Kripto piyasalarındaki son çöküşe ve son zamanlarda güçlendirilen ABD yaptırımlarının neden olduğu ulusal döviz para birimindeki dalgalanmalara rağmen, İran halkının halen Bitcoin’den kar elde etmeyi başardığı bildiriliyor.

KRİPTO İÇİN UĞRAŞAN İKİLİ

Atlantik Konseyi’nin bildirdiği gibi; 26 yaşındaki İranlı Ali Hosseini ve kuzeni Pedram Ghasemi, iki ay önce 526 dolarlık bir Bitcoin madencilik cihazı olan Antminer S9’u satın aldılar. Bunun sonucunda, en iyi kripto para birimi 6,500 $ civarında işlem gördü.

Bu ikili son iki ay içinde sürekli düşüş gösteren Bitcoin ile birlikte ABD dolarının; İran Riyali’ne karşı 190.000’e kadar yükselmesine rağmen, nispeten düşük elektrik fiyatlarından dolayı bunu bir zarar olarak görmediklerini iddia etti.

İran, küresel düzeyde enerji sübvansiyonlarında birinci sırada yer alıyor. Bunun değeri ülkenin yıllık GSYİH’sinin yüzde 10,4’ünü oluşturuyor. Sübvansiyonlar; petrol fiyatlarının yanı sıra, Ekim ayı başlarında ham petrol piyasalarında yaşanan düşüşle birlikte bu yıl da arttı. İran’ın elektrik üretimine yönelik ana yakıtı olan doğal gazın fiyatı genellikle uluslararası piyasalarda birkaç ay içinde petrolün gerisinde kalıyor.

Ek olarak, bu ikili “ABD Doları’nın 110.000 İran Riyali’nin altına düşmesi gerektiğini ve Bitcoin’in gerçekten zarar etmesi için 2,000 $ ‘a düşmesi gerektiğini” öne sürdü. Bazı işletmelerde olduğu gibi, kripto madenciliğini ve madencilik donanımlarını satmayı düşünmek yerine, Hosseini daha fazla madencilik cihazı satın almayı planladıklarını ve kriptonun kaçınılmaz olarak itibari paranın yerini alacağını tahmin ettiklerini söyledi.

YASAKLI KRİPTO PARA

Kripto madenciliği, Eylül ayı başlarında bir dizi İran devlet yetkilisi tarafından yasal olarak bir endüstri olarak kabul edildi. Öte yandan; İran merkez bankası, 2018 yılında daha önce kriptoyla uğraşan yerel bankaların, İran Merkez Bankası tarafından yasaklanması nedeniyle, kripto para ticareti hala yasaklı durumdadır.

The Guardian’ın yakın tarihli bir raporuna göre; Birleşik Krallık’taki bazı İranlı öğrenciler, ABD yaptırımlarından kaçınmak için kripto kullanıyorlar. Mevcut para kısıtlamaları nedeniyle, bazı öğrenciler öğrenim ücretini ödemek için evden para alamadıklarını ifade ediyorlar. Bunun sonucunda, derslerinin askıya alınma durumlarının olduğunu veya mezuniyetten men edildiklerini söylüyorlar.

Ülkedeki ekonomik istikrarı destekleme girişimi olarak, İran hükümeti kendi devlet destekli kripto para birimini başlatmayı düşünüyor. Ağustos ayı sonlarında İran Ulusal Siber Merkezi, İran Devlet Başkanı Hasan Ruhani’nin talimatlarını takiben hükümetin desteklediği kripto para projesinin taslağının hazır olduğunu ifade etti.

Kaynak: Cointelegraph