varlıklarıyla ilgili yasa değerlendirmesini yayınladı ve bütün Avrupa Komisyonunu tüketicilerin korunmasını artıracak yeni kurallar çıkarmaya çağırdı.

Avrupa Birliği Yasaları Manipülasyonu Tetikliyor, Diyor EBA

Avrupa Birliği, endüstrideki daha sıkı düzenlemeler için çağrılan Birlik’in ana bankacılık düzenleyicisi olarak ertesi yıl kripto para birimleri ile ilgili olarak yeni bir kanun dizisi uyguluyor olabilir.

Avrupa Bankacılık Otoritesi (EBA), uzun zamandır beklenen AB yasalarının kripto varlıklarına uygulanabilirliği ve uygunluğu konusundaki değerlendirmesini yayımladı. 9 Ocak 2018’de yayınlanan rapor, kripto varlıklarını ve bunların AB içindeki kullanımlarını ve aynı zamanda onları yöneten yasaları analiz etti.

Rapora göre, kripto para birimleri şu anda İTÇ tarafından düzenlenmemektedir, yani AB’deki tüketiciler, kurulduğundan bu yana endüstriyi sarsan manipülasyon ve sahtekarlık faaliyetlerine daha yatkındır.

EBA’nın genel müdürü Adam Farkas şöyle dedi:

“EBA’nın tüketicilere ve kurumlara sanal para birimleriyle ilgili uyarıları geçerli olmaya devam ediyor. EBA, Avrupa Komisyonunu kripto varlıkları konusunda ortak bir AB yaklaşımı elde etmek için düzenleyici eylemin gerekli olup olmadığını değerlendirmeye çağırıyor.”

Avrupa‘nın Bankacılık Otoritesi Daha Fazla Kural İstiyor

EBA, Birliğin ana bankacılık otoritesidir ve tüm AB üye ülkelerinde bankacılık ve diğer finansal düzenlemelerin uygulanmasını sağlamakla görevlidir. Bütün Avrupa Birliği mevzuatının tamamını oluşturan Avrupa Komisyonu, İTÇ’nin verdiği tüm tavsiyelere uymayı planlıyorsa, zor bir yıl geçirecek.

İTÇ, AB düzeyinde yapılması gereken aksiyon sürecini belirlemek amacıyla, İTÇ tarafından kapsamlı bir fayda-maliyet analizi yapılmasını istedi.

EBA’nın raporu, kripto endüstrisi için zor bir zamanda geliyor, çünkü dijital varlıkların dünyanın dört bir yanında karşı karşıya kaldıkları artan devlet baskısına birde AB baskısı ekledi. Financial Times’a göre, kara para aklama karşıtı görev güçleri uzun zamandır suçluların toplanamama eksikliğinden yararlandığını belirtti.

Ekim 2018’de, Mali Eylem Görev Gücü (FATF), kripto endüstrisinde kara para aklamayı hedefleyenlerin birinci önceliği olduğunu söyledi. FATF ayrıca, AB ülkelerini, çoğu zaman suç faaliyeti yüksek yerler olduğu için, kripto para birimi borsalarına ve ICO’lara yönelik denetimlerini artırma çağrısında bulundu.

İTÇ, FATF’nin Avrupa Komisyonu tarafından göz önünde bulundurulması önerisini, bir bütün olarak sektör üzerinde önemli bir etkisi olabilecek bir hamle çağrısında bulundu. Mevcut ayı piyasasını başlatan devasa satışlar, düzenleyici incelemenin artırılmasına yönelik kaygılarla tetiklendi ve EBA’nın raporunun 2019’da blockchain ve kripto para birimi üzerindeki etkisi ile ilgili sorular ortaya çıktı.

Kaynak: Cryptoslate

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish