ABD Merkez Bankasının Kendi Kripto Parasını Başlatma Kararı | Kripto Kılavuz
Takip Edin

Haber

ABD Merkez Bankasının Kendi Kripto Parasını Başlatma Kararı

Amerikan Merkez Bankasının Kendi Kripto Parasını Yapma Kararı

St. Louis Federal Rezerv bankasında araştırma görevlisi olan Aleksander Berentsen ve meslektaşı Fabian Schar, merkez bankalarının kendi kripto para birimlerini oluşturmalarının kolay olduğunu kabul ettikleri bir bildiri yayımladı.

Araştırmacılar “Ancak, kripto para birimlerinin temel özellikleri merkez bankaları için bir tehdit oluşturabilir.” dedi. “Merkez Bankası Elektronik Parası Davası ve Merkez Bankası Kripto Para Birimi Davası” başlıklı yazıda, finansal işlemlerde yer alan kişilerin kimliklerini kamuya açık bir şekilde tanımanın kanunların uygulanması nedeniyle mecburi olduğu ifade edildi.

Mali Suçları Önleme

Uyuşturucu kaçakçılığı, terörizm ve kara para aklama gibi mali suçları önlemek için polis yetkililerinin parasal işlemlerin gönderenini ve alıcısını kolayca tanımlayabilmesi gerekir. Eğer bir banka gerçekten izinsiz, blok zincir tabanlı bir kripto para birimi oluşturacak olsaydı, işlemlerde yer alan kişilerin kimliklerini belirlemek kolay olmazdı. Bu; araştırmacılar, merkezi hükumetler tarafından kontrol edilen merkez bankalarının kendi sahte kripto para birimlerini geliştirmelerinin pek anlamlı olmayacağı anlamına geliyor.

Büyük olasılıkla, merkez bankası tarafından verilen bir dijital para birimi, ademi merkeziyetçi ya da eşler arası (P2P) bir para transfer sistemi değil, merkezi olarak yönetilen bir elektronik para biçimi olacaktır. Bu nedenle araştırmacılar, “Fedcoin” veya herhangi bir başka merkez bankası kripto para birimi yaratmanın bir nebze toy bir hareket olduğunu belirtmişlerdir.

Ayrıca araştırma raporunda yer alana göre; merkezi bir şekilde sanal para sağlama teknolojisi, blok zincirinin icadından çok önce vardı. Mayıs 2018’de, bir Federal Rezerv Kurulu valisi olan Lael Brainard; merkez bankası dijital para birimlerinin (CBDC’ler), sanal para birimlerinin son derece dengesiz olmasından dolayı yararlı olmayacağını belirtti. Brainard, bu nedenle, etkin bir değişim ortamı (MoE) veya bir değer deposu (SoV) olarak etkin bir şekilde çalışamadıklarını belirtti.
Amerikan Merkez Bankasının Kendi Kripto Parasını Yapma Kararı

Amerikan Merkez Bankasının Kendi Kripto Parasını Yapma Kararı

IMF Başkanı: Tüm Bankalar Kripto Para Birimi Başlatmayı Düşünmeli

Brainard’ın bu yorumları, San Francisco’da düzenlenen Dijital Para Birimi Dizgi Okuma Konferansı sırasında geldi. Brainard CBDC’ler için kritik olmasına rağmen; blok zincir teknolojisinden, çeşitli iş süreçlerinin verimliliğini ve şeffaflığını artırma yeteneğinden etkilendi.

ABD Federal Rezervi kendi şifreli para birimini geliştirmeyi düşünmese de, diğer ulusların merkez bankalarının kendi dijital para birimlerini başlatmaları mümkündür. CryptoGlobe’un Kasım ayında bildirdiği üzere; Uluslararası Para Fonu (IMF) başkanı Christine Lagarde, tüm finansal kurumların kendi sanal para birimlerinin fizibilitesini araştırmayı ciddi olarak düşünmesi gerektiğini söyledi.

Tecrübeli Fransız siyasetçi ve bir avukat olan Lagarde,

blok zincir teknolojisinin “güvenli, ucuz ve potansiyel olarak yarı isimsiz” olduğunu ifade etti. Ona göre, merkez bankalarının kripto para birimlerinden fayda sağlayabileceğini söyledi. Çünkü kriptoların dijital ekonomiye para sağlamada yardımcı olacağına inandığını da ekledi.Dünya nüfusunun büyük bir yüzdesinin hala modern bankacılık hizmetlerine erişemediğinden dijital paranın ekonomik ve finansal katılımı destekleyebileceğini de ekledi.

Kaynak: Cryptoglobe

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

5 × 1 =

Kripto Para Haberleri

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını Açıkladı!

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını Açıkladı!

Tron Vakfı, 2 Mayıs’ta HackerOne güvenlik açığı ifşa platformu üzerindeki blockchain ağını kırabilecek sabit bir kritik güvenlik açığı olduğunu açıkladı.

