Afrika ve Ortadoğu’dan Haftalık Blokzinciri Bülteni – Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

Afrika ve Ortadoğu’dan Haftalık Blokzinciri Bülteni

Afrika ve Ortadoğu’dan Bitcoin ve Blokzincirle alakalı bir haftalık (7-13 Kasım 2018) haberleri, ülke ülke sunmaya çalışacağız.

Güney Afrika

Güney Afrika’da Başlatılan ilk ICO: Bu hafta; ICO projesinin, yakında online hale gelecek olan SAFCoin sistemi ile başlatıldı. Bu arada, bu durum için ticaret zaten etkinleştirilmişti. SAFCoin ülkedeki ilkICO oldu. ICO süreci Ekim ayının 31’ine kadar sürdü.

Bu vesileyle; ana firma olan FHM Limited’in CEO’su ve Kurucusu olan Neil Ferreira şunları söyledi:

“Blokzincir ve kripto para devriminin bir parçası olmaktan gurur duyuyoruz. SAFCOIN’i, bunun mobil uygulamasını ve dövizleri Güney Afrika halkına getirmekten dolayı heyecan duyuyoruz. ”

Güney Afrika makamları şu anda; kripto para birimlerinin değişimi ve bu para projelerinin kendi kendini düzenlemesini savunmaktadır. Bu alan için sadece “Know-your-customer” (Müşterini Tanı) ve Anti-Money-Laundering (AML-Kara Para Aklama Karşıtlığı) yasaları geçmiştir.

Nijerya

Bankacılık Sektöründe Bitcoin’le Alakalı Endişe: Nijeryalı Mevduat Sigortası Şirketi’nin (NDIC) üst düzey bir düzenleyicisi; yerel haber bülteni The Sun’a yapılan son röportajda, kripto paralar ve aracılarının ortadan kaldırılması konusunda endişelerini dile getirdi:

“Ara buluculuk, yatırımcıların bankalara ve banka hesaplarına yatırım yapmak yerine doğrudan kripto-para birimlerine ya da diğer pazarlara yatırım yapmaya başladıkları zamandır.”

Üst düzey düzenleyici olan Ibrahim Umaru sorulan bir soruda şöyle söylemiştir:

“Bitcoin gibi dijital para birimlerinin çoğalmasından kaynaklanan bankacılık sisteminin kısmi bölünmesinin yanı sıra finans teknoloji faaliyetleri de şirket için kritik bir endişe kaynağıdır.”

NDIC, 1988 yılında Afrika ülkesindeki serbestleşmiş bankacılık sektörünü düzenlemek için kuruldu. Nijerya ise bugünlerde, ülkenin kripto paralarını yasallaştırmaya söz veren bir cumhurbaşkanı adayı ile bir kripto-para birimi devrimiyle karşı karşıya konumdadır.

Kenya

Daha Fazla Satıcı ve Küçük İşletme Bitcoin’i Kabul Etmeye Başlıyor: Birçok Kenyalı küçük işletme, hükümetin bir kripto para yanlısı duruşu benimsemesinden sonra ülkede Bitcoin ile ödemeleri kabul ediyor. Örnek olarak; Health Land Spa, Boxlight Electronics Limited ve diğer birçok restoran ve küçük işletme artık ödeme olarak Bitcoin kabul ediyor.

Kripto paranın benimsenmesinin nedenleri ise kullanım kolaylığı, ülkedeki enflasyonun azaltılması ya da sadece yenilik amacıyla dahil olmak üzere çeşitlidir. Nijerya hükümeti durumu izliyor. Üstelik, şimdiye kadar kripto para birimi endüstrisiyle bir kavgada bulunmaktan da kaçındı.