Açıklama, bir saldırganın mevcut tüm belleği doldurabileceğini ve akıllı bir sözleşmede kötü amaçlı kod kullanarak, TRX ağında bir Dağıtılmış Hizmet Reddi saldırısı gerçekleştirebileceğine değinmektedir. Açıklamada ayrıca böyle bir saldırının etkisi açıklanmaktadır:

“Bir makineyi kullanan bir saldırgan, SR düğümünün tümüne veya %51’ine DDOS saldırısı gönderebilir ve Tron ağını kullanılamaz hale getirebilir veya ağı bozabilir.”

Tron Kendi Blockchain Ağının Kritik Güvenlik Açığını HackerOne Sitesi Kullanıcılarından Birinin Keşfettiği Düşünülüyor

Güvenlik açığını keşfeden ve ifşa eden siber güvenlik araştırmacısına 1.500 dolar ödül verildi. Sorun ilk olarak 14 Ocak’ta bildirildi, ancak düzeltildikten yakın zaman sonra kamuya açıklandı.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Kripto Para Haberleri

MIT Profesörü Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor!

MIT Profesörü Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor!

Massachusetts Teknoloji Enstitüsü Profesörü Christian Catalini MIT’den ayrıldı ve Facebook Coin’in geliştirici ekibi ile birlikte Facebook’un yeni kripto parası üzerinde çalışmaya başladı.

Yayınlanan raporda, bilgisi olan iki isimsiz kaynak Catalini’nin Facebook ile olan işbirliğinden bahsetti. Catalini’nin, token ekonomisi alanındaki en önde gelen araştırmacılardan biri olduğu ve bunun üzerinde çalışmaları olduğu biliniyordu. Kısa süre önce Toronto Üniversitesi profesörü Joshua Gans ile ICO ve tokenlerin değeri hakkında bir rapor yazmıştı.

Christian Catalini Facebook Coin ile Çalışıyor

Bu haftanın başlarında, haberler, sosyal medya devi Facebook’un kripto para birimi için 1 milyar dolar değerinde yatırım aradığı duyuruldu. Raporlar ilk olarak, geçtiğimiz yılın Mayıs ayında Facebook’un kendi tokenlerinin yaratılmasını “araştırıldığı ve geliştirildiği” hakkındaydı.

2018 yılının sonunda Bloomberg, şirketin WhatsApp mesajlaşma servisinin kullanıcıları için bir kripto oluşturduğunu da bildirmişti. Daha sonra Şubat ayında New York Times raporu, Facebook’un son derece gizli kripto para birimi projesiyle “Facebook Coin ile birlikte Facebook’un bitcoin‘in başarısız olduğu yerlerde başarılı olmayı umduğunu” belirtti.

Catalini, MIT’deki 2014 yılında MIT’deki tüm lisans öğrencilerine 100 $ değerinde Bitcoin dağıtmak için 500 bin dolar kazanmış olan MIT Bitcoin Projesine liderlik eden kişilerden de biriydi.

Daha önce yazdığımız Facebook coin ile ilgili yazımızda Mark Zuckerberg’in blockchain’e de ilgisi olduğundan ve o alanda yenilikler yapacağına da değinmiştik, makalemizi hemen inceleyebilirsiniz.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Ethereum Haberleri

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yayınladı

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yayınladı

Ethereum Vakfı, 30 Nisan’daki resmi bir tweet’e göre, topluluk web siteleri ethereum.org’un yeni bir güncellemesini yayınlamaya karar verdi.

Ethereum Vakfı Topluluk Web Sitesini Yeniden Yapılandı

Aynı gün bir Ethereum Foundation blog gönderisine göre, ethereum.org, topluluk üyeleri tarafından oluşturulan belgeler ve öğreticiler gibi topluluk tarafından oluşturulan Ethereum içeriğinin bir deposudur. Ethereum ekibi yaptığı açıklamada şöyle devam ediyor:

“Ethereum, blockchain ve kripto para gibi işleri yapmakla meşgul bir topluluk için bir web sitesi: Yeni geliştiricilere ve kullanıcılara katılmak, kendimizi ve birbirimizi eğitmek amacıyla kurulmuş bir topluluk web sitesi olacak.”

Bu, şu ana kadar web sitesinde bulunan dört alt sayfaya ayrılmış bir yapı olması planlanıyor bu yapılar:

“Yeni Başlayanlar”, “Kullan”, “Öğren” ve “Yap” gibi isimlerle ilk çıkışı İngilizce olarak yapılacaktır. Ekip, web sitesinin şu anki haliyle yalnızca bir başlangıç ​​noktası olduğunu vurgulamaktadır; topluluğun iyileştirmeler ve eklemeler yapacağını belirtiyorlar.

 

En önemli kripto para haberlerinden ve fiyat analizlerinden ilk siz haberdar olmak için: Bizi Telegram’da takip edebilirsiniz!

Devamını oku

Güncel Grafik

Daha Fazlası İçin Tıklayın

Bizi Twitter’da Takip Etmeyi unutma

Popüler Başlıklar

tr_TRTurkish
en_USEnglish tr_TRTurkish