İsrail

Vergi Dairesi Kripto Para Birimlerinde Vergi Kaçakçılığını Sıkı Takibe Aldı: İsrail Vergi İdaresi, ülkedeki kripto paralar ile vergi kaçırma olaylarını agresif bir şekilde takip etmeye başladı. Yeni tedbirler, tüccarların adreslerine gönderilen bildirimlerin yanı sıra gelir kaynaklarını yazmayan tüccarların da yurt dışı harcamalarının izlenmesini de içermektedir.

İsrail Haber Ajansı Calcalist’e göre:

“Bitcoin; Gelir Vergisi Yönetmeliğine uygun varlık olarak dikkate alınacaktır. Satışları ise mal-satışı şeklinde vergilendirilecektir. Satışlarından elde edilen gelirler sermaye geliri olarak sınıflandırılacak ve sermaye kazancı sabit vergi oranlarına göre vergilendirilecektir. ”

Şu anda İsrail’de, kripto para kazancı üzerinden net %25 Sermaye Kazanç Vergisi ve %17 KDV uygulanmaktadır.

Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri

Merkez Bankalarından Para Transferleri için Ortak Kripto Para Birimi Kullanımı Çağrısı: Yerel gazete Gulf News’in haberine göre ; BAE Merkez Bankası ve Suudi Arabistan Parasal Yetkilisi (SAMA), bu iki ülke arasında sınır ötesi işlemler için ortak bir kripto para birimi oluşturma amaçlı bir proje üzerinde çalışıyor.

BAE Merkez Bankası Başkanı Mübarek Raşit El Mansur’a göre:

“Bu, muhtemelen konuyla ilgili farklı ülkelerin parasal yetkililerin işbirliğine tanıklık etmesi yönünden bir ilktir. Bu başarının bölgemizdeki benzer işbirliğini destekleyeceğini umuyoruz.”

Ancak bu yeni girişim şu an ön safhadadır. Bu kripto para birimi işbirliğinin aslında gerçekleşip gerçekleşmeyeceği ise büyük bir merak konusu.

Kaynak: Bitcoinnews

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bitcoin Haberleri

En Fazla Bitcoin (BTC) Birikimi Olan Kim?

Bitcoin Analizi, Bitcoin 5.700 Doları Geçti!

Araştırma sonucuna göre, Winklevoss ikizleri 150.000 BTC’ye sahipler, ancak onlardan daha fazla Bitcoin sahibi olan isimler var…

En fazla miktarda Bitcoin (BTC) sahibi olan kişinin kim olduğunu araştıran Blockchain Center; Winklevoss ikizlerinden dolandırıcılara, bilgisayar korsanlarından “zombi coin”lere kadar tüm verileri masaya yatırdı.

 

Öte yandan kripto para dünyasının en ünlü hack vakası Mt. Gox olayının faillerinin 166.000 BTC’ye sahip oldukları iddia edildi.

Silk Road skandalından ele geçirilen 30.000 BTC’nin ise Tim Draper’ın elinde olduğu öne sürülüyor.

Plus Token dolandırıcılarının ise 200.000 BTC sahibi oldukları söylendi.

Diğer taraftan “Zombi coin”ler şaşırtıcı derecede fazla. Bahsini ettiğimiz bu tokenler, hiçbir zaman kullanılmayacak ve sonsuza kadar kimse tarafından harcanamayacak olan 1,5 milyon BTC’den meydana geliyor.

Grayscale’in Bitcoin Tröstü, en büyük kurumsal Bitcoin yatırım aracı olarak biliniyor ve şu anda 400.000 BTC’nin üzerinde likiditeye sahip. Lightning Network yalnızca 1.000 BTC bulundururken, Ethereum (ETH) 80.000 BTC daha kilitlemiş durumda.

Diğer 2,5 milyon Bitcoin’in zamanla dolaşıma girmesi bekleniyor. Bu listeye başka hangi isimlerin dahil olacağını ise zaman gösterecek.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Ulusal Balıkçılık Enstitüsü ve IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food Trust

Amerika Birleşik Devletleri deniz ürünleri ticaret birliği Ulusal Su Ürünleri Enstitüsü (NFI), IBM’in blockchain tedarik zinciri çözümü olan Food Trust ile 11 Haziran tarihli deniz ürünleri ve gıda ile ilgili haberleri FoodOnline’ın raporlarını izlemek için çalışıyor.

Raporda, birden fazla şirket tarafından ortaklaşa yürütülen deniz ürünü türünü izlemek için yapılan yeni sistemden bahsettiler. Ayrıca, hasatçıları, ithalatçıları, soğuk hava depolarını, yiyecek servisi restoranlarını ve perakende satışlarını temsil eden NFI üyeleri de programa dahil oldular.

IBM’in Blockchain Takibi Sistemi Food TrustSIRF Başkanının Açıklamaları

Proje, başkanı Sean O’Scannlain’ın gelişmeler hakkında yaptığı açıklamada kurulacak sistemi Deniz Ürünleri Endüstrisi Araştırma Fonu (SIRF) tarafından finanse ediliyor:

“Takip sistemi deniz ürünleri endüstrisi için yeni bir şey değil, ancak blockchain yep yeni bir kavram, IBM’in Gıda takibi sistemi ile deniz ürünleri işletmelerinin gelir elde etmesine ve hasattan dağıtımına kadar müşterilerimize maliyetleri azaltmasına nasıl yardımcı olabileceğini test edeceğiz.”

Sistemin, şirketlerin verilere kimin erişebileceğini ve ne kadar süre boyunca kontrol edebileceğini ve zincir yüklendikten sonra da kontrolünü kimlerin ellerinde tutacağı da bildiriyor. IBM Food Trust genel müdürü Raj Rao, blockchain’in “Özellikle büyük ekosistemlere, işletmelere ve kuruluşlara sahip olduğumuzda, Food Trust herhangi bir sektörü değiştirebileceğini” belirtti.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Blockchain Haberleri

Visa, Blockchain’in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı Başlattı

Visa, Blockchain'in Bazı Yönlerine Yönelik Global Sınır Ötesi Ağı Başlattı

ABD’nin ödeme devi Visa, Blockchain teknolojisinin bazı yönlerinden türetilen bir sınır ötesi ödeme ağı başlattı.

“Visa B2B Connect” adı verilen ağ, işletmeler arasında doğrudan bankalar arası ödeme işlemleri mümkün kılarak, küresel finansal kurumlar tarafından yapılan uluslararası değişimleri kolaylaştırmak için tasarlanmıştır.

 Visa’nın Global Sınır Ötesi Ödeme Ağı

Rapora göre, ağ zaten daha hızlı ve daha ucuz sınır ötesi ödemeleri mümkün kılmak için dünya çapında 30 ticaret kanalını kapsıyor ve 2019’un sonuna kadar 90 pazara genişlemesi bekleniyor.

Visa B2B Connect, kısmen Linux Vakfı liderliğindeki bir grup tarafından geliştirilen açık kaynaklı dağıtılmış muhasebe teknolojisi (DLT) Hyperledger’ın unsurlarını içeren blockchain teknolojisine dayanmaktadır.

Visa Business Solutions’ın genel müdürü Kevin Phalen’in raporunda, özel olarak, blockchain teknolojisinin bazı yönlerinin, bir ödeme konusunda mevcut herhangi bir ödeme sistemine göre daha fazla veri aktarma kabiliyeti nedeniyle kullanıldığı bildirildi.

Ağ, teknoloji dünya devi IBM ile işbirliğinin yanı sıra e-ödeme operatörü Bottomline Technologies ve fintech firması FIS’in de birlikte olduğu bir projedir. Ürünü geliştirmek için Visa’nın başlangıçta kriptografik defter sistemleri üreticisi ile çalıştığı bildirildi.

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Kaynak: Cointelegraph

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

Don`t copy text!
tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish